• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OASHIQA - Quality Analysts / Assurance - kvalita SW - testování, testeři - Každý ví, kdo je programátor, ale kdo zná QA? :'(
    LOBOTECH
    LOBOTECH --- ---
    No u nas to funguje, nebo by melo fungovat tak, ze pokud sem na projektu a rucim za vse, tak to zacina dohadovanim se a vyjasnenim si cilu testu, aby klient vedel co vlastne po me chce :) (a to i ve firme), kdyz se dohodnou cile, schanej se requirements a dohaduje se o requirements aby v testech pak nebyl bordel.
    A kdyz mas requirements, tak si vypracuje clovek dokument o cilech testu, rizik testu, prostredim, iteracich, verzovani, podminkach nasazeni noveho buildu atd atd atd.
    No a nez clovek zacne delat Test Cases jako takove, tak se zase dohaduje o tom co je potreba, co se musi udelat, kolik je na to casu, kolik lidi atp.
    Hmno, pak se udelaj test cases, obcas i test scripts pokud je to vhodne.
    Pak se testuje a testuje a testuje a opravuje a opravuje a honej se terminy a ve finale kdyz je produkt ve slusnym stavu, se vyjedou nejaky statistiky, grafy atp (coz se ostatne dela i behem testu aby projektak vedel jak na tom je) a napise se vyhodnoceni testu z kteryho je jasne vidno,co bylo a co nebylo otestovano, statistika ze strany test cases, dale osobni nazor na produkt, navrhy na vylepseni (to samozrejme probiha i behem iteraci), zmeny oproti puvodnim pozadavkum atp :o)
    A pak se produkt preda zakaznikovi, ten si udela akceptacni testy (ktery obcas delame my, pac uz mame v tomhle dobry jmeno, takze nam verej) a pak uz se jen jede chlastat za dobre vykonanou praci :) A pak prijde zakaznik zas s necim novym uzasnym a cele to zacina na novo :D Samozrejme ze na zacatku predemnou je este analytik, kterej s tim ma desne prace, pac dobra analyza je proste zaklad :)
    OASHI
    OASHI --- ---
    No, a jak to funguje u vas?
    Dokumentace (delate zpetne updaty na postizeni skutecne aktualniho stavu?),
    testovani (integracni + systemove, jak pise Vondrak&RUP) ?
    OASHI
    OASHI --- ---
    Hm, tak jsem si ten RUP rychle nacetl...
    Vlastne podle toho jedem. S jedinou vyjimkou te vizualizace, neb to nemame v UML.

    Ty recycles, ze jsem 2 zazil jen jednou, tim jsem nemyslel iterace, ale vraceni uz "hotove" veci zpet pred development, kdy se zacao +- znovu prespecifikovanim pozadavku. ...prvni pokus se tak dal brat jako "prototyp", kdyby ovsem vsichni puvodne nedoufali, ze to bude final. ;)
    Ano, selhalo to na nedostatecnych pozadavcich. Nebo spis, pozadavek byl jen mrnavy, ale s dalekosahlymi vnitrnimi dusledky do toho naseho reseni, na ktere klient pozadoval enhancement.

    Diky za link, urcite se hodi: Do tedka jsem UML videl jen teoreticky, tohle konecne zavani praktictejsi metodikou skutecneho pouziti. (ikdyz ocekavane UML znazorneni casovych navaznosti ala Gannt tam take nevidim :) Ale to jeste musim nastudovat podrobne.
    Opravdu se tu dotedka obejdem bez UML... Veskere dokumentace: Business requesty, funcSpecs, code-designy, tim eestimates, testscripty, release notes, user docs... Vse bez UML!
    KOC256
    KOC256 --- ---
    OASHI:
    1/ nas na skole jiz pres X lety ucili ze metodika waterfall je zastarala...
    2/ http://www.cs.vsb.cz/vondrak/download.html

    je tam vice nez malo peknych veci...
    doporucuji: Uvod_do_softwaroveho_inzenyrstvi.pdf
    OASHI
    OASHI --- ---
    KOC256, LOBOTECH: Hmm, no jeste jsem toto nevidel, ale koukam, ze vlastne postupojeme podle neceho dost podobneho. Vytvorili jsme si vlastni takove procesy, tesne napojene na nas vlastni "bugtracker". Management ma vubec snahu delat veci "processne". Ale po te hromade akvizit po celem svete stejne jedna divize nevi, co/jak se dela ve druhe. Vlastne i dve odeleni v jedne divizi si to kazda vede posvem, pritom je to oficialne jediny produkt...
    ...no, nektere veci moc nefunguji, treba navrat ve waterfallu o vice jak jeden krok jsem zazil snad jen jednou a to bylo za srdceryvneho upeni, ze "na to neni process!" :)
    Ale celkove se nam, myslim, TQM docela dari: Diky QA pochopitelne! ;)
    Diky za link!
    LOBOTECH
    LOBOTECH --- ---
    OASHI: Ups :) To je metodika testovani (nejen testovani, je to vyvoj softwaru celkove). Sice nesouhlasim se vsim co je tam psano, ani se mi nelibi vsechny jejich sablony, ale je to takova bible testovani a kdyz se to naucis poradne, nebudes mit se schanenim prace imho problem :)
    Na wikine mas strucnej popis
    http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Rational_Unified_Process
    KOC256
    KOC256 --- ---
    OASHI:
    doporucuji pri odpovedi kliknoutř na avatar a tam odpovedet/reply :)

    neznas RUP? :)
    OASHI
    OASHI --- ---
    ...co vlastne myslis temi "metodiky typu RUP". To neznam.
    OASHI
    OASHI --- ---
    A vida, ISTQB treba neznam. Diky za tip, hned to jdu sefovi tlacit! ;)
    Delam POSky. Predstavte si treba danovou certifikaci nebo kreditni site...
    LOBOTECH
    LOBOTECH --- ---
    muzes si sem hodit na nastenku treba neco o ISTQB certifikaci, tedka to celkem frci a testy uz se daj delat i v cestine, coz je pokrok :)
    LOBOTECH
    LOBOTECH --- ---
    OASHI: V klidu, tenhl eklubik vypada zajimave :)

    Kde ty testujes vlastne?
    OASHI
    OASHI --- ---
    Byl jsem decentne upozornen, ze je tohle auditko duplicitni.

    Tak se to asi bude muset resit...
    OASHI
    OASHI --- ---
    Web je jen medium, nezavisle na aplikaci.
    Ale akce, co se tam delaji, mohou byt sakra slozite... Podilel jsem se treba na mezibankovni SWIFTu: Bez kontextove napovedy se to neobeslo - samostany porojekt a nastroj na plneni textu...
    Jen priklad.
    KING
    KING --- ---
    OASHI: UserDoc? my provozujeme web stranky, kdyz budeme potrebovat UserDoc, delame neco spatne :-D
    OASHI
    OASHI --- ---
    To neni jen o Release Notes (pouzivaji je treba Supportnim oddeleni),
    ale take se pise UserDoc a ten uz byste mit mohli, ne? ;)

    ...sorry, ja jsem desne prudivej.
    Ber me prosim, jako ze uz jsem prosel vsemi stadii: "uchylka, deformace, mutace..." :))
    KING
    KING --- ---
    OASHI: Ja taky nechci byt QA, nemam na to bunky, mnohem radsi vyvyjim a hrabu se primo v kodu - hlavne jsem developer a dohlizim na tu cast (unit testy, dokumentace, architektura i samotny kod)...

    OASHI: Release Notes? nic takoveho nedelame, ale mame to na seznamu veci co chceme delat ;) jako asi dalsich milion veci ktere budou mnozi povazovat za naprosto elementarni nutnou podminku rozumneho vyvoje ( a budou mit pravdu ;) )

    Na druhou stranu nase situace je trochu specificka v tom, ze SW nikomu nedodavame, jen provozujeme nase aplikace a pridavame featury. Ted je akorat mensi zmena v tom, ze nektere veci chceme open sourcovat, tak musime k tomu dopilovat chybejici veci (dokumentace, testy, standardy, ...)
    OASHI
    OASHI --- ---
    Ovsem je mi jasne, ze na vec budeme mit kazdy jiny nahled... ;)
    Uz se tesim na prispevky od vice lidi,
    pak muzem hodit na nastenku nejake resume, kde ze je ta hranice... ;)

    Treba, kdo pise Release Notes? ;)
    OASHI
    OASHI --- ---
    ...zakladni principy (restartovatelnost, blbuvzdornost a spol)
    ...delam analyzy
    ...chodilo pres nas vsechno co se melo nasadit na produkci
    Ano, to mi zni jako QA. :)

    Ale...
    ...kontrolovat kvalitu kodu...
    ...tlucu lidi do hlavy kdyz chteji pouzivat veci jako eval
    To uz ne! Ze si programatori vzajemne delaji "code review" a pripadne vraci k predelani, to je u nas soucasti "procesu". Ale to je stale cisty development! ...jako i ty unit testy.

    ...jakou technologii pouzit
    Hm, tak to je na hrane.
    Ale i tak se to spis resi v ramci DesignDocu, a ten pisi developeri.

    Totiz FS podepisuje klient, technicke detaily ho nezajimaji.
    Design je nas interni doc. ;)
    KING
    KING --- ---
    Ja delam QA, ale v podstate jen bokem a neco co je spis parodie na QA ;). Jinak jsem programator, takze to delam spis po tehle strance, samostatne QA bohuzel nemame, byl bych za ne moc vdecny, ale zatim to musime delat sami.

    Starame se o par (do dvaceti) vetsich webu u nas ve firme a mam na starosti jejich technicke zazemi. Snazim se kontrolovat kvalitu kodu, ale teprve s tim zaciname, tak to zatim nemam pevne podchycene, zatim v podstate jen delam analyzy, tlucu lidi do hlavy kdyz chteji pouzivat veci jako eval ;) a resim jakou technologii pouzit apod

    Ale v minule praci jsem byl soucasti QA, chodilo pres nas vsechno co se melo nasadit na produkci (data warehouse), ale i tam to bylo spise z dev hlediska, jedine ostatni co jsem zkousel byla vykonnost a nejake ty zakladni principy (restartovatelnost, blbuvzdornost a spol)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam