KRONDOL: Tahle úvaha je ale vedená od začátku špatně.
Levný dům je takový, který:
- není příliš velký
- má jednoduchý tvar
- jeho zařízení je voleno v rozumném ekonomickém standardu (toto je velmi důležité, na řešení interiéru se na dlažbě, sanitě, podlahách a podobných věcech dá proinvetsovat opravdu relevantní částky navíc).
- neobsahuje věci, které nepotřebuješ (hluché prostory, haly, schodiště, krb a komín nechceš-li to používat skutečně jako vytápění atd).
- má jednoduchou střechu.
Cena materiálu hrubé stavby je pak v celkových nákladech překvapivě nízká položka a na celkovou cenu domu má minimální vliv.
Takže: levný bude relativně malý bungalov, jednoduchého obdélníkového tvaru, s pultovou nebo případně jednoduchou sedlovou střechou s nízkým sklonem, s rozumným počtem místností a rozumnou dispozicí. Pokud na zařízení použiješ běžnou dlažbu z Bauhausu, plovoučky tamtéž, sanitu a kuchyň z IKEA a podobně. Pak si můžeš dovolit dát kvalitní okna a nějaký ušlechtilý materiál na střechu (za mě hliníkový nebo TiZn plech a ne nějaký hnusný kanadský šindele).
Co se konstrukce hrubý týče, tak ušetřit se dá takovým systémem, kde bude co nejméně těžkého materiálu, protože náklady na dopravu a následnou manipulaci na místě, navrhnout skladbu konstrukce tak, aby z hlediska statiky vyhovovala a z hlediska izolačního přinesla co nejvíc. Ideálně tenký nosný systém s masivním zateplení. Ono když na celou stavbu použiješ dutocihly tlustý 50cm ale přiveze je jedenapůl kamionu, složit to musí extra objednaný bagr a následně to všechno vozí ukrajinci po stavbě jak mravenci, přičemž toho dost rozbijou stojí hodně peněz. Když ti stačí dlouhý valník 20cm cihel, který ti to auto složí vlastní rukou co nejblíž stavbě, vyhráls mnoho. balíky zateplovacího polystyrénu se dají snadno dovézt dodávkou a odnosit rychle a levně ručně atd... střecha totéž... spousta palet betonových tašek, co pak na tu střechu musí někdo vynosit a složitě poskládat, nebo plech, kde celá střecha váží 500kg celkem a položený to je za dva dny i se spoustou cigaret.... zdít z materiálu, který produkuje rovnou stěnu, takže následně lze fasádu dělat jako tenkou jendovrstvou... a není nutné nahazovat hrubou a pak fajnovou atd... Vyhnout se technologicky náročným konstrukcím... MIAKO stropy, který se musí podepřít spoustou stojek, vykládat, pak betonpumpou zalít betonem z mixu a nechat podstojkovaný měsíc stojí spoustu peněz a nakonec je musíš omítnout.... atd....
Pokud bych volil vysloveně na ekonomiku, dělal bych bungalov, jak jsem psal výše, zdil bych z BST co nejtenčích (15 - 20cm)cm, zvenčí masivně zateplil EPS (30 - 30cm), střecha pultová s dřevěnou konstrukcí, zevnitř jednovrstvé sádrové nebo podobné omítky. Na střechu zaklapávací falcovaný plechový systém z lakovaného hliníku, okna trojskla (plast nebo dřevo jak je ctěná preference). Tím se srazí náklady. Otázka je vytápění, ale ono si člověk nevybere, takže kamna na dřevo nejsou levný a komín a stejně nutnost otopné soustavy, asi k dobře izolovanému domu z ekonomického hlediska tepelné čerpadlo Vzduch-voda a to je nemám rád...
K dotazu... K-kontrol i Europanel jsem kdysi zvažoval a upustil jsem od toho. Jednak to vlastně nešlo použít pro svépomocnou nebo subdodavatelskou výstavbu. Z Exteriéru i interiéru se to musí dále obkládat, zvenčí zateplit a udělat fasádu, zevnitř osádrošovat atd... zvukové vlastnosti jsou otázka a cena nakonec zase nějak zázračná nebyla. jinak hned ten červenej dům na fotce na úvodní stránce levnej nebude, je to složitý bungalov s velkým půdorysema složitou a monstrózní střechou. ty 4 projekty, co mají na stránkách jsou příšerný, snad jen s Eleonor by se dalo nějak pracovat.
Ale jak píšu... vhodným návrhem jde ušetřit nejvíc peněz...