• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RIMRRLisabonská smlouva
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LONESTAR: Nemůžeš už s tím zubařem dát pokoj:)))?
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    BANSHEE: z Macka :-P
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    MARIPOSA: Hele, fakt nevím:) Respektive jsou asi tak dvě možnosti - EU s právní subjektivitou se buď přihlásí k úmluvě nějakým jednostranným aktem, nebo by Rada Evropy musela umožnit členství i pro mezinárodní organizace regionální spolupráce. Takový problém by to být neměl...

    EU sama uplatňuje standardy úmluvy poměrně dlouho a často se na ně při své činnosti odvolává. ESD ostatně bere v úvahu judikaturu štrasburského soudu pro lidská práva taky celkem extenzivně. Jak zmiňuješ, ta snaha o přistoupení k úmluvě tu byla již dlouho (a to i ze symbolických důvodů). Listina EU se tu nějak plácá už tak deset let, tedy ještě několik let před ústavní smlouvou a tedy první snahou o právní subjektivitu EU. Právní působnost té úmluvy by samozřejmě byla právě na EU, pokud jde o její veškerou činnost. Ostatně bylo celkem problematické, aby členské státy EU, pro které je všechny úmluva závazná, neměly možnost ochránit své občany proti zásahům do jejich práv způsobeným akty EU, která tyto práva de lege respektovat nemusí. Nicméně je jasné, že to je spíše teoretická komplikace - v praxi se něco takového čekat nedá. Bude ovšem docela zajímavá práce sjednocovat judikaturu obou evropských soudů. Což je koneckonců další argument proti kauze Benešových dekretů - judikatura Evropského soudu pro lidská práva bude platit o pro EU a ESD ji bude ctít...
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    LONESTAR: Z čeho to cituješ, prosím tě?
    MARIPOSA
    MARIPOSA --- ---
    Já bych měla otázku, zřejmě asi na Bansheeho, pokud se mu bude chtít odpovědět :)

    V revidované SEU se píše o přistoupení EU k Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a svobod a mně není tak úplně jasné, jak by to s ohledem na to, že (1.) přistoupit k Úmluvě mohou jen členové Rady Evropy, (2.) členy Rady Evropy se mohou stát jen státy, chtěla provést? Počítá se se změnou těch dvou dokumentů nebo je tam nějaká jiná právní klička?

    Taky se přiznám, že moc nechápu, proč ta dvojí ochrana (Listina, Úmluva)? Pokud vím, tak impulsem/záminkou ke vzniku Listiny byl posudek ESD, podle kterého přistoupení k Úmluvě není možné, takže když už jsme vytvořili modernější a předpokladám, že i širší katalog v podobě Listiny, proč ještě přistupovat k Úmluvě? Jaká by vůbec byla její působnost, taky jen pro orgány Unie a státy, pokud budou aplikovat právo Unie?
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    tak a mame vyjimku...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    Je nepochopitelné, že jsem za dva roky, kdy se o smlouvě diskutuje a píše, nikde nečetl nebo neslyšel vysvětlení článku 238. Zcela diskriminující jsou ustanovení o kvalifikované většině a blokační mešině při rozhodování Evropské rady. Blokační menšina, tj. zástupci 35 % obyvatelstva, jsou např. pouze tři velké státy - Německo, Francie a Itálie. Nebo Německo, Francie a Španělsko. Naproti tomu ani 20 malých států tuto blokační menšinu nemá.

    tak jak je to, Banshee? zase nesmysl a demagogie, případně nepochopení? :-P)
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    JOSEF_K: Jo, já vím, co je DF zač. Jen si nemůžu pomoct, ale tohle je i pod jeho běžnou úrovní.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    LONESTAR: Já mám hlavně pocit, že ten chlapec, co to napsal, má nějaký problém. Dobře, chce se prostě k problematice vyjádřit, i když jí moc nerozumí a psát taky neumí - budiž. Ale co ho vede k tomu, aby si svůj ostrovtip brousil na nějakém nešťastném novinářském výtvoru, který byl vytvořen stylem "shrneme tam jako argumenty Klause a zastánců LS, abychom byli jako úplně objektivní", to nepochopím. A už vůbec nepochopím, co zrovna tobě na tom připadá tak kvalitní, že to musíš nalinkovat sem...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    BANSHEE: Tak DF je známý klenot českého internetu. Co do objektivity je na tom asi stejně jako strach.cz, ale to je míněno jako vtip, DF bohužel ne.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    BANSHEE: máš na mysli ty věty, které začínají slovy "Zastánci Lisabonu"? :-D)
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    LONESTAR: Tvoje příspěvky většinou respektuju, byť se často neshodneme. Ale v tomhle případě ruku na srdce - opravdu ti ten linkovaný článek připadá normální? Vždyť to je hrozný výblitek...
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    _BENNY: No, jestli to jejich vyjádření chápu správně, tak jim jde zejména o to, aby se Čechům nedávalo nějaké politické prohlášení či výjimka z té listiny, kdy by se výslovně zmiňovaly Benešovy dekrety (podobně to nedávno formulovali Maďaři). Zkoušet tyhle věci propašovat na zasedání Evropské rady je dobrá záludnost - taky se toho všichni bojí jako čert kříže. Výjimka pro Česko bude formulována naprosto neutrálně. A rozhodně bych neměl obavy z toho, že by to Merkelová blokovala...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JOSEF_K: cimz mu da Rath za pravdu, ze on sel do dohody kvuli tomu, aby mel nemocnici v Koline statni a ne soukromou. coz jaksi nekoresponduje s tim co vsichni ostatni rikaji, tedy s tim ze nemocnice nema s lisabonskou dohodou nic spolecneho ;)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    _BENNY: Protože kdyby Bendl řekl, že nemocnice v Kolíně musí být soukromá, tak Rath vyletí s tím, že musí být státní. Tak už to v politice chodí:).
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    BANSHEE: a proc se museli v tomto duchu ozvat?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    BANSHEE: Bod má spíš četka, tohle je jim podobné:). Hlavně je z toho vidět, jak "moc" je tato otázka pro Němce důležitá, když to FAZ i süddeutsche zeitung zcela opomíjejí:))).
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    JOSEF_K: Máš bod:) Našel jsem tohle (http://www.eu-info.de/dpa-europaticker/161484.html):

    Sudetendeutsche fordern Hilfe von Merkel
    27.10.2009 20:57
    München (dpa) - Angesichts der Diskussion um eine Ausnahmeklausel für Tschechien von der Grundrechtecharta der Europäischen Union haben sich die Sudetendeutschen um Hilfe an Bundeskanzlerin Angela Merkel gewandt. In einem Schreiben an die Kanzlerin wurde diese am Dienstag aufgerufen, eine entsprechende Forderung des tschechischen Präsidenten Vaclav Klaus zurückzuweisen. Klaus will dadurch die umstrittenen Benes-Dekrete juristisch absichern und sein Land vor Rückgabeforderungen durch die nach dem Zweiten Weltkrieg vertriebenen Sudetendeutschen schützen.

    Es sei «einfach nicht hinnehmbar», schrieb Johann Slezak von der Führung der Sudetendeutschen Landsmannschaft, wenn durch eine Ausnahme für die Tschechische Republik die «Verbrechen gegen die Menschlichkeit» - an den Sudetendeutschen und deutschen Soldaten - nachträglich sanktioniert würden. Slezak betonte, dass die Vertriebenen «auf Rache und Vergeltung verzichtet», aber «ihre Hoffnungen auf ein Europa gerichtet haben, das die Grundrechte aller Bürger schützt und in dem auch die Vertreibungen aufgearbeitet werden.» Eine EU, «die Vertreibungen sanktioniert und nicht aufarbeitet», sei damit nicht gemeint gewesen, heißt es in dem Schreiben.

    Ale na stránkách DPA samotné nic, na stránkách Landsmannschaftu taky nic. Je to divný...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam