Táák, XYZ je tady! :)
MIKEKT: A pokusí se odpovědět, byť opět jen teoreticky, jelikož Plzeň, stejně jako Praha je trošku mimo běžný dostřel nás Moraváků, proto tamní opevnění menám zdaleka tak zrekognoskované jako třeba severní hranici, či Jižní Moravu.
V podstatě to může být trojího původu (chronoligicky):
1. Hned mě napadla tzv. Plzeňská čára. Tedy linie lo. budovaná v rámci již zmiňovaného (a pro obranu republiky velice nevhodného) Husárkova opevňovacího programu. Takže opevnění budované v letech 36-38. Problém je v té lokaci- Plzeňská čára zde vede na trase: Hradišťany- Holýšov- Bukova- Biřkov a dále na Svihov. Tudíž mimo zájmovou oblast. Mohlo by se snad jednat o některé z objektů lo. vz 36, které nemám přesně zmapované a jsou roztroušeny v terénu kolem pozdější Plzeňské čáry (vystavěné z obj. lo. vz. 37).
2. Teoreticky by to mohla být opevnění budovaná německou armádou na území protektorátu. Toto opevnění bylo v zásadě dvojího charakteru- pozorovatelny pro vyhodnocování leteckého bombardování (budované ovšem u strategicky důležitých lokalit, např. letiště, velká nádraží, průmyslové oblasti a velká města). Nebo bojové obj. budované při ústupových bojích ke konci války. (I ty se však nacházejí nejčastěji ve větších městech, o které se mělo bojovat /např. "stěny se střílnami pro ptk." v Olomouci a pod./) Z výše uvedených důvodů je to varianta málo pravděpodobná.
3. Opevnění budované po nástupu komunismu, určené pro případ jaderného konfliktu. Zde se jedná zejména o podzemní úkryty, v menší míře i o bojové obj. Zprvu budované polpermanentním způsobem (dřevo, kámen), později stavěné z prefabrikovaných železobetonových rámů, které se skládaly do sebe dle potřeby a situace.
4. Obj. lo. z první rep. reaktivované v padesátých a šedesátých letech opět pro případnou jadernou válku. Tyto obj. byly upraveny nejčastěji přistavěním přístupové chodbičky z prefabrikátů a kompletním zasypáním obj. zeminou.
Jako nepravěpodobnější mi příjdou poslední dvě varianty, resp. možnost 3., protože na upravený obj. lo. vz. 36 mi to přijde daleko od pozdější hlavní linie.
Úkryty z prefabrikátů byly naopak budovány skoro po celé ČR a to i ve vnitrozemí, často i ve voj. prostorech, nebo poblíž nich (tudíž nemusely přímo souviset s obranou západní hranice). Tato problematika je poměrně málo zmapovaná a většina obj. není nikde lokalizována. Hledáni v terénu je také obtížné, jelikož v době míru byly přístupové chodby/šachty zakryté a zasypané. Polohu obj. označoval většinou betonový mezníček. Pokut byl náhodou odstraněn (nebo zasypán) je téměř nemožné tyto obj. najít. Nejčastěji jsou známé ty, u kterých je odkryta příst. chodba/šachta.
Je téměř vyloučené že by se mohlo jednat ještěo nějakou jinou možnost, protože od opevňování Olomouce věncem fortů se u nás žádné jiné opevnění nestavělo. Je to však věc zapeklitá a kdybys náhodou měl někdy cestu na chatu a měl při ruce foťák, můžeš obj. zkusit najít a nafotit (alespoň zhruba)- podle fotky bych to poznal najisto. Nebo pokud si vybavíš nějaké větší detaily (jestli byl obj. nadzemní, nebo podzemní, jestli měl uvnitř tlakové dveře apod.) mohlo by mi to pomoct. Ještě bych pak mohl pohledat nějaké vzorové fotky výše uvedených variant a Ty bys je mohl posoudit, zda li to bylo něco podobného.