• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JOHNY115MBTI - osobnostní test navržený pro identifikaci osobnosti
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Zvu vás na svůj víkendový seminář (workshop) o MBTI, kde sdílíme své zkušenosti. Pracujeme s naším rukopisem, diskutujeme, jak to kdo má,m povídáme si o příkladech typů ze seriálů, zkoušíme partnerské kombinace...
    Grafologie a Psychologie: Vše o typologi MBTI - víkendový seminář
    http://ografologii.blogspot.cz/2016/10/vse-o-typologi-mbti-vikendovy-seminar.html
    BONDA
    BONDA --- ---
    BONDA: Nevím, jak to mají silní J (možná by se tu někdo svěřil?), ale být silné P s sebou od nejranějšího dětství nese určité trápení. Touhu po syntéze a vědomí její nemožnosti. V dětství mě fascinovalo a udivovalo, jak jsou si lidé (třeba "spolužáci" ve školce) jistí, jak se mají chovat. Jaká síla v nich určuje, že se chovají ze všech milionů způsobů každý právě tak a ne jinak? V každé chvíli je tolik možností, jak a proč si každý vybere tu svou? - Pak přijde ta pilátovská otázka "co je pravda", když pravda je neomezené množství. Přečtete si poetistickou básničku, v níž slunce je zábavný kopací míč, a do morku duše cítíte, že to tak je. Pak si přečtete expresionistickou báseň, v níž slunce je krvavá rána, a zas to cítíte jako vnitřní pravdu. - Pomáhá (mně jako INFP pomohlo) přeorientovat se ze slova "pravda" na slova "opravdovost" a "harmonie". - A těch P problémů je ještě hafo, P vědí... :)
    BONDA
    BONDA --- ---
    Na kurzu mezikulturních kompetencí nám teď lektorka (asi antropoložka) říkala o dvou osobnostních zaměřeních: monochronním a polychronním. Monochronní lidé vnímají čas jednoduše a přímočaře: jako lineární přímku vedoucí někam k jejich cíli, který vidí před sebou. Ráno vyrazí do světa a naplní svůj den podle diáře. Žijí v časově jednoduchém světě. Polychronní lidé mají ve svých myslích čas jako neomezeně rozsáhlou síť linek, z nichž mnohé jsou paralelní a jiné se všemožně protínají. Ráno vyrazí do práce, potkají kamaráda, nasednou na vedlejší linku, povídají si s kamarádem, přijdou pozdě do práce. Lektorka si stěžovala, že je polychronička, a proto chodí všude pozdě. Pak dodala - a nám polychronikům nezbývá než soustředit se vždycky na přítomnost, protože víme, že naše realita je příliš složitá, než abychom ji obsáhli. Monochronici mají v mysli budoucnost, my máme přístupnou jen přítomnost. - Podle mě vedle J/P další pokus o uchopení tohohle věčného mezilidského rozdílu (škály). Pobavilo mě to.
    BONDA
    BONDA --- ---
    I think this is true of me. | Psychology/INFP 4w5 | Pinterest | MBTI, Infj a INFP
    https://cz.pinterest.com/pin/Ac2eDQOcXLI7bHxE0RdtJ-_L6NU5pC7RvmNFCZ4JU0XB6m-G8W8FwhM/
    BONDA
    BONDA --- ---
    ENFP a INFP spirituální pocity :)

    Is There A God? YES! Stephen Fry Proves It: Russell Brand The Trews (E247)
    https://www.youtube.com/watch?v=1Run1jpZvS4

    John Frusciante - The Heart is a Drum Machine (Full Interview HQ)
    https://www.youtube.com/watch?v=H6Y1nVYXxJA
    MLOK_
    MLOK_ --- ---
    BONDA: Já to v tom tehdy nehledal, ale pokud je v Narcisovi s Goldmundem, rozhodně ano :) Kontrast povah je jedním z hlavních témat, ale tak obecně z Hesseho děl ve mně Stepní vlk asi nechal nejhlubší dojem (a to je co říct, protože hlubokej dojem na mne dělalo i dost dalšího - vedle Narcise a Goldmunda taky Demian, Siddhartha, Knulp, Klingsorovo poslední léto, všechno to zatraceně stálo za to).
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    Když se zamýšlím nad MBTI typy a souvztažnostmi funkcí, mám na to takovou tabulku, kde je u každé funkce i popis s ohledem na pořadí funkce (1 až 8). Třeba ji sem pak postnu, je to v HTML... Chci ji ale doplnit o:
    Jaká hláška, ideálně otázka, celoživotně provází ten který typ?

    INFP: Jaké obrazy mě tady napadají?
    INFJ:
    ENFP:
    ENFJ:
    ESFJ: Je v pořádku komfort? Etiketa.
    ISFJ:
    ESTJ:
    ISTJ:
    ISTP:
    ESTP:
    ESFP: Je tady dost srandy?
    ISFP:
    INTP: Uchopím to s větší přesností než ostatní?
    INTJ: Jak to funguje?
    ENTJ:
    ENTP: Jaký to má potenciál?

    Pomožte mi prosím doplnit a opravit tabulku. Hlášku vyslovuje daný typ sám za sebe, tedy je autentická, platí, vždy platí. Jakési nejsilnější "motto"/funkce daného typu. (Nikoli pejorativní stereotypy, jak daný typ mohou vnímat a zkresleně si vysvětlovat ostatní. Přestože karikatury mohou u ostatních generovat obrazotvornost, která má také něco do sebe... Tady ale jdeme více do hloubi, než jen k povrchním dojmům pro ostatní.)
    BONDA
    BONDA --- ---
    MLOK_: Stepní vlk čeká ve frontě. :) Je tam taky něco k MBTI?
    MLOK_
    MLOK_ --- ---
    BONDA: Stepní vlk přečten? :)
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    MARIEBOBR: Vítej
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    BONDA: Díky za tip na čtení. Hesse je moc zajímavý autor.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    MARIEBOBR: urcite muzes :) vidim to stejne, pismenka vetsinou funguji, stejne jako funguji cisla, ale nesmi se z toho stat numerologie, stale je treba mit na pameti jaka podstata se za temi pismenky/cisly skryva. nejsou to proste pocty (coz socionika trosku je), resp. mne pocty nevyhovuji a neodpovidaji mi na otazku "proc jsou lidi takovi jaci jsou".
    MARIEBOBR
    MARIEBOBR --- ---
    Můžu se k vám přidat? Už nějakou dobu se chci bavit o MBTI s nějakými Čechy. Na Nyxu jsem registrovaná dlouho, ale nechodím sem - tohle je ovšem moje šance se zapojit.
    Jsem ENFP, o MBTI se zajímám už několik let a chtěla bych porovnávat postřehy s ostatními nadšenci. Kromě toho o ní chystám prezentaci a potřebuju si ujasnit slovní zásobu v češtině, protože zdroje načítám jenom anglicky.

    Pročetla jsem poslední dvě strany tady. Čím dál víc si uvědomuju, jak je MBTI na jednu stranu univerzální, a na druhou má každý svou vlastní verzi. Tolik různých přidružených teorií, některé se uchytí víc a některé míň. Já se každopádně zajímám hlavně o kognitivní funkce jak jednotlivě, tak pro konkrétní typy, baví mě sledovat, jak se která funkce projevuje různě v závislosti na pořadí.
    Moc se nekloním k teorii stínových funkcí, socionika je mi cizí (ve smyslu: zabývá se jí sestra a já jí nějak nemůžu přijít na chuť) a mám rezervovaný vztah k řešení písmenek, i když někdy takové zjednodušení taky k něčemu je.

    Uf, tak to je velmi ve zkratce a teď už můžu sledovat, co se tu vlastně řeší :)
    BONDA
    BONDA --- ---
    Čerstvý a silný zážitek: Hessova novela Narcis a Goldmund. TJ život versus FP život. Myslitel versus umělec, asketa versus milenec ("děvkař"), budovatel versus tulák pohrdající každým životním zajištěním. Utrpení i rozkoše obou cest.
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    ALBERTO: A má to "přeskočení" druhé funkce nějaké názvosloví? Nebo se používá slovo "vytěsnění"? Zkusím se po tématu pídit...

    MBTI i Socionics si vystačí s 16 typy. Pokud by zlegalizovali "přeskočení", zabývali bychom se 32 typy. Např. introvertní dominantní funkce by k sobě směla legálně vázat introvertní pomocnou funkci. Jistě, vyžadovalo by to značnou vyváženost terciální extrovertní funkce, která nyní podle typologie musí být sekundární, nesmí být až terciální. V populaci by se tyto "přeskakující" typy vyskytovaly minoritně.
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Sunnyrain: u Cakrta to někde bylo. Většinou jde o o vytěsnění F, je-li na druhém místě.
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    SUNNYRAIN: Alexander Bukalov vysvětluje "sílu" funkcí od 4D až po 1D. Také vám to funguje, že stínový functional-stack (nevědomí) způsobuje hlavním čtyřem funkcím (skutečný functional-stack) nevědomou motivaci?

    2. pomocná funkce se mi jeví jako motivační více než 1. funkce, přestože precizněji funguje 1. funkce. 1. funkce je realizační, precizní, umožňuje motivovaného cíle dosahovat v praxi. Ale na jakých postech člověk sám sebe přistihne (kam ho dovedla nevědomá motivace) určuje druhá funkce.

    4. inferiorní funkce bývá vyloženě popisována jako motivační. (Pudová.) Oproti ní 3. funkce bývá integrována jako vědomá.

    1. funkce 4D (v nevědomí jen sílu 3D)
    2. funkce 3D (ale v nevědomí má sílu 4D - více než 1. funkce, která má sílu jen 3D)
    3. funkce 2D (v nevědomí jen sílu 1D)
    4. funkce 1D (ale v nevědomí má sílu 2D - více než 3. funkce, která má sílu jen 3D)
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    Smazal jsem příspěvek s funkcemi 5 až 8, protože Socionics jinak číslují funkce a já to nepostřehl. Posílám znovu - opraveno číslování funkcí podle MBTI:

    MBTI funkce 5 – observant, or ignoring, or restricting function, the function of personal knowledge. This is a strong (3D according to Bukalov) but unconscious function. One generally has a good grasp of this function, but attempts to limit its use considerably. Individuals will disregard this function when an argument calls for restraint or when it will be difficult to indulge in its essence. At the same time one uses this function to restrict somebody's intervention to their privacy or territory, or other unsolicited interaction.

    MBTI funkce 6 - demonstrative or background function. This function is so deeply rooted into the psyche that one is usually not consciously aware of its existence or utilization. It is as strong as the leading function (4D according to Bukalov) and it tends to act silently to protect the weakest point of the dual person (see below). It can sound in situations of extreme irritation when the restricting function fails to break the unsolicited influence.

    MBTI funkce 7 – the vulnerable function, or place of least resistance, is a weak and conscious function, in addition to being the weakest function of the psyche. One painfully perceives his complete inability to use this function, and reacts negatively to its imposition upon him. Tactful assistance is required from someone else's strong function (preferably the Function 8) to overcome the problems associated with this function. According to Bukalov, this function is single dimensional, i.e. only personal experience is collected here, and it cannot be adapted even to the social norms.

    MBTI funkce 8 – role function, is a weak but conscious function. One generally tries to be at least adequate in areas where use of the role function is necessary. Moreover, one generally uses it in situations of social adaptation (e.g. introducing themselves to an unknown person). However, generally one has very little control or confidence over the role function, and criticism is painfully acknowledged with respect to it. Tactful assistance is required from someone else's strong function to overcome the problems associated with the role function. According to Bukalov, this function is 2D (Ex, No), or situation invariant, because it cannot adapt to the unusual situation beyond social norms.

    Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Socionics
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam