CAMOD3LKNH:
Regulace úrokové sazby?
Regulace jednak vyrobí spoustu lidí kterým už nepůjčí fakt nikdo(převážně se jedná o "chudé" klienty).
Protože, dozajista i v tom případu 70letého, si u Providentu (ale i mnoha mnohem horších společností který mají vyšší úroky, poplatky apod.) půjčujou lidi, kterejm už nikdo jinej nepůjčí. Tedy nikdo se "standardním" úrokem. Ono pán taky dorazil k Providentu (a ta suma kterou jim dluží je prkotina proti tomu zbytku) až když mu banky, který se nespecializujou na rizikový klienty, odmítly, protože jsou hodné a etické, půjčit další peníze (aby jimi mohl slácet svoje předchozí půjčky?).
Tak to pochopitelně nezůstane. Na trhu rizikového půjčování pracuje odjakživa taky zločin. Takže namísto k zlému Providentu dorazí klienti, kterým už nikdo jiný nepůjčí, k hodnému lichváři který podniká mimo zákon.Bude jich dost, když už jim nebude na poli půjček s vysokou mírou rizika nikdo konkurovat. Odlišnost bude v úroku (co si tak půjčili kluci od vagonů, mluvili o 100% u půjčky na celý dva tejdny) a teda taky v tom, že namísto upomínky, případně dopisu od soudu, dorazí chlapík, co dlužníka propleskne, případně mu přerazí ruku. Vzhledem tomu, že zlomenou rukou skončil úvěr s dluhem 1000 Kč, představte si jak asi skončí člověk s dluhem 35000Kč.
Regulace ale bude mít i kladný efekt. Společnosti jako je Provident s půjčováním nepraští, jen budou půjčovat nerizikovým klientům, stejně jako banky, když už si nebudou moci dovolit riskovat rizikové. Tim se může na trhu s půjčkama vyrobit přetlak a úvěry pro nerizikové, "bohaté" klienty s dobrou finanční minulostí zlevní.