• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RIMRRLisabonská smlouva
    KENJIRO
    KENJIRO --- ---
    LONESTAR: Tam jdu! :-)
    LYKANTROP
    LYKANTROP --- ---
    Prezident Klaus za nás bojuje, tvrdí Češi v průzkumu pro LN - www.lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/prezident-klaus-za-nas-bojuje-tvrdi-cesi-v-pruzkumu-fyp-/ln_domov.asp?c=A091015_210317_ln_domov_ani
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ANIMACE: Co všechno se mění přijetím Lisabonské smlouvy | Zahranicni.iHNed.cz -
    http://zahranicni.ihned.cz/c1-38678840-animace-co-vsechno-se-meni-prijetim-lisabonske-smlouvy
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    Pokud pominu problematiku zákazu retroaktivity, která by měla být jasná snad i neprávníkům, zdůraznila Česká republika rovněž i s ohledem na případné německé restituční nároky toto:

    "Česká republika připomíná, že ustanovení Listiny základních práv Evropské unie jsou určena orgánům a institucím Evropské unie v souladu se zásadou subsidiarity a rozdělením pravomocí mezi Evropskou unií a jejími členskými státy, jak bylo znovu potvrzeno v prohlášení (č. 18) o vymezení pravomocí. Česká republika zdůrazňuje, že její ustanovení jsou určena členským státům pouze tehdy, pokud provádějí právo Unie, a nikoli tehdy, když přijímají nebo provádějí vnitrostátní právo nezávisle na právu Unie." (Prohlášení č. 53 k LS)

    Majetková práva a soukromoprávní vztahy nejsou ani upravena právem Unie, které by případně vnitrostátní orgány prováděly, ani v nich orgány Unie nemají žádné pravomoci. Z této logiky se tudíž Listina nemůže na takové nároky ani použít. Tečka.

    (A hlavně mi tu zase nezačněte omílat, že je to "jen" prohlášení. Je sice hezké, že současné debaty přispívají k šíření právní osvěty a lidé už i vědí, že je jistý rozdíl mezi protokolem a prohlášením, nicméně takovéto prohlášení má zejména hodnotu symbolickou - ČR tu zdůrazňuje něco, co je v LS takto napsáno, tedy dává všem najevo, že je to pro ni důležité. Není to prohlášení typu: "ČR prohlašuje, že nebude nikdy nic po nikom chtít a naopak").
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    JOSEF_K: ne nadarmo se říká, že "kde jsou dva právníci, tam jsou nejmíň tři právní názory" :-(

    JOSEF_K: on už je jen rentiér, já bych to možná neriskoval ani s tím zubem :-D
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    JOSEF_K: A ještě doplněk: v právních otázkách se spoléhám raději na vyjádření právníka. Až mě bude bolet zub, pana Macka určitě vyhledám:).
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LONESTAR: Ale zásadní otázka se přece netýká česko - německé deklarace. Podle názoru všemožných právníků je teorie, podle níž by LS mohla prolomit Benešovy dekrety, úplně mimo. Ptej se těch právníků, ne mě, já ti to neobjasním. Ovšem z hlediska logiky se mi šance sudetských Němců jeví podobné jako těch Turků.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    JOSEF_K: v tom případě si ty dva dokumenty poněkud protiřečí - pak je tedy Klausův požadavek toto "protiřečení" a případné další nejasnosti v dané otázce jednou pro vždy (nebo alespoň před podpisem LS) vyjasnit a právně ukotvit docela legitimní, ne? :-P
    Q.E.D.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LONESTAR: tom případě si ty dva dokumenty poněkud protiřečí:).

    LONESTAR: Takže ti uříznou ušit. To se máš na co těšit:).
    Cár papíru je přehnané, ale těžko říct, nač je mi smlouva, k níž se nemůžu odvolat.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    JOSEF_K: nejsem mezinárodní právník, takže případnou oprávněnost či neoprávněnost tureckých nároků nedokážu posoudit :-P) U nás ve Štramberku jsme Turkům řezali uši, na památku čehož dodnes pečeme uši perníkpvé :-D

    BTW - kdo (kromě tebe) mluví o "cáru papíru"?
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    JOSEF_K: jelikož se Česko-německá deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji ze dne 21. 1. 1997 na zmíněnou smlouvu výslovně odkazuje hned v první větě, předpokládám, že tato je stále v platnosti...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LONESTAR: Aha, tak to jsem našel špatnou dohodu, pardon...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LONESTAR: Už jsem si ho dohledal.

    Jak je to s platností podobných papírů, po mně nechtěj. Když je to ale jen cár papíru, proč se ho Macek dovolává? Mimochodem, když jsme u těch majetkových nároků, chraň nás ruka páně přijmout Turecko. Co kdyby chtěli vrátit Osmanskou říši? Co potom:)?
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    JOSEF_K: navíc řeč je o této Smlouvě mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci ze dne 27. února 1992, ve které se mj. dočteš, že
    Obě strany prohlašují: Tato Smlouva se nezabývá majetkovými otázkami. (což je to, na co Macek poukazuje...
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    JOSEF_K: autor tě nepochybně nazdvedne ;-)
    http://www.viditelnymacek.cz/public/kapitola.phtml?kapitola=new

    v tvém linku také čtu mj.
    Společná česko-německá Deklarace není mezinárodní smlouvou, ale politickým dokumentem, prohlášením, které nemá povahu právního instrumentu.
    ...
    Deklarace nezakládá, nemění ani neruší žádné právní vztahy
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LONESTAR: Kdo je autor, smím-li se optat? Mimochodem česko - německá deklarace je zde:
    http://209.85.129.132/search?q=cache:eTZjB7k-ExUJ:www.senat.cz/xqw/webdav/pssenat/original/25735/22125+%C4%8Desko+n%C4%9Bmeck%C3%A1+smlouva&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

    Není tam vypíchnuta nedotčenost soukromoprávních nároků. Naopak jsem se tam dočetl tohle:

    Obě strany se shodují v tom, že spáchané křivdy náležejí minulosti, a že tudíž zaměří své vztahy do budoucnosti. Právě proto, že si zůstávají vědomy tragických kapitol svých dějin, jsou rozhodnuty nadále dávat při utváření svých vztahů přednost dorozumění a vzájemné shodě, přičemž každá strana zůstává vázána svým právním řádem a respektuje, že druhá strana má jiný právní názor. Obě strany proto prohlašují, že nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti.

    A v důvodové zprávě pro Parlament tohle:
    Potvrzení politické vůle vlád obou zemí nezatěžovat vzájemné vztahy diskusemi na státní a vládní úrovni o těchto sporných tématech se bezprostředně týká i majetkoprávních otázek.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    BANSHEE: Nutkavé otázky kolem "lisabonského humbuku"

    Také se vám zdá, že současné dění kolem požadavku prezidenta Klause právně ošetřit případné užití Listiny základních práv, která je součástí Lisabonské smlouvy, k vymáhání majetků zkonfiskovaných Benešovými dekrety, spíše připomíná "humbuk", než kultivovanou diskusi?
    Také se Vám zdá, že tento humbuk je spíše "kruhovým honem na Klause", než seriózní debatou nad důležitou věcí?
    Také se vám zdá, že v rámci stávajícího "lisabonského humbuku" se namísto věcné debaty o meritu věci mluví a spekuluje jen o procedurálních záležitostech?
    Nepředvádějí Evropská unie a její vysocí představitelé přesně takové reakce a takové chování, které prakticky dotvrzují, co Václav Klaus o Evropské unii léta říká a za co ji kritizuje?
    Dovolíme Jiřímu Paroubkovi a dalším politikům přihřívat si na velice vážných zahraničních věcech osobní vnitrostátní polívčičku?
    Jak velké zpoždění ratifikace Lisabonské smlouvy nám bude laskavě dovoleno? Jako Německu, tedy asi deset měsíců po ostatních? Nebo jen týden? Měsíc?
    Dozajista by šlo o retroaktivitu, když by někdo žádal odškodnění za dobu od konfiskace majetku podle Benešových dekretů, jde ale o retroaktivitu při žádání prostého navrácení majetku? Vždyť právo na majetek, coby základní lidské právo, je dle evropské Listiny práv a svobod nepromlčitelné.
    Nepřipadají vám dnes a denně některá rozhodnutí (nejen českých) soudů zcela proti zdravému rozumu?
    Je nutné neustále v Česku vytvářet kolektivní špatné svědomí vůči Němcům? Děje se totéž na druhé straně?
    Nejsou soukromoprávní nároky Česko - německou smlouvou z roku 1992 (Dienstbier - Havel) proklamativně zcela nedotčeny? A nevyplývá z toho logicky, že tedy existují? Vždyť proč by jinak smlouva tu nedotčenost vypichovala?
    Také si myslíte, že výnosy Německa z Lisabonské smlovy jsou tak nepřiměřeně vysoké, že by bylo ochotno za její přijetí obětovat vlastní babičku, neřkuli Landsmannschaft a Posselta? A není to pro nás tedy vysoce výhodná vyjednávací pozice?
    Když prezident Klaus pověřil sjednáváním Lisabonské smlouvy vládu (sjednávání mezinárodních smluv patří do kompetence prezidenta), neozvali by se členové vlády v prvním okamžiku, kdy by jim do toho mluvil a kladl si nějaké podmínky, neboť by to bylo, vzhledem k pověření vlády, mimo jeho kompetence? Není ovšem ratifikace prezidentem tímto pověřením vlády a odsouhlasením parlamentem zcela nedotčena?
    Není namísto otázky "Proč až teď" reagoval prezident Klaus, namístě otázka "Pro už teď?", když ještě smlouva neprošla všemi zákonnými procedurami a nemá ji tedy vůbec na stole?
    Od kdy je politická deklarace či ujišťování expertů právní zárukou? Jsou tito politikové a experti ochotni zaručit se za svá tvrzení vlastním majetkem?
    Dá se mluvit o nepodjatém rozhodování Ústavního soudu, když tam dnes a denně vyzvánějí telefonáty politiků a německý velvyslanec před rozhodováním jedná s předsedou soudu? Bylo by něco takového možné u občanskoprávního sporu? Toto opravdu jde dělat v demokratickém státě s nezávislým soudnictvím zcela beztrestně?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    BANSHEE: a proc se pan Posselt tak moc vztekal, kdyz jde lidove receno o prd?
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    ATOMOUSEK: Slyším prvně o tom, že měníme strukturu právního uspořádání. Fakt tě prosím, nehledej za momentálním Klausovým nápadem cokoliv víc než populismus a další vytříbený tah našeho stratéga. Otázka Benešových dekretů se vrací stále dokola od začátku devadesátých let. Naše republika je považuje za vyhaslé. Evropský soud pro lidská práva se jimi několikrát odmítl zabývat. Důkladné analýzy právního stavu provedené před naším přistoupením jsou jednoznačně negativní k možnosti jakéhokoli jejich prolomení. Jenže všechno marno, pokud se to hodí do krámu...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam