• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOC256Windows - (Windows 7, 8, 10, 11, ...)
    ARIAEL
    ARIAEL --- ---
    JIMX: No ja urcite blender nepritahl. Nepouzivam ho na nic
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ARIAEL: jo tohle - existuje blender foundation a můžeš věnovat peníze na vývoj i např. na konkrétní featuru, kterou bys v blenderu chtěl - kdybys měl zájem o přehled sponzorů a případných programech sponzoringu, mrkni tady: https://fund.blender.org/ - aktuálně zaměstnávají 5 developerů a příjmy od sponzorů jsou cca 30 tisíc euro měsíčně...

    JIMX: byl to Rainbof :) Nicméně si opravdu nejsem jistý, co přesně řešíte
    - vytažení fotek z raw formátu z foťáku (kdy tímto vlastně provádíš digitální operaci odpovídající v analogovém světě vyvolání fotky)
    nebo
    - úpravu fotek, které už jsou v nějakém "běžném" formátu (tif, png, jpeg) a případné úpravy už "vyvolané" fotky. Co se týče Raw formátů, tam IMO jde o jejich proprietárnost a tím pádem licenční podmínky a tedy i jejich nekompatibilita se spoustou sw, IMO se surovými formáty pracuje jen ten fotograf, než to chce poslat dál, protože si třeba i rozhodne, jakou to má mít atmosféru, což už je dost subjektivní, je to pěkné mít data ze senzoru a jednoduše si je editovat, ale špatně se to posílá, špatně se s tím dál pracuje, někdo další to může interpretovat jinak...

    Pokud chceš např. rychle zmenšit set fotek (velké soubory, které nechceš posílat mailem apod.), tak v blenderu a ve spoustě jiných softů typu photo batch (udělat toho jde víc, třeba oříznout, natočit, upravit kontrasty apod.,) tohle jde udělat rychleji a jednodušeji než ve Ps - samozřejmě existují na to ve Ps akce, musíš si je vytvořit, i kdybys je měl vytvořené, tak Ps pojede pomaleji a někdy rozhoduje i rychlost a pohodlí práce.

    Záleží, jestli máš čas ladit jednu fotku několik minut, nebo musíš upravit spoustu fotek hodně rychle - typicky např. u animací fakt nejde otevřít ve Ps např. minutovou sekvenci ve fullHD (cca 1500 obrázků po 2 - 4 MB).

    Jsou různé typy prací a každý nástroj se hodí na něco jiného, takže zpět k začátku - co přesně je problém, který se řeší - úprava hromady vyvolaných fotek nebo vyvolávání fotek v raw formátu?
    JIMX
    JIMX --- ---
    ARIAEL: že to říkáš zrovna ty ... nebo to byl snad někdo jinej, kdo sem přitáhl blender? :-D
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    za dnesek jsem prodelal slusnou zmenu nazoru :) za ten flame se omlouvam.
    ARIAEL
    ARIAEL --- ---
    Koukam ze se ruzni jedinci neustale nechavaji strhnout od tematu k nejakym blbostem o tom co jaky program umi co neumi...
    To skutecne rozhodne bylo tematem niceho tady.
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    k tomu q3, teda pokud se bavime o quake live, tak to nejelo ve flashi ne? nebylo to java, webgl nebo tak neco?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    JIMX: na proprietárnost kontejneru nadávám taky - tím to vlastně zabili...
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MEJLA77: aktuálně je dnes tomuto nástroji, ve kterém by grafik/animátor jednoduše připravil webový obsah bez nutnosti umět programovat IMO moc neexistuje
    JIMX
    JIMX --- ---
    MEJLA77: technologie na to dneska jsou a nepotřebují proprietární kontejner ... že to tolik lidí nevyužívá není imho problém těch technologií ...
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    JIMX: Asi se neshodneme - flash umožňoval spojit bitmapy, vektory, videa, jednoduše je animovat a poměrně jednoduše scriptovat, podle mě nejzajímavější kreativní weby byly udělány ve flashi - kdysi dávno Bomb Awards pro flashové weby, spousta her ještě asi i dneska funguje ve flashi - na vrcholu své slávy se předváděl quake III online ve flashi. Umělo to spoustu věcí - takový funkční ekosystém, jak by možná někdo z místních řekl :) Fungoval na téměř všech hardwarech, operačních systémech, prohlížečích (95% penetrace). Dneska jsou weby převážně jednostrana - já to jako pokrok nevidím :)
    JIMX
    JIMX --- ---
    MEJLA77: dikybohu, ze flash umřel :-)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    /OT/ Tohle celé bude tak trochu Adobe hate, vím, že jsem ve Windows klubu, ale trochu jste ho tady rozebrali, tak přidám pár svých zkušeností...

    JIMX: RAINBOF: v blenderu jde taky dělat spousta alotrií s fotkami a jejich barvami, ořezem, maskováním apod., ale už je to trochu složitější respektive trochu jiný typ práce - lidi by se to museli naučit a to bolí - ale pěkné na tom je, že to může být kompletně nedestruktivní... bez problémů pracuje i s velkými soubory, rychle se startuje, instalačka je poměrně malá.

    LR je program určený přímo jen na fotky, blender je původně 3D, LR má nachystané presety, případně si je tam můžeš uložit (snad neplácám úplně mimo, používám LR opravdu minimálně, protože nejsem primárně fotograf.)

    LR je asi lepší pro práci s RAW formáty a presety, blender je rychlejší při práci s datově velkými soubory.

    Blender otevře a zpracuje mnohem rychleji i větší fotky než to dokáže photoshop nebo LR, už jsem řešil i to, že velikost fotky, se kterou jsem nebyl schopen nic udělat ve PS (ani otevřít, prostě to padlo) jsem relativně v pohodě upravil a přeuložil v blenderu...

    KEL: takže je dobře, že vlastně své stálé zákazníky stahují o víc peněz? To asi nepodepíšu :) Obzvláště po mých osobních zkušenostech s kvalitou vývoje... viz má další reakce...

    KEL: muhehe, nejsi ty evangelista Adobe? Já jsem dlouhou dobu čekal, že třeba Flash (kdysi dávno to začali dělat v Macromedia, pak to koupilo Adobe) bude mít stejný systém práce s křivkami jako Illustrator - místo toho umřel pro neschopnost vedení Adobe se domluvit s Apple a do iPhonu nešel, protože do něj nebylo vidět a bylo to scriptování - tudíž bezpečnostní problém...

    Adobe to mohlo otevřít, ale rozhodli se to zabít - profesionální přístup :(

    O tom, jak se občas po updatech rozeserou palety a další věci a zmizí ti třeba všechno ze sdílených Creative knihoven - doporučuji navštívit klub věnovaný prepressu - tam ti rádi povykládají, jak je to celé profi systém a vlastně je to takový celý svět propojený jako ekosystém, jen jsou v každém tom softu úplně jiné zkratky, stejné věci fungují v různých softech různě, Illustrator tým je úplná banda debilů - běžně řeším, že Illustrator neotevře svg, které sám uložil - Inkscape to zvládne... Prostě profesionalita v každém ohledu :(

    Indesign je asi jako jediný relativně v pohodě (jako jeden z mála adobe softů má docela dobré scriptování, umí pracovat nedestruktivně bez zbytečných složitostí a problémů (viz inteligentní objekty v PS) a umí poměrně efektivně pracovat s křivkami i bitmapami - v rámci sazby je to opravdu standard, ačkoliv poslední dobou se to taky mrví podporou pro tablety a podobnými sračkami, které práci brzdí, taky se mi osobně stalo, že jsem den byl bez indesignu - nemohl jsem si ho z cloudu přeinstalovat, protože padl cloud - jen perlička je, že na jejich online podpoře mi lhali a nakonec uznali, že opravdu mají problém se servery, když jsem jim poslal link z jejich stránek, kde o tom informovali - tak jsem rád, že nedělám v novinách a neposrala se mi práce na celý den...

    Těch věcí je spousta, které tě donutí být totálně nasraný na celé Adobe, v prepressu říkáme, že k softům Adobe musíš přistupovat s láskou, opatrně našlapovat, být vstřícný, chápat drobné nedostatky (třeba proč se to na každém kompu se stejným operačním systémem chová trochu jinak, proč nejde nastavit panel s nástroji na dvousloupečkový a pokaždé i po několikerém uložení rozložení se to znovu otevře v jednosloupečkovém nastavení?) a teprve pak můžeš něco udělat :)

    Ekosystém to je, ale takový trochu mrtvolný s občasnými zombíky :) Fakt nepotřebuji na práci se stále stejnými pixely a beziérami moc updatovat, spíše čekám, že to bude fungovat pořád stejně a tím pádem budu rychlejší ;) Fakt nepotřebuji, aby nástroj určený na úpravu fotek a malování uměl stříhat video - na to má být Premiéra nebo AE - případně úplně jiný soft, což by asi Adobe nerado slyšelo - nebo se pletu? Proč se v té sadě často různé funkce překrývají, fungují různě a někdy i s různým výsledkem? Nebylo by lepší nakonec vzít ten nejlepší soft, třeba Indesign a nabastlit tam úplně všechno? Ale to by pak byl konkurent blenderu a to vlastně nechci :)

    Jsem rád, že existují jak open source a free alterntivy, tak Affinity - to vše ukazuje realitu, že Adobe není tak skvělé...

    /Konec OT/
    ARIAEL
    ARIAEL --- ---
    HADIAK: ja tak pouzivam nekolik sluzeb. Samozrejme per mesic je nejaka cena, per 3 mesice mas slevu atd... Mam mesicni sluzby, kde mam zaplaceno na 4 roky dopredu:) Ale tam treba platim jen par dolaru mesicne. VPN to je totez. Hry takhle jedou uz roky.
    Jo a znam efekt kdy jsem linej a proste danou sluzbu nevypnu prestoze ji nepotrebuju, proste proto ze vim ze ji 3 mesice nebudu potrebovat a potom to zase zapinat... Ale to je muj problem.

    A kdyz to lidi proste pouzivaji takhle - tak se prijem firmy houpe a neverim tomu, ze se nebudou snazit o to, aby dodali neco, co u nich zakazniky udrzi pokud mozno nastalo a spokojene
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    a teraz jedna z praxe; ked som sa pred par rokmi pytal, preco mame stare PS/ILL/IND tak mi bolo povedane, ze nove cloud adobe riesenie vychadza financne velmi zle/nevyhodne. takze zostavame pri starom rieseni, ktore nas prakticky nestoji nic, lebo uz je kupene. tolko k "fee" vs "krabica".
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    ARIAEL: to by bolo super, keby takto mesacne platby fungovali :)
    ARIAEL
    ARIAEL --- ---
    Tedy samozrejme dobehne ti obvykle dany zaplaceny mesic, vetsina plateb byva na kalendarni mesic.
    ARIAEL
    ARIAEL --- ---
    HADIAK: A proc ne? Stejne jako u google ci office ci cehokoliv jineho vcetne her proste pozastavis platby. Tim se ti pozastavi ucet dokud nezacnes zase platit. Je to na jedno kliknuti.
    Vitej ve svete internetu :D
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    ARIAEL: popravde netusim ake su pravidla pri tychto poplatkoch. ja som len end user a neriesim licencie. ale pochybujem, ze by si nemusel platit podla toho ako mas napr dovolenku / chorobu, alebo proste len nemas chut na dany produkt.
    ARIAEL
    ARIAEL --- ---
    HADIAK: Treba to ze te nic nenuti to fee platit? Proc ho neplatis jenom kdyz to potrebujes?
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    ARIAEL: no jasne, musia prist s dakou featurou, ktoru klient oceni a novy produkt kupi.

    takto ak platis fee, tak cely mesiac nemusis nic z baliku ani len spustit a platis stale. co na tom vyvojarov, resp menezment donuti nieco menit?

    ARIAEL: 2 funkcie ma cely gimp na raw?
    ARIAEL
    ARIAEL --- ---
    HADIAK: vyvazeni a orez fotek
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam