• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOC256Windows - (Windows 7, 8, 10, 11, ...)
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    DRAGON: To s tím "na OD se nezálohuje nic co si nenastavíš", už není bohužel pravda - vloni se začal pouštět sám - myslím, že se stačilo přihlásit nebo nainstalovat O365, co jsem vysledoval - ale možná to teda spustila organizace..
    Každopádně je asi třeba si uvědomit, že MS už dávno neprodává nějakej jen io.sys a command.com nad kterýma budeš mít imaginární kontrolu, ale služby - stejně jako google nebo jabkáři. Fyzickej stroj u kterýho sedíš není stejně jako u konkurence tak podstatná věc a jestli to chceš provozovat offline, tak pro tebe Windows nejsou.
    Co tě může hřát, tak dřív nebo později přijde chvíle, kdy zavedou zpoplatněnej onedrive+ nebo něco takovýho a budeme mít opačný starosti, jak to udělat, aby ti to šlapalo i bez toho.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    CYBERWOLF: Jak píše Bunda. A pokud je to nvme/ssd disk tak pro jeho dobrý chod, pokud si to dobře pamatuji potřebuješ aby měl alespoň 10% jeho kapacity volné. Jinak pro Windows potřebuješ na disku mít volných ideálně alespoň 10GB na swap, rozbalování větších archivů atd.

    A ještě bych se tě zeptal jak vypadá tvá pracovní plocha Windows? Máš tam jen shortcuty nebo si tam cpeš i soubory?
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    ROLAND: a to je právě špatně! Obecně princip zálohovani do cloudu je správný a je nutné si samozřejmě rozhodnout, co tam pošleš. Nicméně v těchto debatách je vždy třeba být konkrétní. Protože není imho konstruktivní posílag global blame na všechny služby.

    Jinak k tomu klíči: na OD se ti nezazálohuje nic, co si nenastavíš, tohle by mělo jít taky za koncákem, One Drive je pouze jejich složka na serveru, pokud si na to nastavíš zálohy, exporty, etc, je na tobě.

    Ad nastavení: tohle se mi ještě nestalo, tak nedokážu posoudit, já OD používam na pracovní věci plus soukromý OD na účetnictví a so far so good.



    CYBERWOLF: kup nový disk nebo promaž, tohle je velký problém, pokud nemáš alespoň 15 procent volnýho místa na SSD, ztrácí pak svý deklarovaný vlastnosti.
    GURBON
    GURBON --- ---
    CYBERWOLF: + pokud uvolneni mista nepomuze, zkusil bych kouknout do Process exploreru, protoze Spravce uloh bohuzel rad nektery procesy schovava.
    BUNDA
    BUNDA --- ---
    CYBERWOLF: viděl bych problém v tom zaplnění, pokud ho máš opravdu na 98%, nemá kam swapovat patrně nefunguje trim a ještě ty zbytek volného místa přepisuješ častěji než je zdrávo.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    DRAGON: Bavím se obecně o principu. A tohle pravěké pravidlo platí stále. V online prostředí nikdy neexistuje 100% ochrana. Pokud chceš nejlépe chránit svá data a co nejvíce se přiblížit ke 100%, tak používáš HW firewall, vlastní šifrování a to ostatní a máš to na vlastních discích oddělených od internetové sítě a ne někde v internetovém cloudu.
    Jenže to není zrovna levná záležitost a chce to hodně znalostí a určité chování. Ale tohle nebyla má hlavní premisa celé té diskuze.

    Mě vadí, že se ukládají data bez mého vědomí. Třeba ten soubor s klíči, já ho na ten OD nekopíroval. A i jsem odmítl, že nechci na OD provádět nějaké zálohy. Že se tě snaží proti tvé vůli nutit používat něco co nechceš nebo nepotřebuješ.
    Že systém si dělá víc a víc co chce jeho majitel pro svůj cyklický byznys plan. Ty si něco nastavíš, stáhneš si nějakou aktualizaci a v některých případech musíš znovu nastavovat co si si nastavil dříve.

    Šifrování jsou pak za mě jen magické formulky, na běžné zabezpečení ok, ale záleží jak moc zajímavou věc máš a kdo se o ní dozví. A může se ti i sát, že se pak i sám ke svým zašifrovaným datům nedostaneš.
    SS si také myslelo že jejich Enigma je safe, zatím co už několik měsíců spojenci četli jejich komunikaci.

    A vzhledem k tomu že k OD přistupuješ obvykle z W10 tak i to šifrování tak trochu ztrácí smysl.

    A jestli si myslíš že ti nějaká společnost, přizná že jejich řešení není safe nebo že nedošlo k prolomení, tak si z prominutím blázen.
    To co se dozvíš z médií je jen špička ledovce a ještě se dá polemizovat jestli šlo skutečně o prolomení a nebo někdo kecal a prozradil kšefty s daty. Každý kdo používá v zájmu snahy legální free produkty není už dávno uživatelem, ale produktem. A v různé míře se to dá použít i u těch platících. Nějaké GDPR je v praxi víceméně jen prázdný cár papíru, se kterým si společnosti akorát vytírají zadek.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Mám už nějakou dobu problém, že Win 10 jedou hrozně pomalu (dlouho bootuje, dlouho startujou aplikace) a je to zřejmě způsobeno tím, že disk C je vytížený na 100%. Podle správce úloh to vytěžování dělá System, Antimalware executable a Registry. Tyhle procesy ale berou 0,1 MBs a ten disk je SSD. Někdy to jde líp, jindy hůř, dneska dopoledne už to fakticky nešlo používat a trávím tak další den zjišťováním, proč to kurva nejede...

    Disk se dostane na 100% s rychlostmi čtení/zápisu okolo 5 MBs, někdy i míň. Odezva v řádech stovek ms. I když jede na míň jak 100%, odezvy jsou běžně desítky ms.

    Zkusil jsem:
    - vypnout real time ochranu na Windows Defenderu. Žádná změna.
    - pustit Wind Defender v offline režimu (nabootuje a zkontroluje aniž by běželo cokoliv dalšího) - nic nenašel
    - vypnout Xbox featury a vůbec všechno co se vypnout dalo - žádná změna
    - zkontrolovat disk (scandisk, tool od výrobece) - disk je prý v pořádku
    - podívat se, jestli nejsou nějaké nové ovladače - nejsou
    - teplota - kolem 40 stupňů
    - zkontrolovat health data, kterým moc nerozumím, ale hádám, že taky dobrý:
    1 Read Error Rate 0 100 100 0 0x000000000000
    5 Retired Block Count 0 100 100 10 0x000000000000
    9 Power-On Hours (POH) 0h 100 100 0 0x00000000134C
    12 Power Cycle Count 462 100 100 0 0x0000000001CE
    171 Program Fail Blocks Count 0 100 100 0 0x000000000000
    172 Erase Fail Blocks Count 0 100 100 0 0x000000000000
    173 Wear Leveller Worst Case Erases Count 139 87 87 0 0x00000000008B
    174 Unexpected Power Loss 7 100 100 0 0x000000000007
    180 Reserved Blocks Count 25 100 100 0 0x000000000019
    183 SATA Downshift Error Count 0 100 100 0 0x000000000000
    184 Reported I/O Error Detection Code Rate 0 100 100 0 0x000000000000
    187 Reported Uncorrectable Errors 0 100 100 0 0x000000000000
    194 Temperature 36 °C 64 55 0 0x000000100024
    196 Reallocation Event Count 0 100 100 0 0x000000000000
    197 Current Pending Sector Count 0 100 100 0 0x000000000000
    198 Uncorrectable Sector Count 0 100 100 0 0x000000000000
    199 SATA R-Errors (CRC) Count 0 100 100 0 0x000000000000
    202 Data Address Mark errors 13 87 87 1 0x00000000000D
    206 Flying Height 0 100 100 0 0x000000000000
    210 Vibration During Write 0 100 100 0 0x000000000000
    249 Total NAND Writes 0 100 100 0 0x000000000000
    250 Read Error Retry Rate 0 100 100 0 0x000000000000
    251 Minimum Spares Remaining 59 879 846 100 100 0 0x00000391B1A6
    252 Newly Added Bad Flash Block 158 100 100 0 0x00000000009E
    254 Free Fall Protection 37 100 100 0 0x000000000025
    223 Load/Unload Retry Count 0 100 100 0 0x000000000000

    Disk mám něco přes rok, zjistil jsem, že na něm windows celou dobu automaticky defragmentoval, ale asi ještě před 14 dny byl z 85% prázdný. Teď je na 98%, protože jinde už nemám místo, potřebuju tu enormní haldu dat zpracovat jenže to takhle nejde...

    Takže moc nevím, co s tím teď dál. Může být něco špatně ve Windows a dá se to spravit? Může ten disk jet příšerně pomalu proto, že se cítí opotřebeně, ale přitom se tvářit že je ok? Může být pes zakopaný ještě někde jinde?
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    LOPIK: Nezablokovali kdysi nějakému novináři MS účet, protože se mu do OD synchronizovaly nahaté fotky? To úplně nechceš, aby se ti OD vnutil do zálohování fotek a pak ti na základě jejich skenu zablokoval účet (což ti prakticky zcihličkuje xbox, přijdeš o všechny možné licence, případně i maily,…)

    Ten novinář je asi sdílel, což mohlo být porušení pravidel, ale i tak ne u všeho můžeš ocenit automatické skenování a vůbec hrabání se ve tvých datech a jejich inspekci bůví kým v případě nějakých podezření.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Jsou data a data - jestli jde člověku o policajty, tajný služby, MS jako takovej nebo vlastní organizaci tak ano - ti se k tomu dostanou. Že ale nějaký neznámý hackeři ukradli klíče na stream speciálně z OD, to je opravdu hodně nepravděpodobný, pokud teda nemáš vypnutý 2FA a jedno heslo, co máš deset let stejný a dáváš ho všude na net se stejným jménem.
    Až to někdo jednou breakne, tak i tak počítám, že zajímavější bude pro útočníky úplně něco jinýho, než nějaký naše fotky a klíče, nebo co tam kdo můžeme mít.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    PES: nejak si nevybavuju, ze by One Drive nekdy datove leaknul, vybavim si Apple iCloud, o tom rec neni.
    PES
    PES --- ---
    DRAGON: hlavně že se ten "nesmysl" již mnohokrát v realitě prokázal...

    (aneb do cloudu jen věci již zašifrované)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    lol
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    ROLAND: sorry, ale to je strasnej nesmysl.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Data na onedrive jsou zabezpečený určitě líp než v běžným domácím pecku a stokrát víc to platí pro uživatele typu my - všichni admin účty, "vrznu si něco v registrech", "vypnu si defender", "jak zakážu updaty?", "Zkouším si ty Tiny Windows" atd.
    Zrovna tohodle bych se bál asi úplně nejmíň..
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    NAVARA: Já vím že neznamená, ale znáš to... Cokoliv online je dostupné i se sebelepším zabezpečením. Je to jen otázka času a zrovna okamžiku než se povede někomu najít cestu.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    lol
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    ROLAND: To že se nějaký soubor s klíči dostane do OD neznamená, že se nasdílí se světem - prostě jen máš zálohu navíc
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    PES: Jo OD, snad budu mít teď chvíli klid. V tom IO jak jsem zkoušel něco v počítači pročistit a vrznul jsem i registry. Tak jsem tam tu službu po spuštění OD vykopnul a zatím vypadá že to drží. Já doufám že mezitím než jsem ho kilnul, tak že se tam zase nenacpaly nějaké soubory bez mého vědomí.
    Naposledy to byl soubor s klíči na steam k mé hře. Sice jen 300 klíčů a většina jich už rozdána. Ale i tak.
    PES
    PES --- ---
    ROLAND: a bude hůř... třeba stále častější a důraznější "nabádání" na aktivaci/pořízení OneDrive apod.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    PES: To jo, mě jen zarazilo, že se mi teď prvně oběvila lišta vlevo nahoře.
    Jako fakt to nepobírám. Jako je to šíleně přošpipované byznysem. A pamatuji si jak nadával kamarád programátor a jeho považuji za hodně dobrého programátora. Když si sám vypínal ve W10 všechny ty nesmysly a kolik času s tím strávil a jak u toho nadával jak špaček. Pak přišla aktualizace a řekl že se na to může ....

    Jako ten bing me tolik nepeče, pokud mi teď při dalším spuštěni Windows znova nevyskočí. Víc mě pěčou ty různá vyskakování na upozornění a nebo nabídky co jsou i duplicitní. Něco jako zrovna se štouráš v defenderu děláš kontrolu. Tak ti vyskočí upozornění na obrazovku přímo před očima tak to odklikneš, ale asi kdyby náhodou tak ti vyskočí i v oznámeních.
    Za mě prakticky stejný princip jako u vyskakování ads. A build od buildu W10 je to četnější. Už jen při poslední instalaci W10 i ten instalator byl zase jinak.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam