• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    KOKES
    KOKES --- ---
    tak co takhle, lehký laický nástřel:
    -nosná konstrukce domu z dřevěných trámů, vyplněných něčím izolačním(hebel/sláma/polystyrén, nějak voštinově, dá se zkoumat samostatně), pro mě ideálně jednopatrový,
    -zadkem zabořený do terénu(odtud se bude nasávat v létě chlazení, bude zde "lednice", sklady)
    -střecha s kolektory a FV,
    -jižní stěna plně prosklená(izolační skla) s "markýzami"(nebo jak se jmenujou zábrany, co nepustí slunce do oken, když je na obzoru vysoko-léto),
    -před okny terasa se zídkou a zelení, v okolí ideálně potok(elekřtina).
    -Žádné auto, zato wifi internet z nedaleké vesnice:-)
    -WC zatím nevím, jestli odpadem v biowc lze hnojit políčko. Dohledám.
    -celé důkladně zaizolované. Přitápění dřevem(teplovzdušný krb), chlazení nasávaným vzduchem zezadu baráku(ideálně samospádem s regulací průtoku). Nutnost elektřiny zatím řeším.
    KOKES
    KOKES --- ---
    LURA: suchý vzduch v paneláku, klasika.

    M4DLENKA: takže to bude ten problém s alergiemi u uzavřeného okruhu. Oni to jistě míchají s venkovním vzduchem, ale asi omezeně, aby to přineslo nějaký tepelný efekt.
    LURA
    LURA --- ---
    M4DLENKA: Přesně - když jsem se ze starého cihlového domu přestěhovala (nuceně) po povodních do novostavby, první tři měsíce jsem promarodila. A manželovi se objevilo astma, které do té doby neměl :-(
    Zaplaťpánbůh za to, že už jsem odtamtud pryč...
    M4DLENKA
    M4DLENKA --- ---
    LURA: problem je, ze v tehle podminkach spi tretina naroda. to, co se dneska stavi za novostavby, je casto jeste horsi.

    kdyz nas technik chodi na sbirani vzorku plisni v bytech, nosi k tomu rousku a rukavice a rika "vis co je v tom za svinsto?". majitele bytu na nej ziraji, protoze oni to maj v kuchyni na strope...leta
    LURA
    LURA --- ---
    VAFLE: No jistě :-)

    Ale Reynolds taky nějak využívá odpad z domu, jen právě nevím, jak to technicky funguje...
    VAFLE
    VAFLE --- ---
    LURA: Dobry pocit se vyplati :) Je jasny ze financne asi ne, ale je to dalsi krucek k nezavislosti. Jestli je jeho prace slepa kolej tak to jeste neznamena ze miri spatnym smerem.
    LURA
    LURA --- ---
    VAFLE: Už jsem s tím pánem mluvila a říkal, že pořizovací náklady jsou hrozně vysoké, takže se to vůbec nevyplatí... Navíc od doby, kdy to vymyslel, se změnila legislativa, takže dnes už by se to v téhle podobě nedalo ani schválit...
    VAFLE
    VAFLE --- ---
    DAW: Slysel jsem ted o jednom cloveku co si takhle vytapi dum konskym hnojem. Skrz hnojiste prohnal par medenych trubek (jsem zvedav jak dlouho mu vydrzi) a na vystupu ma stabilne asi 60C.

    LURA: To je zajimavy odkaz, mam to blizko tak se na to kouknu. Myslim ze k takove domaci BPS je dobre mit drtic odpadu. Prumerne kazdy clen domacnosti vyprodukuje denne kolem kila, to se da vetsinou vsecko rozemlit a splachnout. Zadne noseni nikam a pritom by se to krasne zuzitkovalo na nejakou tu stovku L bioplynu navic.
    LURA
    LURA --- ---
    M4DLENKA: No to je jisté, ale v panelákových ložnicích se moc nedá spát vůbec, bez ohledu na větrání :-)))
    Když jsme ještě bydleli ve městě, tak syn volil spaní na balkóně od časného jara do pozdního podzimu ;-)
    M4DLENKA
    M4DLENKA --- ---
    co je ale nutne resit, a ne z hlediska tepla, ale z hlediska vlhkosti a CO2, to je vymena vzduchu.
    - pozadavek na kvalitni prostredi rika, ze by se mel vzduch pohybovat cca 0,1 az 0,2 m/s, kdyz je min, mame neprijemny pocit "nehybnosti", kdyz je vic, muzou nekteri lide zacit pocitovat pruvan..
    - podle hygieny by se mel vzduch v mistnosti vymenit 0,1x za hodinu, pokud v mistnosti nikdo neni, pokud je, tak cca 0,3 - 0,6x, lepsi prepocet je podle poctu osob a jejich produkce CO2...

    aby to bylo pochopitelnejsi. pokud v panelakove loznici 12m2 s nizkym stropem a kvalitnimi (vymenenymi) okny spi dva lidi, tak rano se tam hodnoty CO2 pohybuji na hodnotach zdravi skodlivych, meli by cca 3x za noc vstat a 10 minut vetrat. muzes samozrejme nechat otevrene dvere do sousedni mistnosti, ale michani vzduchu tudy je dost omezene, to by se pak musel dat na strop ventilator, a to je zase zdroj pruvanu... takze nic moc :o(
    M4DLENKA
    M4DLENKA --- ---
    LURA:
    diky velke izolaci je mozne dum pres den udrzet v prijatelnych teplotach (pozadavek je optimalne do 26 stupnu, ale to je porad komfort, vetsina lidi zvlada i o neco vice)

    v noci se potom pusti venkovni vzduch dovnitr, a tim se dum zase ochladi, co to jde. v dobre postavenem dome (rozumnej orientaci vuci slunicku, pomer otvoru na fasade, moznostni exterieroveho stineni otvoru, kvalitni izolace a dostatecne vzduchotesnost atd...) by v ceskych podminkach nemela byt zadna klimatizace (chlazeni) nutna.
    (bavime se o rodinnych domech, bytovych domech.. napr v administrackach je tolik lidi a spotrebicu, ze uchladit to prirozenou cestou je dost problem)

    privod vetraciho vzduchu zemnim kolektorem atd, jak pise ALERT je samozrejme dalsi vylepseni... teplota takhle privadeneho vzduchu muze byt tak o 5 stupnu mensi nez venku, ale rychlost proudeni a jeho objem jsou tak male, ze to opravdu nevnimas. navic je to vzduch z venku, stejne jako bys ho poustela okny. rozdil teploty dela hlavne to, ze to nasavas nekde ve stinu(severni strana objektu, skupina stromu..), nejlepe nad vodni hladinou (jezirko) a cestou to tahnes v pude, kde to (v idealnim pripade) ochlazuje spodni voda

    B_KOMPLEX
    B_KOMPLEX --- ---
    tady par fotek,jak znami staveli domecek ze slamy.fotky nejsou uplne serazeny,jak sli prace za sebou
    http://silenceisdead.rajce.idnes.cz/strawbale_house/
    ALERT
    ALERT --- ---
    LURA: to vytapeni/chlazeni vzduchem je nastavene na rychlost proudeni vzduchu, ktera vetsine lidi nevadi, plus da se to stelovat..
    izolace funguje to stejne kdyz je venku teplo jako kdyz je venku zima :)) proste klade odpor vymene tepla
    teply vzduch se ti tam dostane, pokud mu to umoznis, napr otevrenim oken ..ale to uz jsme u toho jineho zpusobu uzivani
    vzdy vetras cerstvym vzduchem, ketrej ti tam leze pod zemi, kde se ochlazuje(v zime otepluje),...jak uz jsem psal
    LURA
    LURA --- ---
    Jedna věc by mě zajímala - u těch domů, které mají tak malé energetické nároky a jsou dobře zaizolované chápu, jak se to řeší v zimě - když ke zvýšení teploty v místnosti stačí teplo z člověka. Jak v takovém domě v případě potřeby přitopit, je jasné, ale jak tam získat přijatelnou teplotu, pokud je venku 30 plus... napadá mě jedině chlazení/klimatizace.
    Třeba manžel má v klimatizovaných místnostech velké potíže kvůli svému astmatu. Já v klimatizaci a nebo při průvanu, okamžitě nastydnu - zima jako taková mi nevadí, proudění vzduchu ano...
    M4DLENKA
    M4DLENKA --- ---
    hele, rada, zitra, ted silim :o)
    MYKO
    MYKO --- ---
    providejte tady, prosim :)
    DAW
    DAW --- ---
    klidne povidejte tady
    ALERT
    ALERT --- ---
    klidne se to da probrat tady [ aeonscope - architektura a design pro budoucnost ] ale je to tam krapet techokratictejsi :D
    KOKES
    KOKES --- ---
    M4DLENKA: nojo, ale na nyxu takovej klub není, či ano? Něco je v architektuře, něco se řeší v obnovitelných energiích, něco v trvale udržitelném rozvoji apod..
    LURA
    LURA --- ---
    KUATO: Máme staré plány z přestavby z r.1938 a ještě starší z r.1913 ;-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam