• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEMURNové Internetové Humory // hajlování na toaletě povoleno // Poĺpp // retarded vEgaИ mEMEs welcome // DEUS VULT!!!!1
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    MATHES: CHOROBA: krasne detstvi, ta moje jen rvala "nedel bordel! ulid si ty hracky! nelitej furt!"
    MATHES
    MATHES --- ---
    CHOROBA: moje prababicka z usti rikala heil hitler!
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    XAKROO: slovenska prababicka rikala kesesb erkezem
    XAKROO
    XAKROO --- ---
    Přijde čech, plzeňák, moravák, slezan a slovák do baru...
    Čech přijde dlouho, plzeňák dýl, moravák později, slezan neskoro a slovák neskôr.
    Dají si pivo a všichni si pochvalují jak mají tvárný a nádherný jazyk.
    DWAY
    DWAY --- ---
    ELHO_CID: cist články? Ses zbláznil? :D
    ELHO_CID
    ELHO_CID --- ---
    DWAY: kdyby sis to přečetl, tak zjistíš, že ty výzkumy jsou 60 let staré. Ale něco z toho ještě platí.
    DWAY
    DWAY --- ---
    KURE: to je teda pekna cypovina. Autor asi nebyl v Ostrave, protoze vetsinu těch slov pouzivala tak mozna moje prababka a spis ani to ne :D
    LOOCAS
    LOOCAS --- ---
    CHOROBA: To neznamená, že to sem musej tahat. Jako bysme tu neměli dost svejch prdelí.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    MATEEJ: v tom pripade bych potreboval poradit s iphonem.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    UNLEASHEDD: dojdu neskoro.
    KURE
    KURE --- ---
    ROMANET: https://www.reflex.cz/...-proc-nekde-lidem-vyraz-prijdu-dyl-trha-usi-a-jinde-ho-bezne-pouzivaji.html
    v článku nepíšou žádnej převratnej objev, ale v galerii je spousta vtipnejch mapek s tím, jak se kde říkají různá slova. Nejbrutálnější je beruška....
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    ROMANET: tak tenhle epos si nechám na dýl
    UNLEASHEDD
    UNLEASHEDD --- ---
    přindu pozdéc
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    tady sem a všechno vám to vysvětlim

    přídu dýl je nářečí a znamená to přijdu později.
    uši to trhá na většině míst v čechách i na moravě, ve slezsku i praze. všude, kde lidé používají později jako později, tak jim dýl přijde divný.
    naopak tam, kde se používá dýl ve smyslu později, tak tak to později zní jako nějaký nobl slovo učenců. takový jako strojeně spisovný. jsem jeden z těch lidí.

    bohužel i já vyrostl v prostředí, kde přijdu dýl je prostě přijdu později. a dosud jsem nevypátral, odkud to vlastně mám. možná od babičky, potažmo od táty, kteří používali spoustu různých povltavských nářečních výrazů.

    první problémy začaly na střední škole, možná proto, že byla v jiném městě. stačilo se omluvit, že jdu dýl a dostal jsem kázání, jak je to česky blbě. a spolužáci se pak pátrali, proč říkám takovou blbost, že dýl je déle a později je později. to mne už tehdy fascinovalo, co jim na tom přijde divný, když je to normální.

    taky se mi líbí, jak přijdu dýl každý vyčítá někomu jinému, pražáci morávákům, moraváci praze, protože všude je to okrajová záležitost.

    na závěr mého eposu bych rád řekl, že přídu dýl je krásný a krátký spojení. mnohem snadnější říct než přijdu později. proto mne mrzí, že je proti tomu takový hejt, který zbytečně brzdí oživení češtiny o další stručnost.



    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    LOOCAS: ty prdele na morave vypadaj hur
    LOOCAS
    LOOCAS --- ---
    87HIGHFLYER: A taky to tu tak podle toho vypadá.
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    VONBONBON: Ptáš se na špatné adrese, tady nikdo televizi nemá, zato jsme všichni vegani a děláme crossfit, kdybys potřeboval s něčím poradit.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    LOOCAS: primátory z moravy má praha odjakživa, rozených pražáků bylo minimum.
    VONBONBON
    VONBONBON --- ---
    A co dneska dává v televizi?
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    LOOCAS: A tož to já su hrdá náplava, protože mě z Moravy dostanou, ale Moravu ze mě ani páčidlem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam