• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    rozbalit záhlaví
    KOKES
    KOKES --- ---
    M4DLENKA: počkej, nezdá se mi několik věci:
    izolace dneska je tak ucinna, ze si na nejaky teplo ze zeme uz neni potreba hrat určitě? můžeš některé nastínit?(dostupné v CZ) - tak z hlavy, pls dřevo to asi nebude.

    je lepsi mit v dome STÁLÉ prijemne teploty, nez nejakym zpusobem ziskavat nekontrolovane teplo, nekde ho uschovavat na horsi casy, pak slozite pouzivat
    souhlasím, ale o tom je celá věda:-) jak? stálou teplotu třeba získám zakopáním domu, ale bude to stálá teplota řekněme 8-10st. takže jak?
    M4DLENKA
    M4DLENKA --- ---
    izolace dneska je tak ucinna, ze si na nejaky teplo ze zeme uz neni potreba hrat a vyhoda oddeleni od terenu (vlhko, tepelny mosty pres nosny zdi atd) jednoznacne prevazuje. nejaky dvojvrstevny provetravany strechy pri 50cm izolace jsou uplne zbytecny. merime zrovna jeden totalne lehkej dum (drevostavba bez cehokoli akumulacniho) a vychazi na letni stabilitu vyborne. je teda dost obalenej, a kvalitne postavenej, to je pravda...

    navic, pokud date dum nad teren, na sloupkach, pod nim se necha reviznich par centimetru na prulez, tak mate izolaci i kontrolovatelnou a vymenitelnou, coz je samozrejme parada

    soucasne se zda nejvyhodnejsi pouzit kvalitnich oken, s dobrou izolacni schopnosti, ktery nepusti dovnitr ani teplo ani zimu. tzn neumi moc vyuzit vyhodu jizni fasady. ale vzhledem k izolaci ji dum nepotrebuje. je lepsi mit v dome STÁLÉ prijemne teploty, nez nejakym zpusobem ziskavat nekontrolovane teplo, nekde ho uschovavat na horsi casy, pak slozite pouzivat..(vzduchove teplotni zasobniky..kolektory v podobe zimnich zahrad atd)tahle vec umi v lete nadelat peklo. proste to dneska vsichni dohani izolaci a to je vsechno. pokud mate barak s nizkou ztratou, staci tam clovek a zarovka, pripadne pracka, televize.., a topit uz nemusite...
    okna z toho pohledu jsou vec, ktera pousti do interieru svetlo a tim setri energii na osvetleni. a poskytuji kontakt s okolnim svetem, samozrejme. z tepelneho hlediska uz se s nima v lete nepocita, protoze kazdy rozumny dum ma velmi kvalitne udelane venkovni stineni. (izolacni okna nepusti dovnitr teplo/chlad, ale slunicko je dokaze radiaci neprijemne rozpalit)

    taky je pravda, ze v tehle domech se musi clovek naucit zit. treba v herkym lete zavirat pres den okna, overit je vecer (odborne se tomu rika nocni predchlazovani) apod. k tomu patri i rizena vymena vzduchu, at uz jakymkoli zpusobem.
    no a pak nejaky ten solar na pripravu teple vody..
    LURA
    LURA --- ---
    KOKES: Zimní zahradu přímo ne - ta je finančně výrazně náročnější, než obyčejný skleník - ale funkci zdroje tepla by to mělo plnit stejně... Ten kámen se vyhřeje pěkně a dlouho akumuluje...
    KOKES
    KOKES --- ---
    LURA: Naopak mezi okna na jižní stěně jsem uvažovala předsadit skleněné desky, které by zadržovaly sluneční teplo a před část domu předsadit skleník
    Myslím, že se tomu říká zimní zahrada a je to podstatný zdroj tepla u nízkoenerg. budov.
    LURA
    LURA --- ---
    LINKOS: My třeba na kadibudku chodíme :-)
    Suchý záchod se nám osvědčil jako nejlepší, přestože máme stabilní dům.

    KOKES: Já chci tohle vyřešit tak, že ho nebudu zakopávat úplně, ale udělám před domem kamennou zídku cca 80cm od domu a vyplním hlínou, to celé bude do výše oken a bude fungovat jako izolace a zároveň zvýšený záhon. Nevím, jak moc se tím dům ochladí, doufám, že ne. Naopak mezi okna na jižní stěně jsem uvažovala předsadit skleněné desky, které by zadržovaly sluneční teplo a před část domu předsadit skleník. Severní stranu zatím nevím, jak udělám, ta je navíc o patro vyšší, protože jsme ve svahu, ale zese je na tu stranu dům chráněn stodolou a nemá tam moc oken...
    KOKES
    KOKES --- ---
    ASAAHI: jediný rozumný důvod proti zakopání který jsem zatím slyšel je, že zatímco ve volně stojícím objektu je (u nás) ochlazován jen v zimě, tak u zakopaného celý rok.
    ALERT
    ALERT --- ---
    ASAAHI: to samozrejme maji. ale takovy vetrani natozpak chlazeni stoji energii, takze je lepsi nezadouci prebytky zastavit venku driv nez se s nima budes muset nejak vyporadat vevnitr

    imho, je vyhodnejsi se od zeme oddelit a pouzivat rekuperaci. tam ti pak jde cerstvy vzduch rourou pod zemi, kde se ochlazuje v lete, v zime otepluje

    "ekologickej", "setrnej" a nizkoenergetickej dum muze byt kazde uplne neco jineho
    kazdopadne mne pri navrhu nizkoenergetickeho vychazelo 8-10% plochy fasady vyplnit oknama vyhodny (pri tom se to da vymyslet, tak aby se lidi vevnitr citili dobre)
    ale jo, musime se naucit dobre vyuzivat Slunce - to vypada, ze bude jeste par miliard let svitit ;)

    taky se nehadam, chtelo by to nekoho, kdo tomu doopravdy rozumi, aby nam to vysvetlil :)
    najit rozumnou hranici je mnohdy slozity
    ASAAHI
    ASAAHI --- ---
    ALERT: mno nevim, tak to asi nemaj dobre vyreseny vetrani - jestli ma dum v zime problem s prehrivanim tak je to error...co jako delaj v lete, pecou v obejvaku chleba?

    ALERT: hydroizolace a naklady na zaklady, stejne jako zasah do okoli samozrejme, ale s tou tepelkou teda nevim...zakopanej barak prece vyuziva tepelne akumulacni (resp. izolacni) vlastnosti okolni zeminy...dum ve vzduchu je naproti tomu pres leto vic ohrivanej a v zime vic ochlazovanej...kde je chyba?

    ALERT: "setrnej" dum je mozny vytvorit bez jizni fasady, ale ta je, pokud vim, porad nejlepsi prirozenej zdroj tepla - to je jako rict, ze "setrnej" dum je mozny vytvorit bez oken - no asi urcite, ale s nima je to trochu jednodussi...

    no offense - jen ti nejak nerozumim, ale rad si to necham vysvetlit...
    ALERT
    ALERT --- ---
    FALLENANGEL: 1) jo.. ale spis ty zaklady jsou nakladnejsi, slozitejsi a je to mene setrne k prirode v okoli domku, imho. Kdyz uz, tak se (v pokrocile dobe:) dela tenka zakladova deska na krajich s izolaci, aby ti nepromrzla ...jinak se musi jit do nezamrzne hloubky okolo 80cm ... ale jsem skoro architekt, ne inzenyr, takze.. ;)
    2) ano, je mozne vytvorit nizkoenergeticky dum bez prosklene jizni steny. A tep. sobestacny dum principialne nelze udelat :)
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    ALERT:
    1) Hydroizolací myslíš odizolování "zakopaného" domku od pronikání vody?
    2) Ta pokročilá doba mi není jasná :) . Je možné vytvořit "tepelně soběstačný" dům i bez prosklené jižní stěny?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    můžu se zeptat jestli má někdo zkušenosti s mobilními domy (mobilheimy)??

    To by mě zajímalo jak vyřešíte přívod vody a odpady to takovýho domu na pilotech... Nebo budem chodit do kadibudky a pro vodu do studně??
    ALERT
    ALERT --- ---
    tak jilovo-kamenny dum si vytvari kontrolovane vnitrni prostredi tim, ze ma dlouhou setrvacnost akumulace tepla (stare kamenne hrady maji treba pul roku). Moderni nizkoenergeticke (mozna spis ty nulove) domky jsou spis izolovane bubliny, ktere dokazes vytopit zehlickou :) takze kdyz vyresis blbe stineni, tak ti tech nekolik stovek watu od primeho slunicka zatapi vic nez nezvana navsteva :D ...clovek ma v klidu asi 85W


    ASAAHI: ty nizke piloty jsou jednodussi a levnejsi, pro domek naprosto dostacujici. energeticky ani neni, stejne to musis izolovat a k tomu resis vetsi problemy s hydroizolaci. a jizni fasada neni vubec nutna.. doba pokrocila ;)
    LURA
    LURA --- ---
    Náš ekologický jílovo-kamenný dům tedy s přehřátím problém nemá ani v létě ;-)
    ALERT
    ALERT --- ---
    ASAAHI: no nizkoenergeticky domky maji pak spis problem s prehratim.. a to i v zime, kdyz vyleze slunicko
    ASAAHI
    ASAAHI --- ---
    KOKES: to je zvlastni ale to zakopani je energeticky imo mnohem vyhodnejsi (samozrejme s prosklenou jizni fasadou)...vyhoda stavby na pilotech je v nasich koncinach, kde je porad vetsi problem s vytapenim, nez chlazenim stavby, asi hlavne ta, ze nenarusujes puvodni teren, coz souvisi taky s recyklaci....jinak nechapu proc?
    B_KOMPLEX
    B_KOMPLEX --- ---
    KOKES: takhle to maj ti mi znami ve spanelsku az na tu vegetacni strechu.ty piloty si udelali z pneumatik podle eartships
    KOKES
    KOKES --- ---
    k reynoldsovi(earthship) ještě zajímavý opoziční článek - názory projektantů http://www.ekolist.cz/dotaz.shtml?x=160886
    zejména
    "U nás bych doporučil jiný postup, pokud otázka směřuje k domu s co nejmenší ekologickou stopou. Dům nezakopávat, ale postavit na pilotech nad zemí s dřevěnou kostrou, zateplený slámou, omítaný v interiéru jílovými omítkami, s vegetační zelenou střechou a optimalním solárním systémem a take samozřejmě s řízeným větráním s rekuperací tepla. Může být nízkoenergetický až pasivní dům (minimální provozní energetická náročnost)," doporučuje Aleš Brotánek. Stavební materiály takové stavby jsou v naprosté většině z obnovitelných surovin = minimální ekologická stopa při pořízení stavby. Po dožití jsou snadno recyklovatelné = minimální ekologická stopa při likvidaci.
    Kurňa a mě se zakopaný dům(zcela) tak moc líbí:-)
    LURA
    LURA --- ---
    LINKOS: Proto jsem usoudila, že je lepší koupit starý dům a postupně ho rekonstruovat. Protože nikdo neví, co tam už bylo a co ne, navíc rekonstrukce nemá tak přísné předpisy jako stavba nového domu, takže si mohu dovolit víc experimentů ;-)
    A kromě toho záleží na místních úřednících. Šla jsem se zeptat na úřad, co potřebuji ke stavebnímu ohlášení a odcházela jsem s podanou žádostí, kterou mi pán na úřadě pomohl vyplnit. A když jsem se ještě ptala na stavební povolení ohledně přestavby stodoly, tak mi řekl, že když přinesu nějaký plánky, dalo by se to udělat taky na ohlášku :-)
    DAW
    DAW --- ---
    LINKOS: To je pravda.. ale fsechno se da casem zmenit.. mam takovej dojem, ze se zapadni svet pomalu otevira i temto moznostem.. tak muzeme bejt u toho a aktivne se na tom podilet :-) .. uz treba i jenom tim, ze o tehle vecech mluvime a sirime informace mezi ostatni..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Ono postavit si hezký baraček z takovejch material se dá celkem levně, problém je ohledně různejch povolení atd. Takovej barák postavíte třeba do sto tisíc, jenže ruzný projekty, stavební povolení atd. Tě přídou na spoustu peněz, v podstatě to překona cenu baráku. A to nemluvim o vodě, kanalizaci, elektrice případně plynu
    DAW
    DAW --- ---
    B_KOMPLEX: Joo tyhle domy z pytlu jsou fakt krasny.. a je to vec, kterou si můze postavit prakticky kdokoliv behem velice krátkeho casu.. skvela inspirace..
    Kdybys chtel knizku v anglictine, kde se pise o staveni ze slamy (a taky ze dreva a z kamenu a bambusu a hliny atd..) tak ti ji muzu pujcit.. je to takovej soubor vsech moznejch technik staveni z prirodnich materialu.. s fotkama.. s technickejma informacema.. a s osobnima zkusenostma lidi, ktery si tak svoje domy uz postavili..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam