• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SUN_VU_KUNGPlastika - trojrozměrná tvorba z různých materiálů, různými postupy, diskuse, praxe, vlastní práce, rady a tipy
    Tvorba plastiky, jako autorského díla, designu či projektu, modely, trojrozměrné realizace. Odborná diskuse nad technickou stránkou tvorby, materiály, postupy, provedení, nástroje atd. Ukázky vlastních prací, případně tipy na zajímavé plastiky a realizace. Skici, návrhy i nehotové projekty.

    Plastikou myslím jakýkoliv trojrozměrný výtvarný objekt, sochu, bustu, masku, abstraktní strukturu, cokoliv, co má působit v prostoru, nebo má nějaký účel - dekorativní, funkční atd. Diskuse by měla přinést prostor pro rozvoj vlastních realizací, jako výměna zkušeností z tvorby a pohledů na plastiku z různých úhlů.
    rozbalit záhlaví
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SUN_VU_KUNG: ja myslel vyfrezovat kopita na laminovani, bude na to potreba min materialu nez na negativni formu. 3D tisk takovych dilu bude neuveritelne dlouho trvat.

    ale pouzit hotovou figurinu by asi bylo shudnejsi, rozrezat ji a pridat jen ty klouby
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    JVCNC: No a i frézováním by vytvořila těžké segmenty, jako by to bylo odlité. Jedině že by se frézovalo z něčeho lehkého... Ideální by byl 3D tisk, ale ten je momentálně na takhle velkou aplikaci ještě celkem drahý a chtělo by to velkou tiskárnu, aby to bylo schopné vytisknout segmenty délky stehenní kosti... Možná by bylo úplně nejjednodušší si někde obstarat tu figurínu na oblečení, v nějakém co nejvíc neutrálním postoji, potom ji rozřezat do dílů, které jsou třeba, a ty potom dodělat tmely a armováním a laminováním... ale když vidím ty klouby a mechaniku, tak takové funkčnosti by se asi nedosáhlo...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SUN_VU_KUNG: nejen narocnou ale i velice nakladnou, uz jen frezovani na 4 osem stroji tehle velikosti nebude nic prijemneho pro bezneho smrtelnika a to je jen jedna z mnoha podobne velkych polozek.
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    BLALABA: No, netýkají se jen menších sošek nebo masek - dělal jsem odlitky velké třeba 1x1 metr. Postup je pořád stejný, mění se jen měřítko. U tvé loutky je opravdu jediný rozumný postup po jednotlivých částech, už proto, že mají být pohyblivé... nejdřív je ale musíš mít fyzicky vyrobené, ze samotného polyuretanu je neuděláš (jedině z bloku frézováním a opracováním). Pokud to má být v životní velikosti, bude odlitek velmi těžký a taky velmi finančně nákladný, protože spotřebuje spoustu pryskyřice, která v případě polyuretanu není zrovna levná. U takhle velkých věcí se používá jiný postup, než lití, a to armování a laminování. Nejdřív musíš mít hotové jednotlivé díly loutky - ze dřeva, sádry, hlíny, modelíny, případně umělého dřeva nebo vosku... každou jednotlivou část potom musíš zaformovat, abys měla dvě části negativní formy (ideálně z kaučuku, s pláštěm, který drží tvar - může být ze sádry nebo z pryskyřice). Potom do každé poloviny té formy provedeš laminování - pryskyřici a skelnou tkaninu, případně pastu pryskyřice se skelnou drtí (praktičtější, ale dražší). Tím ti vznikne v půlce formy skořepina. Z obou polovin ji vyjmeš a slepíš ji pryskyřicí dohromady, ze dvou dílů. Vzniklý šev se zatmelí a vybrousí a začistí. Tím dostaneš kompletní jednu část loutky, která bude dutá, lehká a zároveň pevná. Tímto způsobem vyrobíš všechny ostatní podle toho, jak sis je navrhla.

    Takhle se dělají skutečné filmové rekvizity, kostýmy, sochy atd. (i figuríny na oblečení do obchodů) - je to stále stejný ustálený postup. Jak ale vidíš, je to hromada práce a náklady na materiál a vyžaduje to zkušenosti s formováním a laminováním, což může být pro začátečníka velký problém, vzít si hned na začátek takhle náročnou věc...
    BLALABA
    BLALABA --- ---
    Ahoj, mohli byste mi poradit, jakým způsobem a jakým materiálem by se dala vyrobit loutka v životní velikosti (viz obrázek)? Přemýšlela jsem o polyuretanu, že bych odlila jednotlivé části... Nějaké tipy na nejvhodnější materiál/postup? Pročetla jsem vaše rozhovory, ale většinou se týkal menších sošek nebo masek, tak si nejsem jistá, jak pracovat v takovém měřítku... Díky

    BARBARDUCHA
    BARBARDUCHA --- ---
    mohlo by někoho zaujmout, jestli ne tak předem se omlouvám za spam

    nabízím individuální kurzy keramiky (můžu klidně jen vypálit hotové věci), také naučím či pomůžu vyrobit šperk z exotických dřev podle vaší představy (klidně i tunely nebo plugy do uší, měc pro malé dítě.......), poradím či vyrobím loutky (od sádrových na krátkém vodítku po vyřezávané marionety do loutkového divadla, nebo i velké loutky na vedení celým člověkem, masky). můžu také naučit i základy tiffany vytráže............
    cena dohodou nebo nějakej barter dle domluvy
    praha 5
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    ROWAN: Neměl by. Je houževnatější a méně křehký než např polyester. Nejlepší je polyuretan, možná by šlo zkusit i polyakryláty jako je dentacryl.
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    SUN_VU_KUNG: nebude se epoxid drolit?
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    ROWAN: pryskyric je cela rada s ruznymi mechanickymi a chemickymi vlastnostmi. pro tenhle ucel je asi nejvhodnejsi epoxid nebo polyuretan.
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    Ahoj, potřebovala bych poradit - scháním nějakou umělou pryskyřici? Prostě potřebuji něčím vylít plastovou trubičku aby se mi v ní udělal závit (vložím do ní šroub) - cílem je abych to mohla opakovaně zašroubovávat a rozšroubovávat a závit vydržel (ocelový šrou M10)
    TAILA
    TAILA --- ---
    Nemá tu někdo zkušenosti s tekutým neoprenem?
    (http://www.youtube.com/watch?v=70ztYb54jMs)
    HIAGILLAY
    HIAGILLAY --- ---
    Ahoj, potřebovala bych poradit - sháním materiál na výrobu menších sošek, co by povrchově připomínaly buď vypálenou keramiku, či raději nějaký kámen, beton, hadec, barevný mramor, žulu, na barvě tolik nesejde - jde především o to, aby to nebyla ta klasická hlína na modelování, co se sežene ve výtvarných potřebách pro "tvořilky". ale něco, co bude působit realistickým, přírodním a hlavně masivnějším dojmem.. Budu vděčná za nějaké tipy. děkuju!
    TAURUS_II
    TAURUS_II --- ---
    Celej sud :D No to nevím...myslel jsem, že na 1-2 masky by mě postačil litr max 3 :D
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    TAURUS_II: takhle z hlavy nevím, protože jsem si ho kupoval celý sud a pak jsem ho roky kupovat nemusel... a taky záleží na tom, jestli chceš polyesterový GC nebo epoxidový GC. Ale tyhle věci nakupuji v Chemexu v Praze, měli by být schopní dovážet i Axson, a ten epoxidové GC dodává. Počítej ale s tím, že to bude asi taky sud ;)
    TAURUS_II
    TAURUS_II --- ---
    SUN_VU_KUNGu Chtěl bych se tě zeptat, kde ten gelcoat seženu, protože už jsem pár obchodů obešel a všichni na mě zírali, jak na ...... Moc děkuju za informaci.
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    TAILA: Ne, ta stéká stejně jako epoxid. Jedině opět použít její gelcoat. Navíc oproti epoxidu je zdraví nebezpečná a bez masky by se s ní nemělo dělat.
    TAILA
    TAILA --- ---
    Ještě se pozeptam... polyesterová pryskyřice by asi taky nebyla vhodná, že?
    TAILA
    TAILA --- ---
    SUN_VU_KUNG: zkusím tu kombinaci. Zas chci aby mi to chvíli vydrželo. Ještě jednou moc děkuju =)
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    TAILA: plná pryskyřicová by byla chyba, zvlášť pokud používáš epoxid - ten při síťování vyvíjí tak vysoké teplo, že by se odlitek zničil, nemluvě o zbytečné spotřebě pryskyřice.

    Na nošení by podle mě stačila skořepina jen z gelcoatu, bez armatury. Prostě natřeš jednu vrstvu gelcoatu, necháš ztvrdnout, natřeš druhou atd... asi by stačily v pohodě tři až čtyři normální vrstvy. Epoxid je poměrně houževnatý, narozdíl od polyesteru, takže i při pádu by to mohlo vydržet.
    TAILA
    TAILA --- ---
    SUN_VU_KUNG: právě že nosit... na stěnu by mi teoreticky stačila i jen sádra nebo jen plná pryskyřicová
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    Tady jsem ti rychle ještě vytáhl pár fotek, jak to vypadá... pocházejí z výroby jedné mé plastiky, která je v podstatě maskou... dávám je na net poprvé ;) Taky je otázka, jestli potřebuješ, aby se masky daly nosit, nebo jestli jde jen o dekorace...


    - takhle vypadá polyesterový gelcoat natřený ve formě. Je dobře vidět, že má tenkou vrstvu a perfektně drží, aniž by stékal. Po vytvrdnutí by se dala udělat i další vrstva a tak by vznikla skořepina bez armatury, relativně pevná, ale křehká. U polyesteru je akorát problém, že styren v monomeru ovlivňuje i tu první vrstvu gelcoatu, tak to vícevrstvení není až tak ideální.


    - tohle je už ta druhá vrstva s obyčejným polyesterem, ale už se skelnou rohoží. Ten polyester pak stéká minimálně, protože zateče do té rohože.


    - hotový kus z formy. Je dobře vidět, jak ten gelcoat vytvořiil tu svrchní bílou vrstvu a jak dobře to vypadá - v podstatě když je kvalitní forma, tak už nemusíš na gelcoat nijak sahat, brousit atd...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam