• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HASHPoznej vtip + jejich vysvetleni | Adolf Hitler ručí za vtipnost veškerých vtipů! Doživotní záruka! *záruku možno prodloužit
    Vámi vyžádaný vtip bude vysvětlen, jeho vtipnost však není garantována!!!

    Pokud je ve vtipu dýmka, tak to není dýmka.

    Pokud se po vysvětlení nesmějete, ať už protože vtip pitvou umřel nebo protože ani nikdy vtipný nebyl, jděte si stěžovat tam, kde jste jej našli, děkujeme.
    Pokud má nějaký vtip +HAFO palečků a vám se nezdá vtipný, věřte, že vaše problémy s vaším smyslem pro humor jsou váš problém, nikoliv problém lidí, kteří vám vtip vysvětlili.

    rozbalit záhlaví
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    BINARY_PARANOIC: já vim, jenom slova jako pravděpodobně neberu tak vážně, moje chyba
    ale přesně o to mi jde, ta výhoda prvního tahu, ta musí přece se nějak projevit, což chápu ve hře dvou lidí.... ale dva počítače?
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    WRYKOLAKAS: vždyť jsem to psal, zkus prosím alespoň pozorněji číst :) Pravděpodobně by končily remízou, byť se najdou i tací teoretici a šachisté (W. W. Adams a další), co se domnívají, že ona drobná výhoda prvního tahu by k výhře mohla stačit. A ještě jednou se budu opakovat — pokud ale vím, zatím nikdo žádnou z výše zmíněných domněnek nedokázal.
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    BINARY_PARANOIC: díky, takovou odpověď jsem jaksi chtěl slyšet...
    Takže je možný v nějaký budocnosti, že necham hrát dva stejný počítače proti sobě a k čemu teda dojdou? K patu, nebo k výhře z jedný strany (tý která začíná nebo nezačíná)?
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    WRYKOLAKAS: vtip už opravdu řešíš jen zdaleka. Nicméně ano, v každém kroku lze teoreticky dopočítat veškeré možné kombinace a z nich vybrat tu nejvhodnější. Vzhledem k počtu kombinací na to ale současná technika nemá (a jak píše SALVATOR, asi ani nějaký ten pátek mít nebude). Kdyby měla, pak by byla výhoda pravděpodobně na straně hráče s bílými (více viz http://en.wikipedia.org/wiki/First-move_advantage_in_chess ), nicméně je pravděpodobné, že by soubouje dvou bezchybných šachistů (tj. těch, kteří ze všech možných tahů zvolí ten nejvhodnější) končily remízou. Pokud ale vím, zatím nikdo žádnou z výše zmíněných domněnek nedokázal. Můžeš začít (ale asi to nepůjde stylem „nechce se mi to číst“).
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    VON_GILOTINE: Podřízni si žíly. Děkujeme.
    ne, žíly ne, spíš ty svaly co ovládaj prsty abys nemoh psát na klávesnici.... ještě jednou děkuji předem...
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    ne, meles si tu svoji a zasiras forum, o tom vtipu se davno nebavis. dal si precti VON_GILOTINE. dekujeme.
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    VON_GILOTINE: nechceš ty jít někam do vagíny a neřešit to ani v poště?
    vadí ti tu nějak že diskutujem o vtipech který nechápem?
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    nechces jit doprdele prosim te. nebo aspon resit si to v poste.
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    SALVATOR: kolik je šest krát devět? čtyřicet dva?
    já věděl, že s tim vesmírem je něco od základu špatně
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    takže se šachama to je taky takhle?
    řešení existuje, ale je tak strašně složitý, že to ani naše kompy nedokážou vyčíslit?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    SALVATOR: nechce se mi to číst... napiš mi to celočíselný řešení teda.... ;D
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Jestli myslíš Fermatovu větu, tak její platnost byla dokázána někdy v roce 1993

    Fermatova věta platí! / Časopis Vesmír / 73, 31, 1994/1 / vesmir.cz
    http://casopis.vesmir.cz/clanek/fermatova-veta-plati
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    MAR_TINA: tak podle mě fermatovy rovnice řešení maj, akorát strašně komplikovaný...
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    WRYKOLAKAS: no, to záleží, co si představuješ pod pojmem „problém“. Vesmír sám o sobě nemá problémy ani řešení. „Problémy“ mají lidé snažící se vesmíru porozumět — a tam, zdá se, naráží na vlastní (z pohledu vesmíru velmi omezené) schopnosti a vlastnosti. Jinak k otázce šachů a výpočetní techniky doporučuji vyhledat v google odkazy na „Deep Blue“ (nejvýkonnější hardware, který kdy byl ke hře šachy použit) či „Fritz“ apod. (moderní šachové softwary).
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    WRYKOLAKAS: Myslim že může a pak vzniká paradox. Jako třeba ten s Pinochiem. Vesmír jménem Pinochio má velmi jednoduchý pravidlo, eště navíc jen jedno, a sám vesmír Pinochio může vytvořit paradox větou "můj nos teď vyroste".
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    WRYKOLAKAS: ano. Třeba kvadratura kruhu?
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    SALVATOR: může ve vesmíru existovat problém neřešitelnej pomocí pravidel který ten vesmír má?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Zrovna mám rozečtený Rozpravy o kybernetice, píše se tam, že šachová partie může mít kolem 2×10^116 variant. Googol, číslo "nesmírně velké - natolik, že představuje odhad počtu elementráních částic ve známém vesmíru" je 10^100. Takže se to asi dá zjednodušit na nedostatečnou kapacitu, který eště dlouho nedostatečná bude.
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    BLOODRAT: samozřejmě, sice nejsem žádnej matfyzák, ale nějakou pravděpodobnost a kombinatoriku jsme taky měli....
    no a ta odpověď neni komplikovaná: jsou jenom dvě
    buď šachy to ultimátní řešení maj, nebo nemaj
    já nemyslim jako že bílej táhne a černej hned řekne: v padesátym šestym tahu mat....
    ale při určitym rozestavení a konečnym počtu možnejch tahů je před každym tahem jenom konečnej počet řešení a jenom jedno řešení "ideální" (pro tu danou sestavu)
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    WRYKOLAKAS: No, odpověď by byla dost komplikovaná, pokud neznáš pravidla šachu... říká ti něco kombinatorika a šifrování?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam