• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANOUKEPSYCHOTERAPIE
    TETHALKA
    TETHALKA --- ---
    LOJZA: Ono se mi to naštěstí neděje pravidelně, to bych to asi ani nevydržela. Jen mě vlatně překvapilo, že po nějaké době, kdy mi to šlo "jako po másle", se to zase stalo. Zažívala jsem to na začátku, většinou z toho, jak jsem nahlas pojmenovávala ty spousty věcí...
    Určitě to příště otevřeme, mám navíc spoustu času na promýšlení, protože se kvůli dovoleným uvidíme až za tři neděle. Díky za podporu.
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    TETHALKA: Ad přijít ze sezení jako spráskanej pes: IMHO by se ti to nemělo dít moc pravidelně a asi bych s terapeutem otevřel i tuhle rovinu. Zkušený průvodce by ti měl nabídnout způsob, jak načerpat dostatek energie z něčeho nového, pokud “odřezává” staré, ale enegeticky stabilní zdroje. Jinými slovy: pokud rozbíjíte staré nefunkční vzorce, je potřeba něco nového, funkčního, čeho se dá chytit. A vybudovat něco nového obvykle trvá déle, než zbořit ty staré věci. Postupovat by se tedy mělo vědomě a pomalu. Pokud máš ale za sebou 2,5 roku konstruktivní terapie, tak to dáš. Držím pěsti.
    TETHALKA
    TETHALKA --- ---
    STALK: Zní. Já jsem celá taková přísná... Ne, ale tohle je asi zbytek jednoho velkýho tématu, postupně se jím prokousávám. A nechodím z terapie pořád vyřízená, hodně mi dává, a tohle téma navíc není jenom moje, je to rodinné téma, týká se člověka, který je mi hodně blízký. Se mi to tu nechce plně rozebírat :-). Každopádně díky za reakce.
    STALK
    STALK --- ---
    TETHALKA: promiň jestli jsem příkrej ale za mě bejt dva a půl roku v terapii mít témata kam terapeuta nepustíš, vědět o nich, chodit z terapií kvuli tomu zpráskaná (bodejď by ne - to stojí hodně sil) doptávat se na to na netu... - to zní jako přísná stráž.
    STALK
    STALK --- ---
    TETHALKA: to je mi jasný :) traumata jsou traumata, prostě bolej. a otevírat je je těžký a nepříjemný, je jasný že se ti do toho nechchce a je jasný že si najdeš dost důvodů proč to nejde. Ale moje zkušenost je že bez toho se často nehneš. - čim pečlivěji si ty svý strašáky zavíráš a střežíš tim strašidelnější jsou.
    TETHALKA
    TETHALKA --- ---
    STALK: Hm, to jsem nechtěla slyšet :-).
    STALK
    STALK --- ---
    TETHALKA: Znamená to že je to přesně to místo kam by si ho pustit měla ;)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    TETHALKA: no že terapeutovi ještě nevěříš dostatečně, aby si ho zkusila pustit za ty ochrané zdi, které okolo citlivého místa jsou postavené a v dětství tě zachránily?

    jestli jinak terapie funguje, tak přesně tuhle úvahu přednes na příštím sezení a je zcela legitimní společně se dohodnout, že se do tohohle tématu nechceš pouštět. Ale třeba bude schopný reagovat tak, že mu dovolíš nahlídnout...
    TETHALKA
    TETHALKA --- ---
    Ráda bych se zeptala...

    Už jsem asi dva a půl roku v terapii a vlastně se mi dost daří, hodně jsem toho zvládla změnit, zbavila se (doufám, že na dlouho) deprese, překonala různé krize, někam jsem se posunula... Chápu, že na mě někdy musí trochu "tlačit", jinak bych se nepohnula z místa. A teď se nám povedlo zase narazit na můj "trigger point", bolavé místo, se kterým se mi těžko něco dělá, už proto, že to není jenom na mně. Nechci to rozebírat, jen už se mi několikrát stalo, že jsem ze sezení přišla jako spráskanej pes. A teď přemýšlím, do jaké míry je to mojí projekcí (to, co se mi dělo, když jsem byla malá, bych nikomu moc nepřála, a občas se proměním v tu nešťastnou malou holku). Máte taky nějaké místo, kam si prostě nechcete terapeuta pustit? A co to může znamenat?

    Omlouvám se za román...
    JIGGYBIGGIE
    JIGGYBIGGIE --- ---
    Pozvánka na Sympozium rodinné terapie: Rodinná terapie a muži aneb je mužství v krizi?

    SOFT - Sympozium rodinné terapie 2019
    http://soft-zs.cz/akce-softu/39-sympozium-rodinne-terapie-2019

    Milé kolegyně a kolegové,
    rádi bychom Vás pozvali na Sympozium rodinné terapie do Duchovního centra Vranov u Brna, které se koná ve dnech 26. – 28. 9. 2019.
    Tématem sympozia je mužství a jeho případné krize.
    Zkusíme společně hledat odpovědi na tyto a další otázky: Procházejí dnešní muži opravdu celospolečenskou krizí? Pokud ano, kde má tato krize kořeny a jak se projevuje v každodenním životě? O čem muži v terapiích (ne)mluví? Jakými vývojovými krizemi procházejí chlapci na cestě k mužství a jak jim můžeme pomoci jako rodinní terapeuti, čím muži a čím ženy? Jaké to je být rodinným terapeutem – mužem?

    Pozvání na naše sympozium přijala řada odborníků z řad lékařů, psychologů, rodinných terapeutů a akademiků: Martin Jára, Iva Šmídová, Lenka Šulová, Lea Brodová, Vladislav Chvála a Lída Trapková a další
    STALK
    STALK --- ---
    když tak přemejšlim jak to mam tak já se do těch projekcí moc nepouštim. chci mít trochu jinej vztah asi. ale nepochybně je to cesta
    STALK
    STALK --- ---
    ZUZKAOU: nevím co měl za výcvik, ale zaznělo to v komunitě
    ESTEL je zajmavý číst jaký vztahy sis v terapiích odžila a jak nad tim uvažuješ. - nechci to nějak hodnotit ale já od terapeuta nikdy nečekal že si na něm přímo budu odživat vztahy. - příjde mi to trochu jako z toho seriálu z rodenem :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    STALK: tipnu si SUR?
    STALK
    STALK --- ---
    ZUZKAOU: to mi připomělo co často (s jisotu nadsázkou) říkal jistý terapeut adiktolog - "když to nebolí tak to neni terapie" :)
    ESTEL
    ESTEL --- ---
    ZUZKAOU: Ano...v začátku mé první terapie jsem si velmi hodně přála, aby to jednodušší bylo :o)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ESTEL: Přenos je základní mechanismus učení čehokoliv co není jen prostá informace a i tam dost pomáhá.

    Jinak jasně že mnohdy je zajímavější vybrat si terapeuta se kterým to bude náročnější. Ale při prvním kontaktu s psychoterapií mi přijde jednodušíí začínat tak, aby "odpor" (když už jsem u té psychoanalytické terminologie) přišel až po čase, kdy mám navázany pevnější vztah.
    ESTEL
    ESTEL --- ---
    ZUZKAOU: Chápu, že vybrat si terapeuta stejného pohlaví, jako byl rodič, s kterým měl klient jednodušší vztah, může být výhodné... méně překážek v kontaktu, víc bezpečí, víc důvěry. Ale myslím si, že vybrat si terapeuta stejného pohlaví, s kterým měl klient náročnější vztah, může být vlastně taky velmi výhodné... protože terapie umožňuje pracovat právě na tom přenosu a dává klientovi i možnost zažít si vztah jinak - v lepší verzi.

    Přenos nefunguje jen mezi klientem a terapeutem, svoji zkušenost s rodiči si běžně a nevědomě promítáme na různé lidi kolem nás. Jako dítě jsem se bála svého otce a neuměla jsem s ním mluvit. Bála jsem se pak v podstatě skoro každého muže v mém okolí ...a ano, když jsem přišla do terapie, bála jsem se i svého terapeuta.
    Ale nelituju, že jsem si zvolila muže, protože díky téhle volbě jsem byla konfrontovaná se svým strachem, mohla jsem v tom sama sobě víc porozumět. A také zjistit, že ne každý chlap je jako můj otec. A otevřel se mi netušený neznámý mužský svět, s mužským jazykem, mužským humorem, s jiným typem blízkosti a péče, než mají maminky a babičky. Mohla jsem si prožít dětskou fascinaci a okouzlení a lásku (s mým prvním terapeutem) a sáhnout si na i už dospělejší mužsko-ženskou přítažlivost, na hravý flirt, touhu a lásku (s mým druhým terapeutem). Teď mám třetího terapeuta a vlastně zjišťuju, že můj obraz mužů se proměnil - místo hrůzu nahánějících monster vidím lidské, citlivé a zranitelné bytosti, s kterými mohu mít blízký, inspirativní a oboustranně obohacující vztah. A můj obraz sebe jako ženy se také proměnil a vyzrál.

    Terapie s ženskou terapeutkou - i když jsem měla s mámou jednodušší vztah - by mi tuhle zkušenost dát nemohla.

    Takže k doporučením o výběru terapeuta v závislosti na pohlaví bych chtěla dodat, že výhodou může být i pracovat s terapeutem toho pohlaví, s kterým člověk má problém a kde si potřebuje doplnit neprožité vývojové kroky, učit se a zažít, jak vypadá vztah, blízkost, péče a komunikace, když funguje :o)

    A možná nejlepší doporučení je to, aby člověk šel tam, kam ho srdce táhne a věřil sám sobě a své vnitřní intuitivní moudrosti .



    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    ZUZKAOU: taky jsem se nad tim tvym vyrokem zamyslela :) ale ted mi to dava asi vic smysl, co znamena komplikovany, ze to nemusi znamenat spatny. V terapii mi vic vyhovuji muzi, ale s otcem mam "horsi" vztah nez s mamou, plochy az negativni, ale je jednodussi jako ten vztah s mamou, kde se melou dohromady pozitiva i negativa a vyraznejsi emoce.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: Starej dobrej přenos - tedy nové zkušenosti člověk posuzuje předešlými zážitky a prostě si do nich promítá to co už potkal. V psychoterapii se často stane, že si do terapeuta promítáš zkušenosti s rodiči. Ty směry, které vychází z hlubinějších přístupů s tím přímo pracují - Freud na tom psychoanalýzu postavil.

    Racionálně orientované směry to ignorují a taky v pořádku.

    Nedá se z toho dělat 100% pravidlo - to ostatně z ničeho v psychologii, natož v psychoterapii :-D
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    ZUZKAOU: Prosím o podrobnější info, proč je (psycho)terapeutovo pohlaví vhodné volit s ohledem na to, s jakým rodičem má člověk “jednodušší” vztah (ať už to je, co to je).

    Nepovažuji se za kdovíjak vyrovnaného člověka, ale vnímám svůj vztah k tátovi jako víc komplikovaný, než vztah k mámě, a přesto mi v životě víc vyhovovali mužští (psycho)terapeuti.

    Díky za osvětlení.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam