WIL_M:
mam srovnani s chovanim lidi v Thajsku, Kambodzi a Vietnamu ( jih).
Rekla bych ze zasadni rozdil je v tom o jaky misto se jedna. Kde se pohybuji turisti tak je vietnamci berou jako zdroj penez a chovaji se v ramci "zakladni slusnosti". Nekdy neodpovi na pozdrav ani na dekuju a pod. (ale to je normalni v cechach taky a nikdo z toho tragu nedela). Kdyz jsme jeli do mist (pichli prstem do mapy a naslepo jeli), kde turisti jakoze fakt nejezdi, chovani bylo uplne jiny. Byli jsme raritka a chodili se s nami zdravit, fotit a zvali nas k nim na pohosteni ( na deku na plazi, do restaurace, domu..) a i kdyz proste neumeli anglicky, snazili se nas zabavit jakymkoli zpusobem. Mam zkusenost jenom s Jihem. Jak turossky destinace ( Phu quoc, Saigon), tak neturossky ( toho casu Con Dao, krasne socialisticky Mui Nai, Khu du lịch Chùa Hang - Hòn Phụ Tử)
resila jsem treba to, ze mi bankac spolkl kartu a ackoli to bylo v Saigonu v shopu a typkovi za kasou to mohlo bejt burt, tak mi pomohl a holka v bance, kde jsme si platebku vyzvedavala, byla taky napomocna. Imho rekla bych, ze vietnamci neprdej magi v kostce z toho, ze k nim belousi jezdi, ale zas na druhou stranu si uvedomuji, ze jsme zdroj. Taky druha vec je, ze maji malicko jjinak veden system sluzeb ( taxikari a pod.) Ten socialismus sem tam na cloveka dejchne :)
Tak jsme s ebavili v Can Thoo s mistnim studentem architektury, jakto, ze skoro nikde nejsou videt socky, zebraci, nalitozy a pod... on rikal, ze jsou a je jich dost, jen je to nastaveny tak, ze proste by si nikdy nedovolili obtezovat belouse. JO, ten prodej ve forme losu je neco jinyho, ale taky s tim neotravovali. Naopak, kdyz jsme od prodejce dva losy koupily a dali mu je, at si je veme, tak vubec nechapal a silene dekoval.
Sry jestli je to nejak pomatene napsany. Pisu jak me to na klavesnici prislo :) Letos delam severni Vietnam, ta jsme zvedava, jestli bude nejaky rozdil...