Žijeme pod eternitem - Odstraňování eternitových střešních krytin | TV stav - Stavební a investorské noviny
http://tvstav.cz/clanek/239-zijeme-pod-eternitem-odstranovani-eternitovych-stresnich-krytin
Pravidla soužití s eternitovou střechou
Eternitová krytina patří do skupiny tzv. silně vázaných azbestů. V praxi to znamená, že azbestová vlákna jsou pevně zakotvena v pojivu (v našem případě cement) a že riziko samovolného uvolňování vláken do ovzduší je poměrně malé. Toto tvrzení ale platí pouze v případě, že vaše eternitová střešní krytina je v relativně dobré fyzické kondici. Eternit, který vykazuje známky zvětrání, nebo mechanického poškození, rozhodně nelze považovat za bezpečný. Rovněž stáří krytiny hraje důležitou roli. Za 20 i více let od položení krytiny na střechu dochází k uvolňování azbestových vláken do ovzduší v důsledků povětrnostních vlivů.
Je tedy eternitová střecha bezpečná?Pokud shledáte svou střechu za výše uvedených podmínek jako nenarušenou a vyhnete se mechanickým zásahům do krytiny, nehrozí vám, ani vašemu okolí bezprostřední nebezpečí. Vyvarujte se však jakékoliv manipulace s vaší střechou. Např. při mechanickém odstraňování mechorostů a následném čištění střechy za pomoci tlakové vody (v současné době běžná a tolerovaná praxe) dochází k uvolňování respirabilních azbestových vláken a kontaminaci okolního prostředí. Z ekologického hlediska je tedy bezpečnější ponechat střechu porostlou mechem, než provádět likvidaci těchto porostů. Rovněž jakýkoliv mechanický zásah do eternitové krytiny (např. výměna prasklých šablon, vytvoření otvorů pro anténní svody atp.) je hlediska uvolňování vláken do ovzduší velmi nebezpečný. Ponechání vaší střechy bez zásahu vám pak zaručí její relativně dlouhou životnost.
Likvidace svépomocí
V případě, že jste se rozhodli odstranit eternitovou střešní krytinu bez pomoci odborné firmy, budete potřebovat součinnost autorizovaného stavbyvedoucího.
Právní předpisy České republiky neumožňují odstraňování azbestových materiálů svépomocí.
Kam s eternitem
Veškeré materiály s obsahem azbestu, tj. nejen odstraněná eternitová krytina, ale i použité ochranné prostředky (pracovní oděv, rukavice atp.), patří jako odpad do kategorie "N" (nebezpečný odpad). Původce odpadů a oprávněná osoba, která nakládá s těmito odpady, jsou povinni zajistit, aby při nakládání manipulaci s těmito materiály nedocházelo k úniku azbestových vláken do ovzduší. Neprodyšně utěsněné obaly s azbestovým odpadem musí být označeny štítkem, obsahujícím upozornění, že obsahují nebezpečný azbest. Odpady obsahující azbestová vlákna lze ukládat jen na skládky k tomu určené. Odpady musí být upraveny, zabaleny a po uložení na skládku okamžitě zakryty. Provozovatel skládky je povinen zajistit, aby se azbestová vlákna nemohla uvolňovat do ovzduší nejen v době uložení, ale i v budoucnosti, kdy bude provoz skládky ukončen.