MYKO: strecha je imho docela zasadni vec na to, aby se odflinkla.
co se dosek tyce, tak znamy mi kdysi rikal, ze to drive lidi delali tak, ze komin nemeli vyvedeny nad strechu, ale jen do patra a ze zplodiny koure (topilo se drevem), ktere obsahuji male mnozstvi dehtu ji zespodu impregnovaly tak, ze par let vydrzela. ale furt se to muselo prubezne opravovat, protoze cas od casu nejaka seschla, praskla, shnila.. pokud si ty dosky neudelas sam, tak imho nema smysl se do toho ani poustet, protoze se nedoplatis.
zelena strecha - tam imho zalezi zasadne na tom, v jakem stavu je tramovi toho domu, protoze to zatizeni je obrovske jak ze samotneho materialu (ktery ti jeste pri desti nacuca vodu), tak hlavne v zime, kdy na ni muze napadat metr snehu a nic z toho samo nesjede. kdyz bys tam mel plech, nebo i tam nechal jen ten eternit, tak to sjizdi. nicmene ja si u tak stareho domu nemyslim, ze by to tramovi bylo stoprocentni a navic konstruovane na tak velkou zatez.
osobne bych sel do toho - pokud ten eternit neni popraskany, natrit jej a pak ti muze jeste dalsich tricet ctyricet let slouzit. my jsme takto loni rekonstruovali starou strechu na vcelarskem domu - musi se to ale delat z vysouvaciho zebriku nebo nejake plosiny, pac uz je to krehke, at to nepopraska (kdyby se polozil zebrik primo na tu strechu). postup je - oskrabat mech (kde je vetsi pokryv - jen na par mistech), pak se to postrika roztokem modre skalice, coz zabije lisejniky a drobny mech, pak se to napusti impregnaci a pak teprve nastrika. my jsme za to dali vcetne plosiny cca 55k a to plocha byla vetsi nez se zda toto.
destovou vodu sbiranou ze strechy bych bez prevareni nepil, pokud tam hodlate bydlet, tak si radeji vykopejte studnu.