• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VASAXCanon EOS xxxD a xxxxD Canon EOS 1000D, 1100D, 400D, 450D, 550D, 600D, 650D, 40D, 50D, 60D)
    POMPO
    POMPO --- ---
    VASAX:
    Bavis se tu se zacatecnikem...
    nejaky triky co este s tim?
    VASAX
    VASAX --- ---
    POMPO: Taky jsi to mohl linknout jako obrazek. Pripadne to jen me ze je to trochu neostry (mazly to nebude, na tech 1/800)
    POMPO
    POMPO --- ---
    POMPO
    POMPO --- ---
    P, Av a T sou opravdu pri pouziti expozimetru fotaku (coz to dela) rovnoceny veci.
    Rozdil je akorat v tom, co nastavujes fotaku.

    Ze ostreni dela telo je samozrejme pravda, ale objektiv je pro to bud vic nebo min vhodnej a muze bud pomahat tomu ostreni nebo ne.
    Zaostreni jinam muze mit 3 duvody jak to mam ozkouseny ja:
    - rychle se to hejbe a ostreni nestiha.
    - malo svetla nebo min svetla + pohyb.
    - o hledacku problikava kterej AF bod je vybranej. Tam se to ostri. Uz se mi stalo ze sem omylem ostril jinam. Doporucuju zkraje to brat na ten prostredni, kterej si rucne vyberes a jak rika kamaradovo syn: "palim mu to na voko." Zaostrovat si na spravanej bod.
    VASAX
    VASAX --- ---
    no Av je priorita clony. Tam si muzes nastavovat clonu koleckem jak se ti hodi a podel ni se ti prizpusobi cas a iso (pokud máš iso na Auto) v zavislosti na automatickem mereni expozice s prihlednutim k nastavene korekci, pokud je.
    V P jakoze program se clona a iso (pokud Auto) a čas mění podle expozice, vzhledem k AE (autoamticka expozice).

    Ostření ale nebývá až tak velký problém objektivu. Ostrost - to snad i ano, ale ostření dělá tělo. Se seťákem se moc dobře neostří, obzvlášť pokud máš malou hloubku ostrosti a když k tomu přidáš méně světla (tzn hůř vidiíš) tak je to zlo. Ale IMo autoamtika na středový bod u 450D to zvládá celkem dobře...
    to tele je tamron, ne? a pevná padina je dobré sklo, za ty peníze.
    DSLR je černá díra na peníze... toho jsme si snad všichni vědomi.
    TAURIDUS
    TAURIDUS --- ---
    já už fotím většinou na P a nebo Av běžné věci...ale pokud se nepletu tak P a Av je to samé nevidím v tom rozdíl snad jen v tom že na P jde clona vždy na minimum a na Av zůstane i po výcvaku tak jak jsme ji nastavil..nepletu se??
    TAURIDUS
    TAURIDUS --- ---
    Asi je to problém s technikou konkrétně s objektivem. Já s enechci technikou moc zaobírat chci prostě fotit co mne zajímá. Neříkám, že je to vše naprd to jistě ne, ale konkrétně to ostření není nic moc. No jo to je ta past do které jsme nechtěl po letech znova spadnout aj sem v ní :-)))
    Nejdříve kinofilm zrcadlovka , pak 6x6 a k ní asi osum objektivů :_)))
    Pak jsem se namlsal kompaktem kterej byl v kapse vždy při ruce a fotil mooooc dobře, i když beru na vědomí nevýhody kompaktu, ale prostě mě přestal vyhovovat a dlouho jsme se bránil DSLR právě pro velůikost a výbírání objektivů...a je to tady, mám základák, pak pevnou 50/1,8 a tele 70/300 Makro a vím, že budu muset pokračovat ke kvalitnějšímu sklu jako záklaďák :-))))
    Ach jo v příštím životě budu výrobce DSLR a budu hrabat na objektivech :_)))))
    VASAX
    VASAX --- ---
    TAURIDUS: No ja mam ten obyc setak 18-55, IS je dost napomocny (ale vizualne jde poznat az v tom telezoomu), ostreni zvlada dobre, spis fotaku to obcas ujede asi jednou z 500 fotek se sekne, zbytek se spis seknu ja (ze mi ujede bod na pozadi a ja si toho nevsimnu atp.
    fotit na DSLR na automat je nejvetis zlo. P je tady jako automat, automat je omyl na ovladacim kolecku :-). No kompakt = malý čip = velká hloubka ostrosti. Tam to ostření člověk moc neřešil a v clonách neměl takovou volnost a vliv, takže si hlídal hlavně čas.
    Tady už člověk musí přemýšlet co chce fotit a jak to chce fotit, podle toho zvolí zda zůstane na P nebo to posune do Tv, Av nebo M a v rámci toho bude operovat...
    VASAX
    VASAX --- ---
    Neverim ze kdyz fotis 40 let, ze mas nejake problemy s focenim...
    Foceni do rawu a vyvolavani samozrejmost ale...
    TAURIDUS
    TAURIDUS --- ---
    no....dost toho jde zřejmě na vrub objektivu. základák 15/55..ostření nic moc kolikrát je to zaostřené uplně jinam.
    Je zajímavé, že na kompaktu když jsme jel na manuál kam jsme zaostřil tam to bylo v pořádku i hloubka ostrosti byla Ok to znamená zaostřeno v širším rozsahu ale tady mám kolikrát problém a musím hodně clonit když jsem zkoušel fotit na automat stálo to většinou naprd. a na P musím pořád hlídat zaclonění.
    POMPO
    POMPO --- ---
    TAURIDUS:
    v cem te to prijde spatny?
    co se ti zda ze tem fotkam chybi?
    TAURIDUS
    TAURIDUS --- ---
    VASAX: no ne ve všem je to blbé ...ale trápím se trápím :-)))
    VASAX
    VASAX --- ---
    To se divím, já už jsem byl kompaktem omezen až jsem rozbil mnoholeté úspory a nakoupil si svou DSLR výbavu. A jde to znát.

    jediný co mě trápí je kde sehnat rychle a levně dálkovou spoušť a off -shoe kabel.
    A jaký si do budoucna vybrat sklo .... první širokáč asi ta tokina, pak ještě pade a možná časem třicet... ale kterou?
    TAURIDUS
    TAURIDUS --- ---
    Jinak..nevím ale nejspíš blbnu já ale nevím kde a co koním, ale zdá se mě, že dost snímků mám naprd oproti kompaktu kterej jsem měl před tím....a to nejsem nějakej začátečník fotím skoro 40 let i když jasně že na film....ale prostě mě to s ní moc nejde ...
    TAURIDUS
    TAURIDUS --- ---
    mne teda dost zajímá jakej objektiv je nejvhodnější jako záklaďák...pořád mám pocit, že slušnej základ chybí sice je tu supr sklo 16/35 a 17/40...ale přece jen bych já osobně rád něco jako 16/75 nebo tak nějak a aby to bylo světelný. Jenže to nic neexistuje a tak tápám a rozhoduji co oželet :-)))))
    VASAX
    VASAX --- ---
    teh 12 motherfucking pixelz!!!
    navic proc je tam nativne rozliseni nastaveny jako nejakych 180dpi, kdyz klasika obrazky maji 80?
    LAPAK
    LAPAK --- ---
    VASAX: neni no, ale u A3 to prej jeste nepoznas
    VASAX
    VASAX --- ---
    no podle vzorecku z posledniho digifoto...
    psali:

    tzn 4272 * 2,54 /300 = 36 cm na delsi stranu? To neni ani A3.... (297 × 420)
    (z 12mpix)
    LAPAK
    LAPAK --- ---
    VASAX: no pokud nechces upscalovat, tak se to da jednoduse spocitat, tisk je 300dpi a velikosti jednotlivych papiru jsou taky standartizovany, jenom se mi to ted pocitat nechce :) ale s kymsi sem se o tom nedavno bavil a rikal ze z dnesnich 10mpix se daj delat A3 bez toho, abys to nejak poznal...
    VASAX
    VASAX --- ---
    Jak velyky tisk rozumne kvality vymacknu z 12Mpix fotky?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam