• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MOLLYEuthanasie
    Diskuse k důležitému tématu naší společnosti aneb, co je to dobrá smrt.

    Na smrti se bojím nejvíce:

    51 hlasy od 27 respondentů

    rozbalit záhlaví
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    N_I: ja to jako vzduchoprazdno rozhodne nevnimam. Mezi rigidnim ano a ne je takove mnozstvi zalezitosti, ktere s tim souvisi a daji se zkoumat a sledovat, ze mi nekdy skoro az prijde, ze ty dva tabory co toto ohranicuji, jsou nekdy vice prazdnejsi nez to, co je mezi nimi.
    N_I
    N_I --- ---
    jasne ze clovek muze byt mezi..a zkoumat obe moznosti...ale zaroven nevim jak presne tohle popsat pravne..tohle vzduchoprazdno..
    otazkou je co by clovek delal kdyby byl postaven pred takovou vec v rodine...
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    HONZAF: nejde o terminy. Jde o to, co tam je a cim je to podlozeno - studiemi, vyzkumy.
    Samozrejme ze vlastni zkusenost je neocenitelna, nicmene neda se z ni delat zadne vedecke zavery.

    Pokud se bavime ciste o nazorech osobnich, tak nemam problem debatovat a duchovnich i niternich zalezitostech spojene s euthanasii. Ale pokud se bavime na odborne urovni, tak by to melo vypadat trochu jinak.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    HONZAF: ne nevidela... neco mi to ria, ma to snad byt o nejakem boxerovi ?
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    N_I: my se o euthanasii s kamaradem bavili v podstate 3 dny v kuse ... :)
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    SHEALA: jen tak lehce btw. videla jsi milion dollar baby ?
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    N_I: nikdo preci netvrdi ze v zivote musis vzdy byt na jedne strane.
    Ja se snazim probadavat obe strany. A svuj nazor treba nebudu mit nikdy.
    Ale treba az mi bude umirat maminka na rakovinu a bude me prosit, abych ji pomohla - tak to udelam. Anebo take ne. Doufam, ze nikdy tajovou situaci nezaziju. Nicmene v hospici se s takovymi situacemi setkavas casto.
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    EWOKK: ne. ten casopis bude plny odbornych terminu. ten clanek o euthanesii takovy byt nemusi. z presne tech duvodu ktere nasledne uvadis.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    EWOKK: jj Alzheimer, tam to chapu... to je vec co desi i me
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    pardon, nejak mi nefungujou pismenka .]
    N_I
    N_I --- ---
    ewok..myslim ze tohle by clovek musel studovat docela dlouho aby se mohl priklonit na jednu nebo druhou stranu..navic nemuze byt kazdy student a presto se muze priklonit k jedne strane..

    treba s matkou jsem o tom diskutoval dlouho a sama taky nevedela jak presne to tema uchopit...
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    SHEALA: v pohode. Posli mi to do posty nebo klidne sem. Jsou lide, kteri trpi progresivni chorobou, maji milujici rodinu a vedi jak skonci. zatim je nic neboli, ale treba uz pomalu pocituju tu slabost a vidi pred sebou jen skomirani a pomalou smrt a pritom mysli na sve pribuzne, kteri se budou trapit s nim. A tim ted nemyslim "trapit" v tom smyslu, ze je bude otravovat. Trapit, ze budou trpet jeho pomaly konec. Tak se rozhodne, ze to radeji ukonci. Je s tim smiren. I taci lide existuju a mohla bych jmenovat nekolik pripadu. Napr. Kevorkiaonova prni "pacientka" Janet Adkinson co trepla Alzheimerovou chorobou.
    Velice zajimavy je i pripad Diane Pretty. A to nejen z hlediska etickeho ale predevsim z hlediska pravniho. doporucuju si precist tento judikat. Obsahuje velmi zavazne argumentace k jednotlivym clankum Umluvy o zakladnich lidsk. prav. a svobod.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    EWOKK: nehodlam je odborne citovat neboj. beru to spis jajko ilustracvi a abych pravdu rekla rikam si proc ? Proc clovek, ktery se neciti opusteny, a neciti bolest, zada o ukonceni zivota ? Je to takovy trosku kontraintuitivni.
    ten clanek mam jen bv papirovy podobe doma, toz pokud najdu, poslu. Neboj, nemam to z jednoho clanku z respektu .
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    N_I: me je jedno jak o tom lide pisou. At si pisou v casopisech jak chteji. Jenom me nekdy zarazi ta lenost, ze si clovek neco precte v casaku, popr. si zapne Novu a ma hned ve vsem jasno.
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    HONZAF: trochu bych upozornila na to, ze euthanasie neni spojena se zas az tak neuveritelnym mnozstvim lekarskych terminu. Mozna mas na mysli paliativni medicinu, popr. geriatrii, ale euthanasie jako takova je tematem, ktery jde napric vsechny "obory" - pres medicinu, pravo, etiku a filosofii. V neposledni rade se take tyka kazdeho z nas. A na kazdem z nas, pokud chceme o euthanasii mluvit, je dle meho, kladen narok, aby si o tom zjistil co nejvice informaci a dle toho se vyjadrit a sve nazory podlozit.
    N_I
    N_I --- ---
    ewokk..matka pracovala cely zivot na LDN a desne diky tomu zestarla..ted pracuje na psychiatrii pri duchodu...a rika ze psychicka nemoc je horsi nez fyzicka...
    preju ti aby te nepotkalo tohle vyhoreni a prace te dal bavila..

    jak se o tom tematu ma teda psat?
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    SHEALA: snad mi tady nechces rikat, ze budes citovat casopisy jako respekt?
    tema euthanasie je tak casto prekrucovano v prospech pistatele, ktery timto vyjadruje svuj nazor na vec, ze obycejny ctenar se o tom v podstate nedozvi nic.
    Muzes mi rict, KDO psal v Respektu, ze lide, co nejsou osameli a nic je neboli NEZADAJI nikdy o eutanazii? Co to je proboha za blabol?
    Odborne clanky nic neredi. Knihy take nic neredi. Pouze podavaji podlozene nazory vedcu pracujici v oboru. To, ze s nimi jiny vedec nesouhlasi je normalni.
    Promin, neber to jako utok, ale s cistym svedomim odcitovat takovy blabol a jeste si za nim stat ze se to psalo v Respektu, urcite neni hodno takove vzdelane budouci psycholozce jako jsi ty.

    Je smutne, ze tema euthanasie je populistickym krokem, ktery ac teda musim priznat je na jednu stranu dobry (ze se o tom mluvi) na druhou starnu tak zevseobecnujici a tendencni az se mi nekdy jezi chlupy co slysim za paskvilni vyroky.
    Tema euthanasie lidi rozdeluje - vsak mluvime o smrti a to vzdy bude tema obestreno mnohymi debatami, souhlasy i nesouhlasy. Ale prachsproste vykriky typu "Zadaji o to jen lide co je nic neboli" upozornuje na to, ze mnoho lidi prijme nazory jinych a dale se touto problematikou nezabyvaji.

    Ja jenom ze tema euthanasie je pro me hodne hluboce probadana oblast, psala jsem i ni diplomovou praci a celkove me prace s umirajicimi zajima a velmi bavi.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    HONZAF: no sorry hadala bych se ze respekt je pravda pro male dei. ano neodborne clanky zkresluji informace a redi je. alwe ze by to v respektu takle otocili ? nicmene, pokud mate dlouhodobe zkusenosti z hospicu , rada se necham poucit
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    SHEALA: hadam ze asi neco co nebude pravda pro male deti. teda napriklad lekarsky odborny casopis (kde pro bezneho cloveka bude polovina vyrazu nesrozumitelnych ..)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    EWOKK: sorry ale jestli povazujes respekt za podradny, co je pro tebe za nepodradny casopis ? jinak mam nedokoncenou psycholgii , a nemysli si ze se tomuto tematu clovek vyhne
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    HONZAF: bohuzel ne jen moralne eticke. V nasi spolecnosti je to casteji pravni problem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam