• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BORAGOrganická syntéza
    BORAG
    BORAG --- ---
    Relevantní věci jsem nechal a zbytek si vyřiďte přes poštu.
    K_A_R_K_U_L_K_A
    K_A_R_K_U_L_K_A --- ---
    já to sem musím dát, hrozně mě to zaujalo :)
    DIPEA + chlorid sirný (přít. DABCO) a hle, co z toho vyleze
    nevím, zda to někdy někdo nazval česky - škorpionin
    jinak scorpionine
    K_A_R_K_U_L_K_A
    K_A_R_K_U_L_K_A --- ---
    nemáte prosím (nebo nevíte, kde je na netu) tabulku 1H NMR posunů rozpouštědel v AcOD-d4?
    BORAG
    BORAG --- ---
    CURDLED: ano, je pravda, že na technologickém provedení těchto destilací nadzvukovou rychlostí musím ještě trochu více zapracovat - jak je vidět z níže popsaného experimentu, tak to má stále své mouchy a nežádoucí odpar je příliš velký
    CURDLED
    CURDLED --- ---
    BORAG: priste musite vzit vetsi kapilarku a poadne to tam napechovat, aby vam to pri ohrivani nevytěkalo
    ZCR
    ZCR --- ---
    BORAG: připomnělo mírně posmutnělou poznámku v jednom článku, že jim látka explodovala, když kapátkem přenášeli její zředěný roztok do kyvety (už nevím, co to bylo, ale tuším, že tomu nápadně přebýval dusík, a dočista chyběl vodík... mám dojem, že nějaký pseudohalogenový analog fosgenu nebo tak něco)
    BORAG
    BORAG --- ---
    CURDLED: To ano, kor když si člověk uvědomí, že analyzovaná látka je uhlovodík s vzorcem C13H8. Spíš mě překvapilo, že to řachlo až při tak vysoké teplotě (80 °C). Co jsem ale nečekal, že to bude taková rána (v kapilárce byly jen 4 krystalky o průměru menším jak 0.5 mm).
    BORAG
    BORAG --- ---
    nic takhle navečer nezvedne náladu tolik, jako když měření bodu tání samovolně přejde v detonaci (ne že bych to neočekával, jen ta nízká teplota dost překvapila)
    CURDLED
    CURDLED --- ---
    ja myslim, ze to nestoji za namahu, aby nad tim nekdo ztravil mesic prace. Nechal bych si to predepsat a izoloval bych z pilulek
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WILDENBURY_SQ: nedal by sa z dimetoxybenzaldehydu pripravit kyanhydrin, zredukovat a potom kondenzacia s dajme tomu metylglyciniumchloridom v nepolarnom milieu + baza? resp. hydrochlorid chloridu kyseliny aminooctovej je tiez ako tak stabilny, nie?
    BORAG
    BORAG --- ---
    WILDENBURY_SQ: mohlo by to jít, pokud by ten aminoketon na konci prvního řádku nechtěl spontánně kondenzovat. Osobně jsem s ničím takovým nepracoval, tak neposoudím. Je-li dostatečně stabilní, tak i v mém případě můžeš tu redukci dělat až na konec.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    BORAG: Analoga tohoto - selektivní N-acylace aminoalkoholu - se v literatuře vyskytují, ale mě to vždy reálně zlobilo. Neříkám, že to nejde / nedělám systematickou chybu, nezavrhuju to...

    ... Ale co mi naopak vzdy behalo s 90% vytezkem , to je alfa-bromace ketonu + nasledne nukleofil a Staudinger ... Vidite tam nejake uskali nebo sporny krok?

    BORAG
    BORAG --- ---
    WILDENBURY_SQ: jenom rychlý návrh bez kontroly s databází, takže mohou být problémy:
    ortholithiovat p-dimethoxybenzen, následná reakce s ClCOCH2-sukcinimid, vzniká p-dimethoxybenzen-CO-CH2-sukcinimid, redukce karbonylu na alkohol a Gabriel na uvolnění aminu, další reakce s ClCOCH2-sukcinimid (půjde selektivně na amin) následovaná Gabrielem
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Navrhněte prosím shůdnou lab. syntézu midodrinu z 2,5-dimethoxybenzaldehydu nebo p-dimethoxybenzenu. Zní to triviálně, ale trotlfest syntéza se selektivním rozlišením N- a O- reaktivity (nebo vyhnutí se této situaci) podle mě sahá za znalosti střední školy...

    (Jinými slovy zkuste obejít aminoalkohol, svůj návrh mám...).
    BORAG
    BORAG --- ---
    CURDLED: ano, zrovna procházím reaxys. Očividně velmi ochotně reaguje s O, S a N nukleofily. Pak je tam několik případů s fluorenem. Snad to půjde podobně snadno s alkyly.

    Jedna z variant, o které jsem uvažoval na počátku, vycházela z pentaerythritolu, který jsem chtěl oxidovat na tetraaldehyd, na něj pak adovat PrMgX a na závěr odpálit všechny OH skupiny.
    CURDLED
    CURDLED --- ---
    BORAG: tenhle tetrabromid je docela uzitecny - pri alkylacy kyseleho methylenu (napriklad ve fluorenu) se s nim delaji hezke rigidni spirocyklobutany - to uz je jako neco z vasi supramolekularni zahradky
    BORAG
    BORAG --- ---
    CURDLED: No vida, nenapadlo mě zkontrolovat ten tetrabromid. Tohle by už za hřích stálo! Dva kroky - to je slušná úspora času. Vyzkouším kuprát a případně i zinek (kdesi jsem viděl, že s látkami typu R2Zn se dá pracovat při teplotách pod -20 °C i v CH2Cl2).

    Ano, tyhle neopentyly jsou bohužel prokleté. Dříve jsem zkoušel Finkelsteiny na klíckovitých strukturách a tam to nešlo ani v sulfolanu při 200 °C... Jiné substituce jsem pak musel dělat pomocí R-CCLi/Cu a následně hydrogenovat.
    CURDLED
    CURDLED --- ---
    BORAG: Prodava se "pentaerythrol tetrabromide" C(CH2Br)4

    Oboril bych se na nej propylgrignardem v pomeru 2:1 s CuCN, v obrovskem nadbytku pod Ar, smichal bych to pri -20C a nechal bych to stat pr pokojove teplote nekolik dni (kupraty se nemaji ohrivat), pak zpracoval nadbytkem vodneho thiosiranu (anebo concentrovaneho amoniaku).

    Prislusny tetraiodid se prodava, ale je pomerne drahy (TCI Europe: 140 Euro/10g), ale snad by sel zfinkelsteinovat z bromidu.

    Jinak bacha, tehle neopentylove halogenidy jsou blbe reaktivni (takhle jsem ve 100g meritku vymenoval vClCH2CMe2CH2OH chlor za azid, s azidem sodnym, a fungovale to docela hezky - akorat bylo potreba k tomu pridat 1 ekvivalent NaI a ohrat to na 140C v DMSO , 40 hodin!)
    BORAG
    BORAG --- ---
    CHESS: Ano, to byla další z možností (avšak o trochu delší). V tomto případě jsem chtěl získat příslušnou Bu3C-COOH, tu nechat reagovat s organokovem a získaný keton pak redukovat (např. Wolf-Kishner) na uhlovodík...
    CHESS
    CHESS --- ---
    A nešlo by na to jít odjinud? Koukal jsem že jde třeba rozumně uvařit "tributylacetonitril" z butylbromidu a acetonitrilu. Ten pak asi hydrolyzovat přes amid až na kyselinu. Pak redukce a nahrazení OH skupiny propylem.

    Reaxys mi vyhodil syntezu toho nitrilu kde vznika kvarterni uhlik s vytezkem 48%. Bud amid sodny nebo tBuLi a taky jsem tam videl nejakou magickou smes moniaku, sodiku a dusicnanu zeleziteho...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam