• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAJOVAUlcerozní kolitida a Crohnova nemoc
    VERKULENT
    VERKULENT --- ---
    Ahoj všem, mohl by mi prosím někdo poradit s dietou? Na vyšetření jdu bohužel až za pár měsíců a do té doby bych chtěla změnit jídelníček tak, aby se mi aspoň trochu ulevilo - nevím ale kde začít a doktorka mi zatím doporučila akorát užívání laktobacilů a omezení pečiva. Asi na to budu muset jít vylučovací metodou - máte někdo prosím nějaké typy s čím začít? V jakých kombinacích atd.?
    TUTIK
    TUTIK --- ---
    ABAYO: Ja taky mlecne vyrobky trochu jim (mleko do caje, sem tam jogurt nebo syr), ale vim, ze treba dat si smetanovy jogurt parkrat po sobe, nebude to uplne nejlepsi...
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    TUTIK: já mám crohna, ale ani tak nic vyloženě zakázaného nemam. snesu bez problémů kousek kozího sýra nebo mozarelly, ale třeba smetana je pro mne absolutní zlo, stejně jako česnek.
    nicméně, už je to jedno... pojedu zas v syrovém režimu a už se na to těšim.
    TUTIK
    TUTIK --- ---
    PAJOVA: ABAYO: Tak mlecne vyrobky a podobne se obecne nedoporucuji pri UC, ne?
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    PAJOVA: odběry na tohle mi dělali před rokem a nic se nepotvrdilo...
    PAJOVA
    PAJOVA --- ---
    ABAYO: a nevadi ti nahodou laktoza nebo kravska bilkovina? mi to z toho tak trochu vyzniva
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    ABAYO: aktualizace mého pokusu se živou stravou:
    svůj březnový plán jsem takřka doslova dodržela, čistě "syrově" jsem jedla asi dva měsíce, pak jsem si uvařila tak jedno teplé jídlo za 14 dní (prostě podle toho, jestli jsem na něco takového měla chuť a to se stalo málokdy), s tím, že s nástupem podzimu už jsem množství syrové zeleniny a ovoce takřka neplánovaně ubírala (čím větší zima, tim menší chuť jsem na takové věci měla...). teď, v začínající zimě, dost vařím - občas polévky (dýňová, mrkvová, apod.) a jednoduchá jídla, občas upeču i dort, občas si dovolím risknout a dám si třeba nějaké jídlo s kozím sýrem.

    výsledek všeho byl takový, že mi po celou dobu bylo mnohem lépe, když už mi bylo zle, tak třeba jen s třetinovými příznaky a krátce (den až dva). jako jediné tabu je pro mně stále česnek, kterého se snažím vyvarovat jak jen to jde, protože mě dokáže vyřadit na pár dní třeba i v dresinku. nicméně v posledních týdnech, kdy jím zase nějak víc "normálně" (tzn. pravidelně teplá jídla), je mi zas více zle (třeba včera jsem si dokonce dovolila dát si domácí quesadillu s hermelínem/mozarellou a dost jsem si to teda odskákala, ehm). každopádně mám z toho všeho jedině dobrý pocit, i tak je mi mnohem lépe než před rokem (svůj podíl na tom nejspíš bude mít i ta pentasa) a už se těšim na jaro, až se do toho pustim zas...
    7FLAMES
    7FLAMES --- ---
    Nemáte někdo k dispozici knihu MUDR Karla Erbena "Jak pomoci tělu aby se vyléčilo samo"? V papírové formě není nikde k dostání a ani ebook se mi nepovedlo vyšťourat...
    SIN
    SIN --- ---
    Poslední newsletter sdružení Pacienti IBD - poněkud se zpožděním a brzy bude další. V tomhle je o WC kartě a WC kompasu, zpráva ze Světového dne IBD na Ladronce a Letní soutěž pro pacienty: http://app.mailerlite.com/x1p8b4/
    SIN
    SIN --- ---
    DJFRACTAL: dle Dr. Bortlíka z ISCARE studie proběhla a čeká se na výsledky - říkal to na semináři sdružení Pacienti IBD v březnu. Další novinky z léčby a zápis ze semináře: http://www.crohn.cz/nase-akce/akce-v-roce-2014/seminar-novinky-v-lecbe-ibd-2/
    AMORESMORTIS
    AMORESMORTIS --- ---
    DJFRACTAL: v ISCARE na to robili tiež štúdiu, ktorá nedávno skončila, ale doktor hovoril, že výsledky neboli nejaké úchvatné. Žiaľ, podrobnejšie info nemám.
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    Máte někdo zprávy o tom, jaké výsledky má testovací léčba pomocí parazitů? http://cs.wikipedia.org/wiki/Tenkohlavec_praseč%C3%AD Myslím že v Americe už se to testuje přes dva roky, to už by mohly existovat nějaké přesnější prognózy
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    Tak já poslušně hlásím, že jsem 10. den na syrové stravě a všechno je super (ve skutečnosti lepší). Beru pentasu (4x/den) a neplánuju jí přestat brát, jelikož mám celkem dobrou prognózu, tak nechci "riskovat" (za 3 měsíce snížení dávky a za další půlrok možná vysazení). Předtím mi bylo "nicmoc" prakticky po čemkoli, co jsem snědla (těstoviny, brambory, pečivo,...), tak jsem se po měsíci odkládání odhodlala k překopání jídelníčku... Čistě na raw stravě plánuju být 4 týdny a pak chci občas zařadit i něco vařeného, ale přes léto bych chtěla dodržovat převážně raw. Konec reportu..
    7FLAMES
    7FLAMES --- ---
    Berte to třeba jako inspiraci, ale já osobně tomu věřím víc a víc... http://www.youngandraw.com/30-ways-to-reduce-inflammation-fast/
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    7FLAMES: no mě se to hlavně začalo projevovat v době, kdy už jsem vegansky jedla. jestli byly ale příznaky i předtim, to si už nepamatuju. možná taky, ale prostě se to postupně stupňovalo až jsem si říkala, že by to fakt mohl bejt nějakej problém a že mě nebolí břicho proto, že mám v noci na koncertě hlad...

    ale tak je taky fakt, že jíst vegansky se nemusí rovnat tomu jíst zdravě... navíc mám ráda luštěniny a tak, viď. no uvidím, asi mi nezbyde nic jinýho, než na sobě udělat pokus. :) každopádně je fajn, že máš pozitivní zkušenost.)
    7FLAMES
    7FLAMES --- ---
    ABAYO: Já poslední dobou jím taky víc a víc syrovou stravu (pořád ale ne víc než 50%) a pociťuju zlepšení. Beru imuran a salofalk a problémy jsem už dlouhou dobu neměl. Trochu jsem to přičítal právě té zlepšené dietě, ale jak koukám, tak se crohn nevyhýbá ani veganům :(
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    Ahoj,
    před časem jsem se tady sháněla po nějakém lékaři, tak jsem sehnala a nakonec mám k mému (a doktorčinu) překvapení diagnostikovaného crohna... tři týdny beru pentazu, projevy mám slabší, ale břicho mě bolí i tak... snad to zabere víc časem?
    jinak nezkoušel jste někdo půst, nebo přejít na syrovou stravu? dva roky se stravuju vegansky, tudíž nejim snad žádný obecně známý problematický potraviny, a stejnak mi bývá zle. rozumím, že když si dám brambůrky, tak mi je zle, ale takový věci běžně nejim a stejně mi je často blbě. hlavně teda v noci...

    VYTVARNICE
    VYTVARNICE --- ---
    Ahoj, jak jste na tom s ID, kolik máte výměr ? Pokud máte FB, tak tady je link na stejně bojující pacienty. https://www.facebook.com/groups/169753948950/?fref=ts
    SIN
    SIN --- ---
    Kdo ještě neviděl - listopadový newsletter sdružení Pacienti IBD: http://app.mailerlite.com/s3u5v1
    Připomínáme regionální konferenci v Hradci Králové. Zveme na poslední letošní seminář v Praze: Co o nás lékaři prozradí laboratorní výsledky.
    Pak jsou tam novinky na webu, zkušební provoz poraden s odborníky na webu crohn.cz - první tři dotazy a odpovědi a odkaz na na pacientské forum při webu www.crohn.cz.

    Díky za pozornost a hezký víkend ;)
    SIN
    SIN --- ---
    Dnes jsme rozeslali nový newsletter sdružení Pacienti IBD: https://app.mailerlite.com/h2c7h6/view#

    Kromě info o akcích, které se budou konat v listopadu, je tam i odkaz na zprávu ze Svatováclavské konference, která byla 28. 9. a jsou tam videa z přednášek pro ty, kteří nemohli přijít.

    Přednášky byly dost zajímavé, mně se dost líbila přednáška paní Potměšilové z NFOZP o právech a možnostech zdravotně postižených při zaměstnávání (zjednodušeně.... že se vlastně zaměstnavateli vyplatí mít vyškolenou prac. sílu se zdravotním omezení, protože pak nemusí platit státu odpustky apod.)... a dobrá byla i přednáška MUDr. Ďuricové o akutních stavech IBD.

    Pak je tam ještě info k webu a odkaz na nový YouTube kanál, kde jsou všechna videa z akcí. TAk doufám, že to pro vás bude přínosné :) ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam