• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HAROLDMormoni - kdo jsou?
    „Ptal ses mě, co jsem dal za to, abych se stal mormonem? (…) Mormonem se stane ten, kdo zaplatí vše, co má. (…) Zaslíbenou zemi ti nikdo nepřinese pod nos. Ty sám musíš přejít poušť. Musíš opustit vlast, rod i majetek. Takový člověk je mormon. A i kdybys měl doma jenom kvítí, kterému se na Islandu říká býlí, tak je opustíš. Odvedeš svou mladou, kvetoucí ženu na poušť. Takový člověk je mormon. Žena ponese vaše dítě v náručí a bude je k sobě tisknout. Půjdete dnem i nocí týdny a měsíce a všechny své věci potáhnete na vozíku. Chceš se stát mormonem? Jednoho dne klesne tvoje žena hladem a žízní na kolena a bude mrtva. Vezmeš jí z náručí vaši malou dcerku, která se nenaučila usmívat. Jen k tobě bude na poušti tázavě obracet oči. To je mormon. Žádné dítě se však nezahřeje na hrudi muže. Málokdo dokáže být jako otec, a nikdo jako matka, kamaráde. A pak půjdeš pouští dlouho sám, s holčičkou v náručí. Až jedné noci ucítíš, že z útlého tělíčka vyprchal v mrazu všechen život. Takový člověk je mormon. Zahrabeš ji rukama do písku a zapíchneš do něj kříž z dvou stébel, která odnese vítr, než se stačíš narovnat. To je mormon…“

    Halldór Laxness: Znovunalezený ráj

    rozbalit záhlaví
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: Pokud jde o ortodoxii (a ofkóz fundamentalismus), bere se to doslova. Liberálové jsou občas trochu volnější, ale taky ne tak běžně...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A jak to vlastně je teď s vírou v ony alternativní americké dějiny? BErou to skutečně doslova, že to tak bylo? Nebo se z toho stala taky duchovní/astrální/symbolická/whatever záležtost?

    HAROLD
    HAROLD --- ---
    co vim je, že náboženské ovzduší, ve kterém Joseph vyrůstal, bylo plné zmatků, chaosu a spousty církví, která každá hlásila svojí jedinou pravdu, což je dostatečný důvod a příznivá atmosféra k tomu vytvořit si vlastní dogma nebo "konečné řešení" ve formě zjevení.

    To ale cituješ samotného Josepha! :-D
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    ZUZKAOU: proč by nemohl? čtrnáct let imho není žádný ideální věk pro utváření hodnot, byť je to věk určité krize - pohlavní dospělosti apod. Ale jistě - je to období, kdy je člověk ještě stále hodně tvárný. ale také samozřejmě dost nezralý. pokud si v tomto věku začíná člověk utvářet určité hodnoty, neznamená to, že mu musí zůstat na celý život - to by bylo spíše velmi nešťastné. na utváření hodnot je potřeba určitá mentální zralost. podle ní pak tak i ty hodnoty vypadají. ale možná byl Joseph malý génius :)
    nevim jaký bylo prostředí v americe na začátku 19. století; co vim je, že náboženské ovzduší, ve kterém Joseph vyrůstal, bylo plné zmatků, chaosu a spousty církví, která každá hlásila svojí jedinou pravdu, což je dostatečný důvod a příznivá atmosféra k tomu vytvořit si vlastní dogma nebo "konečné řešení" ve formě zjevení.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Nicméně stále platí že z počátku budil ve státě New York pohoršení sám, než získal první sympatizanty :-)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: Zhruba tak. Desky nachází o něco dříve, po deseti letech je hotov s "překladem", tedy církev vzniká cca v jeho 24 letech, kdy už má kolem sebe pár lidí...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: Konce světa ne, resp. mormoni konec čekají, ale nepokoušeli se ho ob dva roky počitat, jako jehovisti :-) Mnohoženství bylo pokud vím obecné od počátku a oficiálně nebylo nikdy zakázáno, jen upozaděno. Proto taky tzv. Woodruffovým manifestem, který byl oficiálním materiálem pro Unii o tom, že mormoni polygamii nepraktikují, nevzniká mormonský fundamentalismus, ten vzniká až v době Hebera J. Granta, když se ta praxe v undergroundu začíná potlačovat systematicky, ale to už zase nebylo oficiální stanovisko... No, je to složitější...

    Na té stabilitě samozřejmě něco bude, ale každopádně platí stejné pravidlo, jako u katolíků - prorok by neměl učit nic, co je v přímém rozporu s učením kteréhokoliv předchozího. Mormoni se to obvykle snaží uargumentovat, i když tohle se daří pochopitelně nejlíp právě fundamentalistům, kteří lpí na nejranějších podobách mormonské teologie a žádné změny nepřipouštějí.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KOMATSU: ve 14 zjevení za dalších 10 let (tuším) nachází ony údajné zlaté desky. Takže reálně zakládá mormony ve 25 letech.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    KOMATSU: učiní tak pro vyzrálejší duši, než duši čtrnáctiletýho chlapce - no, vyzrálost není argument, když boží přítomnost zastíní kaktus, tak i ten kaktus bude řikat věci, o kterejch se ti nesnilo :-)

    Hlavním argumentem bývá spíš to, že byl ještě celkem nezkažen hříchem...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HAROLD: tuším že je docela dost předpovědí a pravidel, co byla vyhlášena a nějak to vlastně nevyšlo. (konce světů, mnohoženství nejdřív jen pro toho komu to je povoleno a pak pro všechny a pak pro nikoho a tak...) Ale to jsou drobnosti.

    S institutem jediného žijícho proroka (který taky vznikl za pochodu), který může měnit předešlé prvky věrouky se to celé usdnadňuje.

    Ale pokud možnost změny přímo zasadím do systému a dám k tomu povolení jednomu člověku, tak tím se dost posiluje stabilita systému.




    KOMATSU: Naopak - kdyby neměl ono vidění ve 14, tak by nikdy neměl energii na to dotáhnout to do konce. 14 je pro chytrýho a vnímavýho člověka ideální věk k uspořádání hodnot, tužeb a spol. Dřív nemáš nárok dojít k poznání - že žádná existující církev nemá pravdu a tak je potřeba si vymyslet vlastní a později by to pravděpodobně nemělo takovou sílu a výdrž.

    A ve 14 na začátku 19. stol v americe kluk z chudé rodiny rozhodně nebyl malé dítě.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    HAROLD: to nevím. o mormonech, respektive o jejich vzniku mi toho věru moc známo není, takže jenom spekuluju :)
    proč ne? předpokládam, že pokud jakási andělská bytost chce sdělit své poselství, učiní tak pro vyzrálejší duši, než duši čtrnáctiletýho chlapce, i když faktem na druhou stranu je, že mormonismus se poměrně rozšířil. nicméně - jak říkám - je v Bibli záznam o tom, že by se anděl zjevil někomu věkově srovnatelnému s Josephem Smithem? podle mě není ve schopnostech čtrnáctiletýho kluka učinit sám to, co udělal, takže tam muselo být něco víc - ať už onen anděl nebo spiknutí... nebo halucinace :)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    KOMATSU: A proč by si nevybral čtrnáctiletýho kluka? Je to proti andělskému zjevovacímu protokolu? To je otázka, která nic neřeší...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    KOMATSU: No, čí loutka? Relativně dlouho na to byl dost sám...
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    ve 14 letech? co když byl jen pouhá loutka? aby svědctví vypadalo věrohodněji? čtrnáctiletý chlapec si nemůže vymyslet takovou lež.
    a co vedlo onoho anděla sdělit svoje poselství zrovna 14 letýmu klukovi? je někde v Bibli srovnatelná záležitost? zjevení v tak útlém věku?
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: Je, je to Kniha dýchání. A překlad z mormonské university je jedním ze dvou v současnosti nejuznávanějších. :-)

    A jinak a) to křesťanství si nemusel dávat dohromady, vyrůstal v něm, jen ho chápal dost osobitě. O Egyptě patrně nevěděl nic, jen to bylo tehdy v módě, tak to zkusil taky. A to zednářství bych vůbec nepřeceňoval. Nezdá se mi to příliš pravděpodobné vzhledem k tomu, že když dosáhl věku, kdy by byl zralým pro přijetí do lóže, byl už pronásledovaným náboženským vyvrhelem :-)

    Nicméně kniha Abraham je dodnes pevnou a velmi oblíbenou součástí kánonu. Jinak co přesně myslíš "pružným přizpůsobováním věrouky"?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HAROLD: ta věta je že není zas až tak náročné vidět ... A 14 letého kluka se zjevením (ano beru), který si pak dal dohromady kus egypta, kus zednářství, kus křesťanství a postupné velmi pružné přizpůsobování věrouky.


    Ta egyptologie - ano to je ten rozpor absurdní začátek vs. současnost. Jestli se nepletu, tak ten zachovaný egyptský svitek který má být knihou Abraham je nějakým standartním pohřebním egyptským svitkem
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: To máš bezpochyby pravdu, nicméně s "idět Josepha Smithe třeba jako charismatického podvodníka" je taky trochu problém: ono mu bylo 14, když s tím začal. O to je to pro mě nepředstavitelnější. Když si představím čtrnáctiletýho kluka, kterak začne mluvit o tom, že se mu zjevil anděl etc. a do pár let má kolem sebe desetitisíce lidí... Mno, počátky mormonismu jsou více než záhadné. :-)

    A mimochodem díky těm egyptským hieroglyfům je v Utahu na mormonské universitě jedna z nejlepších egyptologií a podle jejích překladů se vyučuje třeba i na Karlově universitě. :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Nutno naznat že mi nejde dohlavy jedna věc - rozpor mezi tím, že spousta lidí jsou velmi oddaně věřící mormoni, víru šíří a celé to funguje (fundamentalisty momentálně pomiňme.)

    Ale přitom to celé stojí na absurdních příbězích o ztracených izraelitských kmenech, velmi alternativní historii a falešných egyptských hieroglyfech (Drahocená perla).

    V okamžiku, kdy se kdysi dávno Mohamedovi diktoval archanděl korán - ok. Ale pokud se má to samé stát v první polovině 19. století a ještě to celé se snaží doložit "vědecky" a právními prohlášeními svědků, tak v tom okamžiku mi skutečně nepřijde zas až tak náročné vidět Josepha Smithe třeba jako charismatického podvodníka. A kdybych chtěla být hodně jedovatá, tak Hubbardova kosmologie mi přijde konzistenější, než mormonská. (konec konců, když se podívám na http://www.mormon.cz/viranauka/1.html tak to je samá bible a ježíš a ne příběhy o nephitech a lamaitech... )

    Jenže Smith evidentně nastavil systém své církve tak, že vlastně funguje (když se nepočítají odštěpenci).

    A to je asi to co mě fascinuje - z mého pohledu velmi absurdní věrouka kontra velmi stabilní systém který oslovuje i v současnosti.


    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Každopádně až se tu s tim trochu naučim, hodim na nástěnku nějaký odkazy a všeliké jiné smetí. :-)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    HARALD: The Book of Mormon je základním fundamentem mormonské víry. Popisuje osudy dvou izraelských enkláv na americkém kontinentě. Publikována byla r. 1830 a brzy byla přeložena do značného množství světových jazyků a indiánských dialektů. Česky péčí Arthura Gaetha r. 1933, před pár lety vydán nový český překlad.

    No, na ní se svým způsobem láme chleba - ortodoxie tvrdí, že bez ní není mormonismus myslitelný a že je spolehlivějším zdrojem Božího zjevení, než co jiného. Oproti tomu liberálové jsou od počátku více fixováni na Bibli.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam