• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DIOJANDREVOSTAVBY
    CUKI
    CUKI --- ---
    DEVIL: No já bych řekl, že tak špatný to USA, GB (ani Kanadě) neni.
    Je potřeba si uvědomit účel těch staveb. V Evropě (hlavně u nás) jsme zvyklí hnít celej život na jednom místě a hledat si práci dle bydliště. V USA je normální to dělat opačně. Najít si práci a podle toho bydliště.
    Takže ten dům podle toho musí vypadat. Tohle je ten případ, těch jejich katalogovejch domků v satelitních městečkách na předměstí, které se sem tak často serou. Bohužel mi jsme nepochopili tu jejich myšlenku, protože u nich je ten satelit brán jako nejlevnější bydlení (hned po nechvalně proslulých čtvrtích) ceny pozemků tam jsou extrémně levné a nemovitosti jsou tak říkajíc dočasné. U nás se stal satelit s takovými domky symbolem luxusu (protože je to přece to samé co ve vysněné USA). Bohužel nyní dochází k vystřízlivění a ti co mohou se většinou stěhují jinam...

    Ve skutečně lepších lokalitách ty domky vypadají diametrálně jinak (i když po energetické stránce taky nic moc).

    A u nás se používají všemožné superhyper nástroje a spojovací prvky. U nich to jsou výkoné kvalitní pily a kladivo a obyč hřebíky. Kdo někdy viděl kvalitního anglosaského tesaře v při jeho díle. Ví o čem mluvím. To co on dělá všechno "od oka" ale přesně to by našinec nezvládnul ani po několika školeních a přečtení všeho chytrého na trhu

    Druhej rozdíl je v tom, že ty domy jsou fakt extrémně levné. Protože v některých místech se stavěj třeba rok co rok znovu, po povodních a stejně se jim to vyplatí. Protože ten místní zemědělec si na ten dům za ten rok vydělá...
    Taky u nich moc neexistují rekonstrukce, to je zase úlet naší krajiny. Pokud nevyhovuje tak se stěhujou jinam. Nic moc neopravujou. To u nás si většina lidí koupí starek domek, kterej je na zbourání s tím že ho stačí "jen" zrekonstruovat. Jen že to "jen" znamená dát víc peněz než za novej a už to nikdy nebude ono. Navíc to je nekonečná práce...

    Vše má své pro a proti, je na každém co hledá a co si vybere..
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    GECKO: severni amerika je vsechno klasicka 2by4 mrdka. mezi tema stenama a pak ubohym sadrosem je totalni prasarna elektrika a nezaizolovany trubky s teplou vodou. zvenku se ten shit pokreje nakou 'cool' nalepovaci radoby dlazbou se sparama, nebo se na to natluce umelohmotnej sindel. levny vokna kde 2 sklovy sou jo hogo fogo.
    to jak se stavi u nas v cechach a nasi stavari jaky sou mistri si clovek uvedomi az pak kdyz vidi ty neumetely tady. delal sem 3 mesice beton (garaze, basementy, chodniky, schody) kolem novejch baraku v kanade a fakt je to HC. ty baraky co se postavily pred 10ti lety sou tedka uplne v pici. vypadaj vybydleny, jakoby rozklizeny, oprejskany...vzdy az zub casu odhali jak je to vsechno krivy a nekvalitne az lajdacky udelany.
    nektery baraky dokonce misto 2by4 dreva mely takovy MDF lisovany drevo desky a icka ze kterejch to bylo. to sem nechapal, ze to je povoleny, nebo schvaleny inspekci.
    zlaty panelaky, cihlovy domy a trojvrstvy vokna co se delaj v cechach.
    pak sou z tech mistnich krcalu - baraku takovyhle navoneny hovna za 300 tisic dolaru. 150 m2 dreveny budky za 5 milionu...
    Brighton
    http://alberta.brookfieldresidential.com/.../chappellegardens/live-here/house-models/detail/brighton
    THICKLY
    THICKLY --- ---
    CUKI: Polystyren asi ne, to mas pravdu. Pouzivaji se nejake folie a hydroizolace, nebo jen staci ze to stoji na betonovych patkach? Jak moc nizkoenergeticky ty slamaky jsou?
    CUKI
    CUKI --- ---
    THICKLY: Ekologická je stavba jako celek ne použitý materiál na izolaci. EPS pak může ve výsledku být klidně ekologičtější než ta sláma! A ve slamáku jsem EPS nikdy neviděl ani si ho tam nedokážu dost dobře představit.
    Daleko důležitější než z čeho dům je postaven. Záleží odkud jsou ty materiály a hlavně jestli se dají zpětně po dožití stavby i rozumě recyklovat.
    V tomto ohledu je třeba sklobeton u Earthships je hotová ekologická bomba
    THICKLY
    THICKLY --- ---
    GECKO: Ja mela predstavu ze drevostavby ktere se nyni vyuzivaji na treba pasivni domy, jsou rekneme ekologictejsi variantou nez zdene domy. Jestli to ale dobre chapu, tak ono se vsechno (i slamak?) stejne nakonec zabali do plastove hydroizolace a oblepi polystyrenem? Rekneme ze pasiv se bez polystyrenu neobejde? Ja bych chtela hlinene omitky a prijde mi zverstvo davat je na polystyren.
    GECKO
    GECKO --- ---
    THICKLY:
    THICKLY: No... to je na delsi povidani....

    Jednak nevim, jestli je tu ted nejkay zvlastni boom drevostaveb, ale obecne se stavi uz dlouho (OKAL je vpodstate drevostavba, i kdyz mizerne provedena a z dnesniho ophledu zoufale nekvalitni).

    Kazdopadne, povazujeme-li za drevostavbu takovou stavbu, nebo cast stavby, kde je hlavnim kosntrukcnim prvkem drevo, nebo nejake (typicky deskove) materialy vyrobene ze dreva, tak je drevostavbou minimalne castecne vetsina stavebni produkce rodinneho bydleni za poslednich 25 let a to proto, ze vetsinou je vynucovana sikma strecha a zaroven se dela obytne podkrovi, coz je typicky drevena konstrukce krovu, vyplnena izolaci a oplastena SDK (sadrokartonem)...

    K drevostavbam. V zasade muzou byt bud masivni nebo sendvicove.

    Masivni jsou roubene nebo srubove stavby, tdy stavby, kde jsou steny seskladany z masivnich hranolu (tramu) pripadne kulatin nalezato. Nekdy se dnes dela sendvic, kdy i takova stavba ma na vnitrni strane vrstvu izolace a to proto, ze masivni drevo samo o sobe zase tak dobry tepelny izolant neni.

    Sendvicove jsou takove, kde jsou steny slozene jako souvrstvi ruznych materialu, ktere nektere statickou a jine napriklad tepelneizolacni funkci. Takove stavby obvykle maji nejakou kostru, ktera zajistuje, ze to stoji (tedy maji skelet) ale neni to uplne nutne (napriklad stavby z K-kontrol, resp europanel, coz jsou dve OSB desky s vlepenou EPS - tedy polystyrenovou - deskou nutne pri jednom podlazi a podkrovi skelet mit nemusi.

    Drevostavby asi nejcasteji vychazi z americkeho 2by4 systemu, coz znamena, ze se zakladni ram sten konstruuje ze surovych hranolu o prurezu 2x4 palce, tedy cca 5x10 cm. Do vznikle mezery se vklada tepelna izolace (vata) a steny se olpastuji OSB deskama, ktere maji statickou funkci, zavetrovavaji to atd. Stavba je obvykel provadena "primitivnim" zpusobem na hrebiky nebo vruty, nepouzivaji se tesarske spoje. V evrope se obvykle kvuli mnozstvi izolac epouziva jiny prurez, vetsinou neco mezi 16 - 20 cm tloustky dutiny. Na vnitrni oplasteni se casto pouziva SDK, neni to ale nutne. Zaklad je, ze takova stavba bez oplasteni alespon z jedne tsrany neni dostatecne staticky stabilni.

    Je ale mozne postupovat i tak, ze skelet je vytvoren z masivnich tramu vetsinou prurezu, spojovan je tesarsky na cepy/dlaby a zavetrovan opet tesarsky, pasmanmi, vzperami atd, takovy skelet pak stoji sam o sobe a desky na nem maji ciste funkcni vyplne. (to jsem treba pouzival ja, masivni tramova kostra, v interieru castecne priznana, zvenci drevovlaknite izolacni desky a drevena provetravana fasada a zevnitr desky stramit s tenkovrstvou omitkou.

    a tech variaci je spousta i jinych.

    Obecne bych ale rekl, ze drevostavbu, at uz jakoukoliv stavi vetsinou lidi spis z duvodu rekneme filozofie nez z duvodu technickych nebo ekonomickych.

    Je ale mozne
    CUKI
    CUKI --- ---
    THICKLY: to jestli se to rozsype za 30let je záležitost návrhu a realizace. Je jedno jestli je to zděný, sendvičová či masivní dřevostavba, nebo něco dalšího. Vše má své výhody a nevýhody a toho se musíš držet. Což je v reálu viděno velice vzácně.

    SDK kde nahradit čímkoli jiným, otázka je prč nahrazovat tak výjimečný materiál. To je stejná hloupost jako z venku dřevostavby nalepit EPS a na to nějakou šerednou fasádu...
    THICKLY
    THICKLY --- ---
    CUKI: Takze ten boom drevostaveb co je ted u nas, je neco co se v americe stavi 50let a rozsype se za 30? Ja jsem mozna zaujata z panelaku a rada bych se sadrokartonu vyhnula, je to u modernich drevostaveb mozne?
    CUKI
    CUKI --- ---
    THICKLY:
    "napr v USA (dřevěný skelet opláštěný zvenčí překližkou a zevnitř sádrokartonem)" nic takového se USA pokud vím nestaví.
    Naopak evropské stavby pocházejí z 2by4 k-ce co se staví v USA Místo těch překližek se tady i tam používají ale OSB desky...
    THICKLY
    THICKLY --- ---
    Dopredu se omlouvam, ze budu za ignoranta, ale kdo by mi vysvetlil rozdil mezi skeletevou drevostavbou napr v USA (dřevěný skelet opláštěný zvenčí překližkou a zevnitř sádrokartonem) a sendvičové drevostavby co se stavi ted u nas?
    CUKI
    CUKI --- ---
    GECKO: Tak to jsem tě asi špatně pochopil, měl jsem pocit že ti vadí že jsem napsal "hermeticky utěsníš" Pokud jen z venku tak je to v tomto případě v pořádku, i když nechápu jaký to má smysl. Navíc vata o které si psal že tam být nemá (místo skelné bych tam dal tedy kamennou), odvětrávání z venku ani nikam jinam nepřekáží.
    Nejak nechápu tvou původní obavu. proto mě to zarazilo a chtěl jsem od tebe zjistit vice podrobností...
    GECKO
    GECKO --- ---
    CUKI: co to meles? Proc by to hemohlo hyt odvetravany smerem ven? Navic komin je stran vzduchtesnosti stavby priste dira, tak co....
    CUKI
    CUKI --- ---
    GECKO: To je tak když leví ruka neví co dělá pravá. Kominík ti sice může a nemusí dát revizi (osobně bych se toho nebál). Ale co je důležitější Ten způsob provedení komína musí korespondovat s technickým provedením stavby. O čemž dost pochybuju. Pokud tento poklop musí být "odvětrávaný" tak do většiny novostaveb vůbec nepatří. To ale zase netrápí toho kominíka, že. A investor může být štastný protože mu to doporučil "kvalifikovaný" dodavatel komínů... Ach jo :-)
    GECKO
    GECKO --- ---
    CUKI: mam triplastovy nerezovy komin vedeny venku po fasade. Prochazi stenou drevostavby. Dodavala to firma AHA komin z Frydlantu a pan Hauer pusobil, ze dost vi o cem mluvi. Ve stene udelali kastlik z nejakych soecialnich desek k tomu urcenych. Zevnitr jsme dotahli sadros ke kominu, zvenci je ta bedna zakryta dratenou siti priti hmyzu, na tom je vetraba fasada z modrinu, ktery je kolem kourovodu s min. Mezerou 5cm, prekrytou nerez vencem. Kastlik jsem vypljil skelnou vatou, ale dle kominika by mal byt prazdny. Nicmene po instalaci kamen na to revizni zpravu bez potizi dal.

    Pokud se bude delat na komin revize (coz predpokladam), doporucuju tenhle detail a asi i komplet konstrukci resit s tim, kdo ude delat revizi a ne s anonymnima vseumelema z internetu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: Tak si nech udělat to oplechování od klempíře a pak ho tam jen přiděláš. To je tak půl hodka práce takže se vejdeš cca do 500Kč
    CUKI
    CUKI --- ---
    GECKO: Odvětrané? To slyším prve, a jak chceš splnit alespoň trochu slušnou vzduchotěsnost?

    Jinak nevím proč by nešla takto oplechovat 50mm mezera, je jasný že to neplácneš rovnou na to. Někde je potřeba i víc. Záleží o jakou kategorii materiálů se jedná.
    Kdyby to byla jednovrstvá roura tak je potřeba řešit i přenos tepla dobře vodivým nerezem, mědí či čímkoli jiným z čeho vytvoříš oplechování...

    O komínech toho moc nevim, protože netuším k čemu v běžném novém domku je. Zatím jsem ho u žádné stavby nepoužil. Ale to s tim odvětráním mezery, je uvedeno v jaké normě? Pro mě je to dost zásadní informace. dík
    GECKO
    GECKO --- ---
    QNEDLEEQ: jinak ano, bud toto, nebo neco podobneho, zkonstruovane z dpovidajiciho materialu na miste na miru. Asi to res s dodavatelem kominu, nebo s tim, kdo bude delat revizi.
    GECKO
    GECKO --- ---
    CUKI: neprojde revizi a je to spatne... odstup komina, i trivrstveho od horlaveho materialu je min. 50mm. Resi se to prave takovymahle kastlikama ze spec. matrose, melo by to byt odvetrane.
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: pokud to máš 3 vrství, tak je to v celku easy ne? Jen to oplechuješ a hermeticky utěsníš...
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: Ne to je pakatel třeba za 2k max spíš mín je to fix. Záleží od jaký firmy a jestli se spokojíš se dřevem nebo půjdeš do plastu. Případně si rám uděláš sám.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam