• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HASHPoznej vtip + jejich vysvetleni | Adolf Hitler ručí za vtipnost veškerých vtipů! Doživotní záruka! *záruku možno prodloužit
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    BINARY_PARANOIC: já vim, jenom slova jako pravděpodobně neberu tak vážně, moje chyba
    ale přesně o to mi jde, ta výhoda prvního tahu, ta musí přece se nějak projevit, což chápu ve hře dvou lidí.... ale dva počítače?
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    WRYKOLAKAS: K patu. Teoreticky řečeno.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    WRYKOLAKAS: vždyť jsem to psal, zkus prosím alespoň pozorněji číst :) Pravděpodobně by končily remízou, byť se najdou i tací teoretici a šachisté (W. W. Adams a další), co se domnívají, že ona drobná výhoda prvního tahu by k výhře mohla stačit. A ještě jednou se budu opakovat — pokud ale vím, zatím nikdo žádnou z výše zmíněných domněnek nedokázal.
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    BINARY_PARANOIC: díky, takovou odpověď jsem jaksi chtěl slyšet...
    Takže je možný v nějaký budocnosti, že necham hrát dva stejný počítače proti sobě a k čemu teda dojdou? K patu, nebo k výhře z jedný strany (tý která začíná nebo nezačíná)?
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    WRYKOLAKAS: vtip už opravdu řešíš jen zdaleka. Nicméně ano, v každém kroku lze teoreticky dopočítat veškeré možné kombinace a z nich vybrat tu nejvhodnější. Vzhledem k počtu kombinací na to ale současná technika nemá (a jak píše SALVATOR, asi ani nějaký ten pátek mít nebude). Kdyby měla, pak by byla výhoda pravděpodobně na straně hráče s bílými (více viz http://en.wikipedia.org/wiki/First-move_advantage_in_chess ), nicméně je pravděpodobné, že by soubouje dvou bezchybných šachistů (tj. těch, kteří ze všech možných tahů zvolí ten nejvhodnější) končily remízou. Pokud ale vím, zatím nikdo žádnou z výše zmíněných domněnek nedokázal. Můžeš začít (ale asi to nepůjde stylem „nechce se mi to číst“).
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    VON_GILOTINE: Podřízni si žíly. Děkujeme.
    ne, žíly ne, spíš ty svaly co ovládaj prsty abys nemoh psát na klávesnici.... ještě jednou děkuji předem...
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    ne, meles si tu svoji a zasiras forum, o tom vtipu se davno nebavis. dal si precti VON_GILOTINE. dekujeme.
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    VON_GILOTINE: nechceš ty jít někam do vagíny a neřešit to ani v poště?
    vadí ti tu nějak že diskutujem o vtipech který nechápem?
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    nechces jit doprdele prosim te. nebo aspon resit si to v poste.
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    SALVATOR: kolik je šest krát devět? čtyřicet dva?
    já věděl, že s tim vesmírem je něco od základu špatně
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    takže se šachama to je taky takhle?
    řešení existuje, ale je tak strašně složitý, že to ani naše kompy nedokážou vyčíslit?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    SALVATOR: nechce se mi to číst... napiš mi to celočíselný řešení teda.... ;D
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Jestli myslíš Fermatovu větu, tak její platnost byla dokázána někdy v roce 1993

    Fermatova věta platí! / Časopis Vesmír / 73, 31, 1994/1 / vesmir.cz
    http://casopis.vesmir.cz/clanek/fermatova-veta-plati
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    MAR_TINA: tak podle mě fermatovy rovnice řešení maj, akorát strašně komplikovaný...
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    WRYKOLAKAS: no, to záleží, co si představuješ pod pojmem „problém“. Vesmír sám o sobě nemá problémy ani řešení. „Problémy“ mají lidé snažící se vesmíru porozumět — a tam, zdá se, naráží na vlastní (z pohledu vesmíru velmi omezené) schopnosti a vlastnosti. Jinak k otázce šachů a výpočetní techniky doporučuji vyhledat v google odkazy na „Deep Blue“ (nejvýkonnější hardware, který kdy byl ke hře šachy použit) či „Fritz“ apod. (moderní šachové softwary).
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    WRYKOLAKAS: Myslim že může a pak vzniká paradox. Jako třeba ten s Pinochiem. Vesmír jménem Pinochio má velmi jednoduchý pravidlo, eště navíc jen jedno, a sám vesmír Pinochio může vytvořit paradox větou "můj nos teď vyroste".
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    WRYKOLAKAS: ano. Třeba kvadratura kruhu?
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    SALVATOR: může ve vesmíru existovat problém neřešitelnej pomocí pravidel který ten vesmír má?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Zrovna mám rozečtený Rozpravy o kybernetice, píše se tam, že šachová partie může mít kolem 2×10^116 variant. Googol, číslo "nesmírně velké - natolik, že představuje odhad počtu elementráních částic ve známém vesmíru" je 10^100. Takže se to asi dá zjednodušit na nedostatečnou kapacitu, který eště dlouho nedostatečná bude.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam