• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VASAXCanon EOS xxxD a xxxxD Canon EOS 1000D, 1100D, 400D, 450D, 550D, 600D, 650D, 40D, 50D, 60D)
    Klub všech majitelů a příznivců Canonu 450D (a 1000D, jelikož má podobné parametry a shodné příslušenství). Rady, tipy, triky, zkušenosti.

    Majitelé fotoaparátů hlaste info pro nástěnku

    , do pošty nebo ve formátu *INFO_EOS* a zde informace
    rozbalit záhlaví
    NJAL
    NJAL --- ---
    LAPAK: Nekdy si zkus ovladani u 1D Mk1-2, clovek by si rekl, ze profikum se prace ma ulehcit, ale tady jim to Canon vylozene ztizil :-)) Napriklad iso se meni tak, ze musis drzet zmacknuty 2 tlacitka zhora nalevo od hledacku, a kroutit koleckem zhora napravo od hledacku :-)
    LAPAK
    LAPAK --- ---
    jo a jeste kdyz se tak pekne bavime i na ucet nikonu, ted znamej vymenil 350D za D90, ten uz se mi dle specifikaci docela dyl libil, ale kdyz sem to pak chytl do ruky... no hruza, to je asi tak velky, jak ty nase 450ky, a jeden z hlavnich duvodu proc bych sel do vyssi tridy, je to, jak se ten fotak ovlada a drzi (50D - luxus), ale ten nikon me fakt zklamal, kdyz sem ho chytl, stejne mi malicek visel kdesi pod fotakem a ovladani - peklo, i na to aby clovek zmenil citlivost potrebuje 2 ruce, levou si musi drzet tlacitko na leve strane fotaku a pravou kroutit koleckem... no zlata 450, kde zapnu fotak a hned kouknu do hledacku a veskerou expozici resim tam a klido jednou rukou...
    LAPAK
    LAPAK --- ---
    jeste k tomu jak ste se bavili o tom ostreni, je sice krasa ostrit na hyperfokal, ale s tim setakem kterej nema stupnici ostreni to je taky peklo... teda asi nejsem ten spravnej spotrebni vzorek, ale kdyz treba fotim v noci, nekde na poli, kde ani svetylko neni, tak ostreni pres hledacek nepripada v uvahu a LV je taky k nicemu, protoze jsem neprisel na zpusob, jak treba i s brutalnim zasumenim tu scenu trochu prosvetlit... uz jsem to dotahl do takove zoufalosti, ze si odkrokuju hyperf. vzdalenost, tam si na zem polozim baterku a na tu pak zaostrim pres LV :D
    NJAL
    NJAL --- ---
    VASAX: No sorry, ale pak mas jeste za levno 35/2, a o potrebe velmi presneho ostreni na takove 85/1.8 ani nemluvim :-)
    WANTO
    WANTO --- ---
    NJAL: Díky. O těch mikročočkách jsem už dřív slyšel, ale vůbec jsem si to nedal dohromady.
    K_1
    K_1 --- ---
    Shanim redukci M42 na EOS nejlepe s indikaci AF..
    Nabidky kdyz tak do posty...Predem dekuji a sorry za SPAM :-D
    VASAX
    VASAX --- ---
    NJAL: Já jsem tušil že tuhle plastovou hračku někdo vytáhne jako ojedinělou výjimku. BTW já s ní na 450D nemám nejmenší problémy... tedy až na M focus ring, poněkud fůj bokeh, a další slevy až na 2800 :-)
    NJAL
    NJAL --- ---
    WANTO: Ta matnice je pokryta mikrocockami, aby byl hledacek co nejsvetlejsi, jak to jde - jinak by byl dost tmavy - zrcadlo za objektivem neodrazi 100% svetla a konstrukce hledacku neni pentaprismaticka se sklenenym hranolem, ale je v ni 5 zrcadel a uvnitr je vzduch. To vse zpusobuje ztmaveni obrazu, ktery zprostredkovava objektiv. Negativni efekt mikrococek je v tom, ze zvysi vnimani hloubky ostrosti - sam si to zkus - do ~f/3.5 nepoznas rozdil hloubky ostrosti v obraze pri DOF preview - hledacek nanejvys ztmavne.
    Ostatne, matnice pro 40D a 50D pro rucni ostreni zpusobi mene svetly hledacek prave z toho duvodu, ze nemaji mikrococky.
    NJAL
    NJAL --- ---
    VASAX: Alealeale! 50/1.8 stoji do 3000. :-)
    WANTO
    WANTO --- ---
    Můžete mi někdo ve zkratce vysvětlit, jak je vlastně možný, že matnice u 1000D zvětší hloubku ostrosti? (nějak abych to pochopil... nemusí to být moc laicky, ale fyzikální vzorečky k tomu taky nepotřebuju :-) )
    VASAX
    VASAX --- ---
    GHOSTSTALKER: Já taky ne. Ale třeba existuje jistý typ masochismu... :-D
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    VASAX: no ja moc lidi, co by melo 2.8 eLka apod. a k tomu 1000D, neznam :)
    VASAX
    VASAX --- ---
    NJAL: Asi tak. Nevím proč, když už má člověk peníze a kupu 2kových (či lepších) skel, pořizovat low end Kwanona.
    NJAL
    NJAL --- ---
    VASAX: Nepomuze ani ostry oko. Pac standardni matnice zobrazuje vse s hloubkou ostrosti odpovidajici ~f/3.5, takze kdyz das f/2, mas smolika, pokud nemas stesti.
    WANTO
    WANTO --- ---
    VASAX: To vim :-) Jen teďka fotim s objektivem, kde mě ostření a hloubka ostrosti moc netrápí, navíc se snažim dost naširoko... (teda ne že by mi to šlo, zatim se s těma 28 mm ekv. moc nekamarádim)
    VASAX
    VASAX --- ---
    WANTO: tam si můžeš nastavit přepočet na jakýkoli ohnisko ;-)
    WANTO
    WANTO --- ---
    Tak vám děkuju za naději, že možná nejsem slepej :-) (a až se mi 1000D rozpadne, ulomí se zrcátko nebo něco takovýho, a zrovna budu mít peníze na pořádný tělo, tak ten MF vyzkoušim na většim hledáčku)

    Jinak ta tabulka je super, to si vytisknu, až budu zase fotit s 50kou...
    BURAN
    BURAN --- ---
    WANTO: je to tak, podle hledacku se ostrit neda. lepsi vysledky jsem zacal mit po lehcim nastudovani http://dofmaster.com/doftable.html, tedy pokud je to mozne clonim vic aby dof mela dostatecny rozsah, pricemz se snazim neclonit vic nez 8 kvuli nejaky ty difrakci co se projevuje pri vyssich clonach.
    driv jsem mel rad nastavenou clonu co nejmensi, ale kdyz jsem pak v tabulce videl ze pri clone 2 kdyz bych fotil cloveka co je ode mne 2 metry, tak hloubka pole bude (mam 35mm objektiv) jenom 24cm!!! o neco min jak hloubka hlavy (podle toho jakou ma kdo hlavu zejo). no doslo mi ze do toho se ten sizenej AF bude strefovat fakt tezko, takze jsem se podival kolik zaclonit aby dof byla treba 1 metr, no je to clona 8, dale vidim ze na clone 4 uz je to pul metru takze vim ze kdyz pujdu niz ze jdu do loterie ;)
    nerikam ze tu tabulku znam nazpamet, ale ziskal jsem prehled jak to zhruba funguje a co si muzu dovolit. taky vic koukam na ten dof cifernik na objektivu.
    kdyz mam cas a objekt se nehejba tak ostrim rucne pres liveview na max zvetseni, plus volim dostatecnou clonu aby se to cely vlezlo do dof.
    VASAX
    VASAX --- ---
    WANTO: Jo no, s LOW end tochce ostrý oko nebo jak píše Ghost něco trochu mastnějšího :-)
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    WANTO: s lowend DSLR řadama nemá moc ani smysl to zkoušet, přes hledáček se ostřit prostě nedá, maximálně tak přes LV a to je taky piplačka. U vyšších řad s větším hledáčkem s větším pokrytím a zvětšením + s výměnými matnicemi to už jde.
    WANTO
    WANTO --- ---
    VASAX: Já to v tom hledáčku nepoznám, jestli je to zaostřený dobře, ale možná jsem jen slepej (fotím s brýlema...). Jako bavilo by mě to ostřit si ručně, ale když jsem to zkoušel, tak to bylo vždycky těsně vedle.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam