• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PALO_FABUSinternet v současné politice, kultuře a společnosti
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    jo treba cekam az uvedes priklas "empiricke evidence" (abych zjistila jak se v tech soc vedach teda pracuje). Nebot - jak by se to udelalo? Neumim vymyslet kontrolni skupinu, ktera se chova ve vsech ohledech podobne, "pouze nepouziva net". Muzes mozna najit nejakou obskurni cirkev ktera krome elektriny nepouziva ani net, ale tito jsou uz "moc odlisni".

    Pokud ti teda jde o to zjistit, zda kdyz mas dva lidi se stejnym zivotnim stylem, z nichz jeden nepouziva net, ma 'nutne' nejakou nizsi zivotni uroven... a zjistit neco o te korelaci.

    Co totiz znamena to "ekonomicke a socialni znevyhodneni". Ze tve posledni reakce trochu plyne ze se ptas spis "muze existovat zivotni styl, ve kterem clovek vubec nepouziva internet, a pritom se ma bajecne"? Ano, muze. Napr. kdyz mas nejaky super skill (genialni neco...) a na vsechno mas lidi.

    Nebo oc ti jde?
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    ACHERON: Tak já zas na chvíli opustím konstruktivně tolerantní všechápající asertivní roli, jo?

    Pokud máš nějakou vlastní obskurní teorii o tom, jak funguje internet, co to je a co to není a proč se všichni ostatní mýlí a hledáš pro ni argumenty, aby ti ji přijali ve škole aspoň jako funkční polemiku, tak ji vyplivni. Myslím, že tě tu nikdo nesežere a určitě to ušetří lidem čas, který tráví luštěním toho, co chceš slyšet a na co se doopravdy ptáš. Navíc tu s tím nebudou asi všichni souhlasit, ale bude to diskuze o něčem, ze které možná získáš i pro sebe konstruktivní vstupy - a třeba se tu najde i někdo, kdo bude přesvědčen o tom, že je to blbost, ale bude dělat ďáblova advokáta, protože se nudí.
    Ale tvoje řečnický otázky, tvoje implikace, že jsme blbí, když ti nerozumíme a tvoje skákání z tématu k tématu v naději, že někde se někdo chytne a řekne ti co chceš slyšet, s tím si trhni.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    ZAPPO: E2E4: tak já nevím, jak víc to naformulovat pro blbý, aby bylo jasný, o co mi jde :)

    úřad práce bych si taky myslel, online nakupování možná... jenže mě nezajímají nějaký přesvědčený řeči lidí, co na netu seděj od rána do večera a zřejmě ho využívají k nakupování a k hledání práce, aby pak všem tvrdili, že ty ostatní bez toho musej bejt uplně v prdeli :) třeba nejsou? že by nebylo nějaký odvětví, kde se práce dá hledat a provozovat bez internetu? že bych byl znevýhodněnej tím, že nakupuju výhodně online? jsou ostatní lidi zněvýhodněný vůči důchodcům, protože neobjížděj pražský supermarkety a nenakupujou za zvýhodněné ceny?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    ACHERON: zkoušel ses třeba podívat na www.zbozi.cz na něco cos nedávno kupoval v obchodě? :)
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    ACHERON: Ekonomicky - kde dnes hledáš pracovní místa?
    Úřad práce - evidence prací, které nikdo nechce, firmy je tam ani neposílají
    Tisk - papírové noviny, specializované noviny, přílohy - tady bych řekl už je to taky mrtvý
    Internet - annonce, jobs.cz, prace.cz, monster.cz, personálky. CV na žádost o pohovory taky neodesíláš poštou ale emailem, ne tištěný, ale elektronicky...
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    PIROSH: ok, diks, o Castellsovi vim, prave proto to resim, protoze v tom delaji TIS autoři gulash.


    E2E4: teenageři a facebook mám jako jednu z mála

    ekonomicky - to zní sice fajn, ale je to důkaz stylem jedna babka povídala, nějaká empirická evidence?
    PIROSH
    PIROSH --- ---
    E2E4: jasně.
    šlo mi spíš o to, že používání internetu a mobilního telefonu mělo jiný sociální kontext. teď se to postupně ztácí tím, že máš internet v mobilním telefonu.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    PIROSH: ehm, mobilní sítě? když má mobil IP adresu a přístup k Internetu? To bys už mohl rovnou zavrhnout notebooky s WiFi. :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    ACHERON: teenageri a facebook? Epizoda South Parku You have 0 friends? :]

    A ekonomicky - kdo si nenajde dobrou cenu na zbozi.cz nebo neobjednává laciné čínské kšunty typu baterie do mobilů a knoflíkové baterie přímo od číňanů z HK přes eBay, nebo nehledá práci přes Internet je dost ekonomicky znevýhodněn.. :)
    PIROSH
    PIROSH --- ---
    ACHERON: Nevím, jestli je to odpověď, ale Castells (Mobile communication and society) mobily a Internet rozlišuje jako dvě propojené věci - obojí je jeden z jevů Network society.
    Na druhou stranu v té jeho další knížce míchá všechno dohromady, když popisuje schopnost sociální akce.

    Z mýho pohledu mobilní sítě do internetu nepatří. Ale postupně se to přibližuje.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    ještě se zeptám, zda jste narazili na nějaký konkrétní empiricky zakotvený důkaz, že by nevyužívání internetu, nebo low-skills užívání, nějak sociálně a ekonomicky znevýhodňovalo?
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    ACHERON: sorry, ze nejsem detailnejsi, traktat na o te otazce snad neni treba :)
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    ZAPPO: ptam se, pac v soc. vedach dochazi k podivnym redukcim pojmu ICT -> CMC -> Internet

    pak se z toho odvozují určité důsledky, které se generalizují na roveň ICT, ale jsou brány z výzkumu užívání internetu, proto do toho tahám mobily, pro které ty výsledky ze zkoumání netu neplatí. takže celé to je dost obecné a vágní, stejně jako jakékoli debaty, pokud se odpoutáme od lpění na přesných definicích, které jsou stejně jen otázkou dostatečné autority je udržet sociálně i materiálně (formou konsensu a formou materializace standardů a definici do výrobků) - viz tvoje narážka na RFC se semafory...
    tzn. jde mi o to, jestli v tom překladu CMC->internet mobily mizí nebo nemizí



    ohledne te wikipedie to byla dost ignorantská reakce, podívej se trochu do literatury konce 80. a začátku devadesátých let, kdy se zvedla otázka psaní internetu s malým písmenem a velkým písmenem, načež zanikla, protože to dělení je strašně problematické a v důsledku snad i zbytečné. Já ho nicméně používám, stejně jako někteří další autoři dodnes, právě kvůli odlišení technologie a globální sítě, která není jen technologická, ale i sociální. česky to predstavuje tuhle debatu Huizinga v te jeho knizce co tu vysla 1996 myslim (jestli ti to jmeno neco rika)
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    YMLADRIS: To vychází z Cisco terminologie, která mluví o "internetworking", navíc termín "internet protocol" je v současnosti spíš nic neříkající než alespoň vágní.
    Navíc wiktionary jako zdroj je dost neznámý a zakládat definice na citaci ze Southparku je sice vtipný, ale neberu to:)
    Ale jak jsem psal, o definici internetu se nechci přít, protože ve skutečnosti se dostaneš buď k něčemu obecnému (viz česká wikipedie: Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí („síť sítí“), ve kterých mezi sebou počítače komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. ... Internet jsou volně propojené počítačové sítě, které spojují jeho jednotlivé síťové uzly. Uzlem může být počítač, ale i specializované zařízení (například router).
    Nebo se můžeme bavit hodně technicky ale třeba jestli počítač v LAN nějakého univerzitního kampusu (WAN) v rámci konkrétní městské sítě (MAN), který ale má konektivitu třeba na google.com (ale sám veřejně přístupný není) spadá do definice internetu/Internetu už je spíš otázka víry:)
    Takže proto mi to přijde jako zbytečná debata bez upřesnění cíle, kam se míří - protože intuitivně si o tom co je to internet rozumíme a přesně to záleží na úhlu pohledu:)

    Jen pro informaci - platná norma (RFC) popisuje možnost přenosu protokolu TCP/IP pomocí dopravních semaforů a myslím, že je i jiná, která popisuje totéž, ale s holuby:)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAPPO: jako ze

    Any set of computer networks that communicate using the Internet Protocol. (An intranet.); The Internet, the largest global internet
    en.wiktionary.org/wiki/internet
    PALO_FABUS
    PALO_FABUS --- ---
    imho stejně dospěješ jenom k tomu, že mobilní sítě můžou i nemusí být součástí internetu jakožto sítě sítí
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    ACHERON: o i/I se nebudu přít, byť nic takového si neuvědomuju.

    TCP/IP samo o sobě ti nic neříká o propojenosti s internetem - vezmi v potaz privátní sítě, domácí sítě, uzavřená prostředí. Jestli ti jde o exaktní definici, tak já bych to viděl někde v oblasti "je schopen komunikovat s veřejnýma IP adresama"

    Každopádně pořád si myslím, že by pomohlo, kdybys řekl kam míříš, protože z formulace otázky o "nároku na zařazení do Internetu" mám dojem, že míříš někam úplně jinam - a nerozumím kam.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    ZAPPO: dříve se používalo internet pro označení technologie a Internet pro označení globálního systému na bázi TCP/IP včetně obsahu

    tzn. to znamená, že pokud mobil jede na TCP/IP, tak má stejnej nárok být zařazen do Internetu jako počítač nebo remote-controlled mikrovlnka, chápu to správně?
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    ACHERON: Protože ta otázka nedává smysl. Internet a internet jsou jedno a totéž, takže podmínka "nikoliv do internetu, ale do Internetu" nedává smysl a není tak jasné nač se ptáš.
    Jinak, abych zkusil zavěštit ze své křišťálové koule a odhadnout kam míří tvá otázka:

    Mobilní sítě jsou médium přes které je možné internet vést/využívat. Pokud teda nemáš nějakou hodně sofistikovanou definici co je internet, tak já ho ze síťové vrstvy vnímám jako propojené uzly v síti. A přes mobilní síť JE MOŽNÉ toto realizovat, ale není to nezbytně nutné. Když ve svém mobilu rozběhnu připojení k internetu a přes mobilní operu se podívám na nyx, tak je ten mobil součástí internetu. Pokud někdo jiný má mobil, který nepřipojuje (nebo prostě není připojený nebo ani připojený být neumí), tak součástí internetu není.

    Ale možná fakt odpovídám na něco, nač se neptáš - když dáš lepší otázku dostaneš lepší odpověď.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    ZAPPO: ohledně zápisu jsem staromilec, ale kažodpádně to neodpovíd na moji otázku
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam