• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PROMETHEACROSSING BORDERS - dvojjazyčné partnerství, aneb jak spolu mluvíte?
    Máte partnera cizince? jakým jazykem spolu mluvíte? jaký to má vliv na komunikaci, neporozumění...jakým jazykem se hádáte, a vůbec....jaký to je, když někomu musíte půl hodiny vysvětlovat, kdo to byl Rákosníček?! ...jak se žije s člověkem s jiným kulturním zázemím a co všechno se od něj/ní můžete naučit... Volná diskuze na téma DVOJJAZYČNÉ a VÍCEJAZYČNÉ partnerství, jaké jsou výhody a úskalí, jakým jazykem budou mluvit vaše děti...?! ...ať už v takovémhle partnerství žijete, anebo jste jenom zvědaví, jak to vypadá u těch, kteří takhle žijí, a chcete se na něco zeptat....welcome, willkommen, vítejte, privjet, bienvenidos, benvenuti....!!§
    rozbalit záhlaví
    CROSS
    CROSS --- ---
    ENDEE: první odstavec - ano, přesně to jsem psal zde (občanství nebo povolení k pobytu...). Že to není totéž je mi známo. ;-]


    MAKROUSEK: ? Cituji Ano, v EU nejsou, v Schengenskem prostoru ano.. Mimochodem, stejný režim vstupu a pobytu, který je uplatňován vůči občanům Evropské unie, je uplatňován i vůči občanům Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska.

    Soudě podle informací na výše zmíněném odkazu povolení k pobytu není třeba.
    ENDEE
    ENDEE --- ---
    CROSS: Ano, potreboval jsi ho, protoze Svycarsko ma vuci nam tohle prechodny opatreni... to samy - tvoje zena neni ani z EU, ani ze Svycarska puvodem, ne? To, ze ma nekde dlouhodoby pobyt neznamena, ze ma obcanstvi, coz jsou pak imho jiny podminky...

    jinak k pracovnimu povoleni pro obcany EU v zemich EU (podotykam, ze je to trochu outdated):

    If you are a national of an EU member state that was a part of the EU before May 1, 2004 (these are: Luxemburg, Belgium, Ireland, Germany, France, Sweden, Spain, Greece, Portugal, Italy, Sweden, Finland, Denmark, Netherlands, UK, Iceland) you should normally be allowed to live and work in any other of these countries. You will need a valid identity card or passport.

    Within the first year of joining, the Eastern European EU member states that joined in 2004 (the Czech Republic, Estonia, Latvia, Lithuania, Slovenia, Slovakia, Poland, Hungary) had unrestricted rights to live and work only in Sweden, the UK and Ireland. The remaining old EU countries kept most or all restrictions in place that prevented new EU member state workers from easily working there. Since this time, many restrictions have been lifted. Under the terms of the EU treaty, all restrictions must be lifted for a new member state no more than seven years after it joins the EU.

    There were no restrictions on workers from the other two EU member states (Cyprus and Malta) that joined in 2004.

    EU nationals from old member states wishing to work in new EU member states will have to check with each country regarding their ability to work there. Some new Member States have chosen to impose equivalent restrictions on the nationals of Member States that have themselves imposed restrictions.

    CROSS
    CROSS --- ---
    ENDEE: tohle nedokazu rict, ale nezda se mi, ze by treba moje zena se zminenym svycarskym pobytem mohla prijet do Cech a jen tak se tu nechat zamestnat. Stejne tak si myslim, ze i EU obcan musi pozadat o dlouhodoby pobyt, pokud chce v CR pracovat, akorat ceske urady mu ho nemohou odeprit na zaklade toho, ze je cizinec. Ale pripoustim, ze se muzu mylit.

    Ja jsem ve Svycarsku v kazdem pripade jak povoleni k pobytu, tak pracovni povoleni potreboval. (Ano, v EU nejsou, v Schengenskem prostoru ano.)
    ENDEE
    ENDEE --- ---
    CROSS: pokud vim, tak jako obyvatel EU uz nemusis zadat v jinych statech EU o pracovni povoleni, pokud nemaji prechodne opatreni, kdy si dany stat mohl vyzadat vyjimku a pozadovat pracovni povoleni od obyvatel z novych clenskych statu...na tom je prece zalozeny princip volneho pohybu osob...
    DASHA
    DASHA --- ---
    Taky se v tom trochu ztracim, co jsem tak pochopila, jak Saraj, Laura, tak Baarka vsechny mluvej o muzich, ktery nejsou ze Shengenu.
    Jak by povoleni k pobytu teoreticky probihalo, kdyz je muj muz z "plnohodnotny" zeme Shengenu? Stejne, nebo se to lisi?
    SARAJ
    SARAJ --- ---
    QWITI: koukni se na ty odkazy co sem hazela baarka, jsou na nastence
    CROSS
    CROSS --- ---
    QWITI: spíš mě opraví někdo, kdo to aktuálně řeší, ale je to tak, že občanství (EU) nebo povolení k pobytu v jiné zemi Schengenského prostoru opravňuje cizince k pobytu na území ČR do 3 měsíců, a samo o sobě nestačí k tomu, aby člověk mohl v ČR podnikat nebo být zaměstnán.

    K čemukoli dalšímu potřebuje cizinec povolení k (přechodnému, trvalému) pobytu, přičemž už pobyt nad 30 dnů by se měl hlásit na CP.
    CROSS
    CROSS --- ---
    PROMETHEA: tak ono to taky člověk nezjišťuje každý den. Taky mě to překvapilo, i když nějakou logiku to asi má. (Co bohužel logiku nemá, je chování úřadů.)
    SARAJ
    SARAJ --- ---
    hehe, autoskola, ja jsem dospela do faze,kdy si budu delat za celych 50 dolaru ridicak ve statech:)
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    CROSS: hmm...to jsem naprosto netusila
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    CROSS: Toto je kvalitni nazor.
    CROSS
    CROSS --- ---
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    CROSS: na autoskolu musi mit clovek povoleni k pobytu?
    CROSS
    CROSS --- ---
    MAKROUSEK: řidičák nikdy neměla.
    (Jde taky o to, že ona nepotřebuje pobývat v ČR nad 3 měsíce - proto taky povolení k pobytu nemá. Nicméně pro autoškolu by to byla nezbytná podmínka.)

    Můj názor tedy je, že než tahanice s českými úřady, radši švýcarskou autoškolu.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    CROSS: Dyk jo, na to jsem odpovedel. A uz nejaky ridicak ma, nebo zadny nikdy nemela?
    CROSS
    CROSS --- ---
    MAKROUSEK: Schengenem mám na mysli Schengenský prostor. Moje žena má pětiletý residency permit ve Švýcarsku, ale hodilo by se jí mít souběžně dlouhodobý pobyt v ČR (aby mohla v ČR dělat autoškolu ;-]), takže se zabývám úvahami, jestli to vůbec jde.

    Jde mi vysloveně o souběh, žádný konec jednoho, začátek druhého povolení.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    CROSS: Jako asi muze. Jde o to, ze kdyz nekde chce byt vic nez tri mesice, tak potrebuje povoleni k pobytu v te konkretni zemi. A pokud ho ma treba na rok, tak nez mu vyprsi, muze pozadat o povoleni k pobytu v jine zemi. Schengen plati jenom na pobyt do tri mesicu.
    CROSS
    CROSS --- ---
    Netušíte někdo, jestli občan země vně EU může mít povolení k pobytu souběžně ve více zemích Schengenu?
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    LAURA: ja vim, ale napadlo me, jestli clovek bez trvalyho pobytu, muze mit nahlaseny trvaly bydliste...uz mi to dochazi..
    SARAJ
    SARAJ --- ---
    BAARKA: a nahlasit ho musis, bez nahlaseny pobytu - adresy ma smulu,teda pokud to funguje stejne pro EU obcany
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    LAURA: no tak to je dobre kafkarna! ted mi teda doslo, ze Bena asi k trvalemu bydlisti prihlasit nebudu moct, kdyz bude zadat o dlouhodobe vizum, abychom predesli tomuto, co popisujes!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam