• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RIMRRLisabonská smlouva

    Hodně se o ní mluví, ale kdo z nás jí viděl? Víte o čem je? Někdo jí kvituje a druhý odmítá. Co nám přinese a co jejím přijetím případně ztratíme? Získala si Lisabonská smlouva Vaši pozornost? Klub o otázkách a odpovědích k tématu Lisabonská smlouvy.

    Stručné info a Lisabonská smlouva ke stažení | Plný text nálezu Ústavního soudu k Lisabonské smlouvě | Abstrakt rozhodnutí ve věci Lisabonské smlouvy

    HLASUJTE - Má prezident EU odpovídající pravomoce?

    Rozbor nálezu LS - část: -I- | -II- | -III-

    20.11.09 - Aktuální téma: Novým prezidentem EU se stal Belgický premiér Herman Van Rompuy
    4.11.09 - Předchozí téma: Prezident Václav Klaus v úterý 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LYKANTROP: ano.

    LONESTAR: viz výše
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    XCHAOS: toto by pravděpodobně úředníci v EU nepřipustili... sancta simplicita...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Zase představovat si, že všechno zlo je jen byrokracie EU, a lokální byrokracie vůbec za nic nemůže a je úsporná... nevím.

    Stavíme například za státní peníze nejdražší dálnice v EU. toto by pravděpodobně úředníci v EU nepřipustili...
    MACHEPELA
    MACHEPELA --- ---
    Dostalo už Irsko antibyrokratickou cenu?;)

    ...ono je to těžký říct ano,či ne ,když jsem ji zatím nečetla a v právech se tolik nevyznám.Nicméně kouknu -li se na to,jak pilně pracují ti naši politici,tak nevěřím,že by i oni si ji četli.Jak sem uved OMNIHASH výroky některých z nich,jsou celkem tragikomicky vtipný.Naivita mi našeptává ,že oni by měli mít opravdu zájem ji znát důsledně,když už ji chtěj schválit a jednaj za všechny...ale kapsa kapsu líže ;))

    hlas lidí se trochu ztrácí,bo ignoruje, ...zrovna nepatříme mezi národy,co by svý názory nějak veřejnejc projevoval...max. nad pivem ;)))...jak se tady zmiňoval radar a ne/možné referendum, je fakt že z mediích je slyšet spíš snaha politiky,říct čecháčkům jo,chcem tu radar a vy se zkrátka připůsobíte...(trochu diktát,ale nebudu paranoidní a bát se USA bo EU) mě stavění radaru příjde trochu zbytěčně militantní.Stejně si pomalu ale jistě dosáhnout svého,když to nejde jednou cestou,půjdou druhou.

    jo taky slýchám, že špatná ta smlouva je, navíc mi přijde,že nátlak na Irsko je výsměchem jejich volby...Kdo ví, co je opravdu v zájmu ,těch vysokých hráču,.o co vlastně jde v realitě a komu to bude prospěšné....
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    JESSIEATREIDES: To věru. Jak se říká - na každou práci odborníka :)
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    _BENNY: ale alespoň by socialistické kroky dělala socialistka. mám ráda pořádek.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ATOMOUSEK: ale já přitom hlasuju pro :-)
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    BANSHEE: ok, je to mimo, jen me to zaujalo...
    jinak si nemyslim, ze Francie je jednolita, dokonce jsem presvedcen o opaku, ale opravdu je to mimo... omlouvam se... :o)
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    ATOMOUSEK: Hm, na tohle se dají vznést spousty námitek (např. že třeba ti Francouzi či Poláci jsou velkým národem a nemají ani důvod se štěpit do umělých podcelků, že není úplně nejšťastnější řešení vybavit spoustu relativně maličkých celků mezinárodněprávní subjektivitou či že z hlediska jednotlivce je tedy nejjednoduší nikoli jakási pseudofederace, nýbrž naprostá unifikace Evropy do jediného homogenního celku...) - nicméně pro tuhle diskusi tu asi místo není.

    Vztah k LS mi prostě uniká. Text LS se nikde k žádné federaci dospět nepokouší. Navíc se jedná o smlouvu mezi svrchovanými státy - autorem není žádná nadřazená entita sledující cíl itegrace pro integraci samu. Proto zabývat se teoretickým problémem Evropa regionů vs. mezivládní spolupráce mi přijde trochu mimo...
    PELLVY
    PELLVY --- ---
    Druhou část analýzy nálezu Ústavního soudu ČR týkajícího se Lisabonské smlouvy lze najít zde.
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    _BENNY: vsak USA ma houby historicke usporadani...

    Ja jinak neprosazuji tento ATOMOUSEK model... rikam, ze v ramci ideologie sjednocene Evropy je to lepsi pristup, nez udelat statni zrizeni nad statnimi zrizenimi. Zvlast, kdyz to iniciui Francouzi a Nemci :o)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JESSIEATREIDES: jenom na okraj - myslis ze by byla Royalova lepsi?
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    XCHAOS: pod tuto vybranou část se podepisuji - a nejen proto, že se netajím svými nesympatiemi vůči Francii (od doby, co tam vládne "pravicový" znárodňovač dokonce tuplem)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ATOMOUSEK: takove reseni neni ani v USA
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    BANSHEE: ne, o velikost jako takovou nejde...
    jde o to, ze stat je obecne slozen z nekolika (nevim, jak to oznacit, takze mi nenadavejte) "narodu" (ve smyslu Cechu, Moravaku, Skotu a podobne), ktere byli nejakym zpusobem sjednoceni.
    To, co se vytvari nyni, je jakesi uskupeni statu, ktere je uskupenim techto "narodu", coz je pomerne netradicni reseni...
    Pripada mi tedy daleko prirozenejsi, pokud se bavime o moznostech, jak spojit Evropu, vytvorit stat, ktery se bude skladat z techto "narodu", nikoli ze statu.

    Dnesni usporadani je vysledkem jakesi evoluce, tedy hranice statu jsou urceny na zaklade valek, ktere probehly nedavno i davno. Mam za to, ze pokud se budou staty spojovat stylem, ktery se dnes prosazuje, s tim, ze staty budou mit pomerne mnozstvi hlasu podle poctu obyvatel, dojde k tomu, ze se Evropa rozdeli na "male a velke".
    Navic by "prirozene usporadani" mohlo vest k naplneni one myslenky, ktera je nam stale predkladana, jako prava: sjednocena Evropa. Nikoli, dohody mezi staty o obchodovani v ramci Evropy, ale realny demokraticky stat - zadne takove, ze by si Francouzi nechali dotovat zemedelstvi, protoze jsou velci, a podobne...
    Myslenku by to naplnilo daleko lepe, nez to, co navrhuje LS.

    Proto jsem napsal, ze je to dobry argument proti LS - je to lepsi reseni ve prospech ideologie, ktera integraci zastituje...
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    ATOMOUSEK: Ehm, argument proti LS ve smyslu, že je třeba nejpve rozbít národní státy na regiony o zhruba stejné velikosti? To je docela svérázné - zatím jsem slyšel jen argumenty z pozice nedotknutelnosti národních států:)

    Hlavně to postrádá logiku zejména v tom, že LS žádnou federaci nezakládá. Koncept Evropy regionů je známý delší dobu a většinou je zmiňován spíše jako strašák zastánci mezivládní spolupráce jako možný výsedek větší integrace EU. Tenhle převrácený pohled je pro mne novinkou - zajímavé...
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    XCHAOS: to zni relativne rozumne... je to jeden z nejlepsich argumentu proti LS, jaky tu zaznel...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JESSIEATREIDES: no napsal jsem to trochu ukecaně, uznávám... nicméně, tímto chceš říct, že se pod to podepisuješ ? :-)
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    XCHAOS: Problém dnešního eurofederalismu je, že velké země typu Francie se vidí v roli dominantních hráčů v této federaci, což mě samozřejmě nijak nevyhovuje. Proto chápu všechna ta hesla o "Evropě regionů" ... ale moje představa těchto regionů by asi potěšila spíš Moraváky, Katalánce, Skoty, Basky a další, než velkoFrancouze...

    JessieAtreides
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Pokud by EU měla být federací, tak bych se popravdě přikládal k tomu, aby byla federací, ve které význam stávajících státních celků bude víceméně symbolický. v ČR jsou logicky dva hlavní významné regiony: Čechy a Morava. Svou velikostí jsou (oba) blízké například velikosti spolkových zemí v Německu (Bavorsko), nebo velikosti významných dnes neautonomních regionů typu Skotsko, Katalánsko, Baskicko, Korsika, Wales, Sicílie, Vlámsko, apod. nebo velikosti malých členských států jako je Slovinsko, Slovensko či obecně státy pod 10 milionů obyvatel.

    Osobně bych se nebál "Evropy regionů", kde Čechy, Morava a Slovensko budou silné rovnoprávné regiony a budou moci vytvářet koalici s podobnými regiony, jako je Katalánsko, Skotsko, apod. Význam národních států by podle mě měl do budoucna spíše upadat: pokud bych měl být euro-federalista (jako že nejsem), tak bych samozřejmě musel nejdříve požadovat rozbítí gigantů jako Německo, Itálie, Francie, Španělsko a Velká Británie na více rovnoprávných regionů (možné kandidáty na toto dělení jsem navrhl výše)

    Československá státnost měla od začátku ten problém, že se snažila být "státotvorná" - přitom přirozeným zájmem malých národů musí být spíše společně rozbíjet velké celky a snažit se být členem sdružené velkého množství rovnoprávných celků...

    A kromě toho, československá státnost mě byla v podsatě asi bližší, než současná česká státnost. Proto případný ústup od české státnosti k potenciálu vytvořit silnější koalici s námi blízkými regiony podobné velikosti mě vůbec neděsí.

    Problém dnešního eurofederalismu je, že velké země typu Francie se vidí v roli dominantních hráčů v této federaci, což mě samozřejmě nijak nevyhovuje. Proto chápu všechna ta hesla o "Evropě regionů" ... ale moje představa těchto regionů by asi potěšila spíš Moraváky, Katalánce, Skoty, Basky a další, než velkoFrancouze...
    DUNICAN
    DUNICAN --- ---
    ATOMOUSEK: jasně, neříkám, co je lepší, jestli má být EU společenstvím nezávislých států (s malým s :) ), nebo jestli má tíhnout k větší integraci, to je věc názoru. Jen jsem to chtěl uvést na pravou míru s těmi čísly.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam