JAZZZ: btw. jestli je tu nejakej architekt, ktereho problematika doopravdy inteligentnich budov zajima, tak to muzem dat dohromady :) mam uz docela presnou predstavu o konstrukci a materialech, ale ja to absolvoval na FELu, takze v archicadu moc nekreslim a spis resim technicky vybaveni. byla by z toho pekna diplomka a navic by jako jedna z mala hned nasla uplatneni.
je potreba si uvedomit par veci : inteligentni budova musi byt predevsim energeticky efektivni a nezavisla co se tyce vody, potravin a zpracovani odpadu. musi to byt komunitni budova, protoze hospodarska zvirata na dovolenou nehrajou, ale lidi jo a predevsim - jedna nekradouci rodina se na eko-dum nikdy nezmuze, ale 4 rodiny to zvladnou bez vetsiho financniho vypeti - tady vidim nevyhodu earthshipu. a nakonec - stavba musi byt modularni, aby mohly postupne pribyvat vejminky a terasy nebo kulnicky. zatim si to predstavuju jako centralni spolecnou pentagonovitou mistnost s hlavnim vchodem a 4mi lodemi, ktere rodinam poskytnou skoukromi a mezi nimi budou natazene skleniky, aby nebylo treba steny jednotlivych lodi tolik izolovat.
jakoze urcite nechci panu Reynoldsovi upirat zasluhy, ale myslim si, ze to pro nase podnebni a socialni podminky zvladnem jeste o neco lepe ;)