• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAJOVAUlcerozní kolitida a Crohnova nemoc
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    Zdravim, nemate nekdo zkusenosti s klostritidou (clostridium difficile). Jak dlouho to muze trvat? Je tezky se z toho dostat? Mam na to Metronidazol, ale po necelym tydnu zadny zlepseni. Z relapsu mi to preslo rovnou do tyhle podivnosti...
    OFFINKAA
    OFFINKAA --- ---
    Diky moc vcem za reakce, po nasazeni leky vse ustupuje jako mavnutim kouzelneho proutku a jsem zvedava na ty vedlejsi ucinky. Zkousime tu bezzbytkovou, taky varenou zeleninu, kure, rybu, polivky. Nikdy mi neprislo, ze by mel nejake vyrazne reakce na nejake jidlo, ci piti - krome piva :).
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    7FLAMES: vlastne souhlasim s tim, co pises:) kdyz mi bylo blbe, tak jsem si cerstvou zeleninu dala jednou, coz se pro mne stalo jasnym varovanim, ze priste pri relapsu si ji nedam. jinak na raw jsem ja osobne fungovala nekolik mesicu a bylo mi moc dobre, je to ale dost individualni a jak jsem psala niz, byl to muj osobni pokus. nedovolila bych si to nekomu doporucovat, je to na vlastnim povazeni, stejne jako kazde dalsi konkretni stravovani. v tom je imho uskali techto nemoci, a to, ze prakticky neexistuje jedna spravna dieta (krome bezezbytkove, ale tu bych osobne dlouhodobe drzet ani nechtela). kazdy si musi prijit sam na to, co mu dela a nedela zle... mne konkretne treba smetana, cesnek, a dalsi. raw strava byl muj experiment a zkusenost s nim jsem mela dobrou, telo pri teto strave funguje jinak. na zimu bych ji ani nedoporucovala.
    7FLAMES
    7FLAMES --- ---
    OFFINKAA: Já mám ulcerozní kolitidu. Kortikoidy (Medrol) mi zatím zabraly vždy v relapsu, někdy víc někdy míň. Obecně je to ale sračka, kterou není dobré se dlouhodobě cpát. Kromě oteklosti, třesu rukou, loupání kůže a podobných 'drobností' jsem ale větší problémy neměl. Určitě ne nadváhu.
    Když je relaps (průser), tak je potřeba střevo co nejvíc šetřit a pak je nejlepší jíst jen vařenou kašovitou stravu. Určitě bez slupek, semínek apod.
    Když je remise (pohoda), tak můžu skoro všechno bez omezení.
    OFFINKAA
    OFFINKAA --- ---
    Priteli zjistili Crohna, tak ted zjistuju, co mam vlastne varit a nakupovat a mam v toho trosku gulas. Nekde pisou - vyradit gluten, nekde vyradit mlecne vyrobky, urcite ne cerstvou zeleninu a ovoce, ale tady pisete, ze jedete na raw. Vyvarovat se cerstve zeleniny, smezenin a sladkeho jsem cetla asi nejvic. Je to vylozene tak individualni, ze se to musi vsechno otestovat?
    Nemate nejaky tip na web s recepty?
    Zkousel nekdo na lecbu THC a jake mate zkusenosti s kortikoidy? Dekuji za jakekoliv info predem.
    7FLAMES
    7FLAMES --- ---
    VERKULENT
    VERKULENT --- ---
    CHARVYBURGER: Ta mouka je myslím jedním z viníků takže u ní jsem už začala, mastného se taky snažím vyvarovat a s tím cukrem jsem taky opatrná, stejně jako se solí. Tak uvidíme! Každopádně děkuju
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    Je krasne videt, jak kazdemu dela blbe neco jineho :D Ja varim casto lusteniny a pouzivam i indicke koreni a je to v pohode. Jinak na tu mouku mam taky podezreni, hlavne kdyz snim nejak vic peciva, tak je zle. To maso nemuzu vubec posoudit, uz ho nejim par let...

    Kdyz jsme tady rozjeli tu debatu... Tak mam taky jednu otazku, mel jste nekdo snizene hodnoty b12? Docela casto premyslim nad tim, nakolik za to muze crohn a nakolik moje (vegan) strava. Vetsinou suplementuju, ale mela jsem obdobi letos na jare, kdy jsem byla prevazne na raw strave, doplnky nebrala zadne a b12 jsem mela v dobrych hodnotach. Nutno jeste dodat, ze jsem byla takrka po celou dobu bez priznaku.
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    VERKULENT: Mastne veci nedavam, naopak dobre maso neni problem. Docela mi pomohlo se zdrzet bile mouky, co to jde. Curry a vubec jakekoli koreni z Asie taky nepripada v uvahu. A pak takova ta klasika jako zadny pridany cukr. Z pocatku se nektere veci zdaji jako scifi, ale treba ten cukr si nemuzu vynachvalit, vubec nemam chut pres den na sladke, krasne se to vyrovnava. Drzim palce, je to casto o celkovym zprehazeni jidelnicku a nejde to vzdycky samo. Me treba pomohlo prestehovani.
    PAJOVA
    PAJOVA --- ---
    ja zas treba vubec nemuzu lusteniny a mastne veci jsou take smrtelne. S prichazejici zimou prestavam zvladat cerstvou zeleninu.
    VERKULENT
    VERKULENT --- ---
    ABAYO: To jsem si myslela :) Děkuju - já mám podezření ohledně pečiva, syrové zeleniny (hlavně paprika) a u těch mléčných výrobků je to různé. Poslední měsíce mívám křeče skoro každý den a střídají se mi střevní potíže, skoro jakoby se domluvily kdo kdy bude mít směnu. Většinou mají dvoudenní turnusy a mezitím mám tak den relativně klid...
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    VERKULENT: Tohle je podle mne dost individualni a nevyhoda techto nemoci je prave nejednotna dieta, ktera se prakticky neda nejak univerzalne doporucit... Takze metoda pokus omyl. Ja po letech zjistila, ze mi to slusne rozjizdi cesnek (ale jako koreni ne), mlecny vyrobky jak ktery (kousek mozzarely vyjimecne je ok, vetsi kus hermelinu prusvih, smetana je na nejvyssim stupni nebezpeci, maso nejim)... Ale opravdu tezko radit, zalezi taky jak ti zrovna je...
    VERKULENT
    VERKULENT --- ---
    Ahoj všem, mohl by mi prosím někdo poradit s dietou? Na vyšetření jdu bohužel až za pár měsíců a do té doby bych chtěla změnit jídelníček tak, aby se mi aspoň trochu ulevilo - nevím ale kde začít a doktorka mi zatím doporučila akorát užívání laktobacilů a omezení pečiva. Asi na to budu muset jít vylučovací metodou - máte někdo prosím nějaké typy s čím začít? V jakých kombinacích atd.?
    TUTIK
    TUTIK --- ---
    ABAYO: Ja taky mlecne vyrobky trochu jim (mleko do caje, sem tam jogurt nebo syr), ale vim, ze treba dat si smetanovy jogurt parkrat po sobe, nebude to uplne nejlepsi...
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    TUTIK: já mám crohna, ale ani tak nic vyloženě zakázaného nemam. snesu bez problémů kousek kozího sýra nebo mozarelly, ale třeba smetana je pro mne absolutní zlo, stejně jako česnek.
    nicméně, už je to jedno... pojedu zas v syrovém režimu a už se na to těšim.
    TUTIK
    TUTIK --- ---
    PAJOVA: ABAYO: Tak mlecne vyrobky a podobne se obecne nedoporucuji pri UC, ne?
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    PAJOVA: odběry na tohle mi dělali před rokem a nic se nepotvrdilo...
    PAJOVA
    PAJOVA --- ---
    ABAYO: a nevadi ti nahodou laktoza nebo kravska bilkovina? mi to z toho tak trochu vyzniva
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    ABAYO: aktualizace mého pokusu se živou stravou:
    svůj březnový plán jsem takřka doslova dodržela, čistě "syrově" jsem jedla asi dva měsíce, pak jsem si uvařila tak jedno teplé jídlo za 14 dní (prostě podle toho, jestli jsem na něco takového měla chuť a to se stalo málokdy), s tím, že s nástupem podzimu už jsem množství syrové zeleniny a ovoce takřka neplánovaně ubírala (čím větší zima, tim menší chuť jsem na takové věci měla...). teď, v začínající zimě, dost vařím - občas polévky (dýňová, mrkvová, apod.) a jednoduchá jídla, občas upeču i dort, občas si dovolím risknout a dám si třeba nějaké jídlo s kozím sýrem.

    výsledek všeho byl takový, že mi po celou dobu bylo mnohem lépe, když už mi bylo zle, tak třeba jen s třetinovými příznaky a krátce (den až dva). jako jediné tabu je pro mně stále česnek, kterého se snažím vyvarovat jak jen to jde, protože mě dokáže vyřadit na pár dní třeba i v dresinku. nicméně v posledních týdnech, kdy jím zase nějak víc "normálně" (tzn. pravidelně teplá jídla), je mi zas více zle (třeba včera jsem si dokonce dovolila dát si domácí quesadillu s hermelínem/mozarellou a dost jsem si to teda odskákala, ehm). každopádně mám z toho všeho jedině dobrý pocit, i tak je mi mnohem lépe než před rokem (svůj podíl na tom nejspíš bude mít i ta pentasa) a už se těšim na jaro, až se do toho pustim zas...
    7FLAMES
    7FLAMES --- ---
    Nemáte někdo k dispozici knihu MUDR Karla Erbena "Jak pomoci tělu aby se vyléčilo samo"? V papírové formě není nikde k dostání a ani ebook se mi nepovedlo vyšťourat...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam