• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOC256Windows - (Windows 7, 8, 10, 11, ...)
    KOZZINA
    KOZZINA --- ---
    Neresil nekdo "nahodnou" nefunkcnost windows aplikaci (mail, kalkulacka, obrazky atd) pri instalovani novych stanic s Windows 10?

    V praci pouzivam Windows Deployment Services a instalaci pres PXE boot. Mam tam v podstate ciste Windows 10 a ovladace pro nase stanice/notebooky. Po instalaci systemu a prvnim prihlaseni na kazdem pocitaci windows aplikace funguji. Pri prvnim prihlaseni se pusti cca 5 firstlogon scriptu, ktere provedou zakladni nastaveni systemu pro nase firemni prostredi (nic, co by melo aplikace rozbit). V poslednim scriptu se pusti pres powershell windows update, stahnou se aktualizace a nainstaluji se ... a tady se zrejme neco pokazi. Po naslednem restartu na kazde 2-3 stanici prestanou fungovat windows aplikace (kalkulacka jen problikne a zmizi, stejne i ostatni aplikace). Pokud pres rstrui vratim pocitac do bodu pred windows updatem, tak firstlogon scripty probehnou znovu, vcetne windows updatu a po restartu aplikace ... funguji. Nejak mi to hlava nebere, netusi nekdo, kde je problem?
    PES
    PES --- ---
    NIGHTHUNTER: U známé takto haprovalo všechno po zapnutí DualStack na O2 VDSL2...

    Řešilo to buď vypnutí IPv6 v modemu/routeru anebo u Win zařízení nastavení preference IPv4 před IPv6 (nastavuje se to někde v registrech pod Services TCPIPv6 hodnotou položky DisabledComponents bit odpovídající hodnotě 0x20 )

    https://support.microsoft.com/.../929852/guidance-for-configuring-ipv6-in-windows-for-advanced-users
    NIGHTHUNTER
    NIGHTHUNTER --- ---
    RATTKIN: hele, nezávisle na tom jsem pak zjistil, že stejnou zkušenost měl i o Vánocích kolega co zase bydlí v bytě, internet od UPC a jinak jede všechno na Mikrotiku, 10 gbitu a chytrý domácnosti (Google Asistant v každý místnosti, mj. žádnej klasickej vypínač ani na záchodě, prostě všechno může ovládat mobilem, hlasem nebo chytrým vypínačem), nemá děti hráče, zkouší na IPv6 přejít každej rok a i tak to zase zakázal.

    Hádat se nebudu, netvrdím že nemůže být nějaká chyba u mě nebo u poskytovatele, ale tvrzení o 100% funkčnosti bych si odpustil, když na samotnej google leze z IPv6 ani ne 30 % lidí, tak to zavání min. trochu menší prioritou při opravování chyb (a o tom mluvím - dá se s tím žít, ale proč).
    PES
    PES --- ---
    OMNISLASH: V detailech nastavení si tam lze naklikat zobrazení mnohem detailnějších sloupců o paměti... a samo musí se to spouštět pod skupinou Administrators a ještě ideálně s volbou Nejvyšší oprávnění (aby to mohlo vyšťourat opravdu všechny detaily)...
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    GURBON: ukazalo to v podstate totez jako bezny taskmanager. ta cisla jsou nasobne nizsi nez realne obsazena pamet. mysql server by to technicky byt mohl. prijde mi, ze ani u nej se to neobtezuje zobrazovat realna cisla vyuziti pameti

    MICKK: zkusil jsem. krom toho, ze to samo vycuclo 1.5GB, jsem ale nic moc navic nezjistil. respektive zjistil jsem z casti, co jsem vedel - ze process private je tech cca 7.7GB. ze paged pool ma 6.6GB, mapped file 5GB, etc,.. jenze bez moznosti asociace se skutecnym vinikem. dalsi navody, co jsem videl, vyzaduji instalaci, logovani, restarty. tj. bez moznosti resit ten aktualni stav
    GURBON
    GURBON --- ---
    OMNISLASH: tenhle ti to taky neukaze? https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer
    Jinak neco podobnyho se mi nedavno delo na jednom serveru a podle logu jsem dohledal ze to pacha SQL presto, ze v manazeru to videt nebylo. Pomohlo updatovat SQL.
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    existuje ve windows nejaky zpusob, jak zjistit, co vyuziva pamet? 27GB vyuzite pameti, procesy pomalu zacinaji kolabovat na nedostatek, ale kdyz si otevru libovolne manazery aplikaci, tasku a sluzeb a poscitam libovolne sloupce, da mi to treba 7-9GB :) ma windows nejaky prehled vyuziti pametovych prostredku, ktery by nepusobil dojmem, ze nema absolutne predstavu, co se mu tam deje?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    NIGHTHUNTER: hlavně asi tvůj poskytovatel, nebo ty. na IPv6 funguje třeba od Google 100% všechno
    NIGHTHUNTER
    NIGHTHUNTER --- ---
    RATTKIN: ohledně IPv6 - ano, i náš místní poskytoval WiFi hrdě podporuje IPv6 a chlubí se tím, že má pro každého klienta k dispozici i režim Dual Stack, který zajišťuje také prostup mezi oběma protokoly, ale když jsem to před pár měsíci zkoušel, tak jsem narazil postupně na tolik problémů, že jsem to zase zpátky zakázal a zůstal u IPv4. Ne, že by něco vyloženě nefungovalo, ale třeba Steam viděl aktualizaci hry, začal ji stahovat, jenže pak rychlost 0 kB/s, některé online hry se nedokázaly připojit k některým serverům a podobné drobnosti i u velkých molochů typu Twitch, Google Drive... takže přínos nulový, zato problémy se objevovaly. Jasně, pro běžnou práci je to bez problémů, ale na přechod celé domácnosti to ještě není (a to máme všechna zařízení moderní a aktuální - PC a notebooky s Win 10, Androidy 9 a 10, iPady a iPhony aktuální...). Prostě dokud IPv6 nepoužívá většina světa, tak vývojáři nejsou nuceni mít všechno otestované a plně funkční i s IPv6.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    nechápu to vypnutí firewallu, navíc jde řídit přes krutopřísné politiky GPO

    vypnout ipv6 je taky dneska docela fail, to se doporučovalo před 10 lety, dneska už snad každý větší ISP dělá nativní ipv6
    NIGHTHUNTER
    NIGHTHUNTER --- ---
    TAJSO: proto bývá BIOS zaheslovaný a bootování z flash disků a všeho ostatního zakázané - navíc UEFI a SecureBoot atd...
    TAJSO
    TAJSO --- ---
    RATTKIN: nechtel jsem bejt rejpal ale kdyz povypinam firewally na stanicich tak tim krasne otevru vrata pro utok zevnitr. Nabootovat jednu ze stanic z flash disku/cdcka/vlastniho disku - mam totoznou mac adresu a tudiz jsem validni pro filtry na switchich a zaroven nejsem pod gpo. Pak uz jenom spravnej built in ucet treba nebo remote registy odemknout/resnout heslo pro lokalniho admina. Chci z tech pocitacu dolovat data, nebo nejak skodit? moznosti je spousta
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    COMMANDER: mezi počítači se jde přes router? žádný dva počítače na sebe nevidí přímo?
    fileservery jsou v DMZ?
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    MICKK: 802.1x máme, IPsec uživatelé nepoužívají. Když chce pracovat vzdáleně, použije vyhrazený terminál server, kde má vše potřebné (Outlook, aplikace, Dokumenty...). Přístup na server přes certifikát na čipové kartě.
    MICKK
    MICKK --- ---
    COMMANDER: 802.1x máte? A bez FW nefunguje IPsec IMHO
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    RATTKIN: když je uživatelská VLAN striktně nastavena filtrováním provozu v rámci routeru (MikroTik), činnosti ve Windows krotí přísné GPO politiky a internet hlídá a uživatele omezuje firemní proxy, kde je ten největší problém?
    Samozřejmě nic není ideální, ale info uvítám..
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    COMMANDER: btw to že je firewall na routeru neznamená že se může vypnout firewall na počítačích.
    KOZZINA
    KOZZINA --- ---
    COMMANDER: tady sem neco nasel, ale je to k Win7 ... ale v principu to bude asi stejne i pro Win10.

    Windows 7 Network Awareness: How Windows knows it has an internet connection « Super User Blog
    https://blog.superuser.com/2011/05/16/windows-7-network-awareness/

    Btw v praci sem resil neco podobneho, pomohlo vypnuti ipv6 protokolu na adapterech na stanicich, ktere tu stejne nepouzivame.
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    Ahoj,
    možná podivný dotaz, a možná je to spíš GPO, ale:
    v doméně pod Windows Server 2016 a stanicemi s Windows 10 Pro se nahodile a jen u některých stanic objevuje výstraha "Připojení k internetu není k dispozici" a v tray liště je u ikony síťového připojení onen vykřičník ve žlutém trojúhelníku.
    Internet ale funguje, Windows firewall vypnutý, řešen centrálně na routeru.
    Četnost problému tak 15 PC ze 300.

    Napadá někoho něco, případně jak Windows zjišťuje, zdali má přístup k internetu (jakou třeba čekuje adresu atd.)

    Díky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam