Nechci do toho klabosit, spis ziskat informace, jak to s temi epoxidy je, kdyz uz se to tu resi :) .. mmj. bych to i mel umet ke zkousce :)
- na jednu stranu jsem si odnesl z prednasek, ze epoxidy mohou vznikat reakci halogenhydrinu s NaOH apod. za nizsich teplot
- na druhou stranu, ze epoxidy jsou z duvodu velkeho pnuti v trojclennem cyklu nestabilni a podlehaji hydrolyse jak se silnymi mineralnimi kyselinami (i zredenymi), tak silnymi basemi (paradoxne opet NaOH - za zvysene teploty... jako duvod je uvedeno "atom kysliku v etherech je velmi spatne odstupujici SN2 skupina, nicmene napeti v triclennem kruhu zpusobuje, ze s basemi za zvysene teploty reaguji epoxidy velmi ochotne")
- Pokud je nejake specialni jemne hydridove cinidlo, reknu si budiz, neznam ho a nerozumim tomu, proc by to nemohlo byt pouzito na struktury s epoxidovou skupinou.. uplne zmateny ale tedy jsem, kdyz vidim epoxid, ktery prezije kontakt s NaH, velmi silnou basi.. A radeji si NaH vybere deprotonaci -OH, nez aby napadl epoxid. Spociva reseni v te teplote, ze se jako pracuje pri nejakych -78 °C, jak se ale pote smes s prebytkem NaH zpracovava, aby byla zarucena nizka teplota..?
za pripadny vyjasneni dik.