Lidicky ja z vas mam radost! Po dlouhe dobe klidu se tu krasne rozviji debata a to jeste ohledne toho nejdulezitejsiho tematu. Spousta uz toho bylo recena a tak se vam jen pokusim shrnout par zakladnich veci (a odpovedet tak na otazky, ktere mi par z vas poslalo):
1. Zubní kaz je infekcni onemocneni = tuto nemoc chytite (klidne od rodicu, kamaradu,... indiani ji chytili od Kolumba, ktery jim ji privezl spolu s dalsimi uzasnymi nemocemi) Co to znamena? Zubni kaz NENI dedicna zalezitost a je zpusoben bakteriemi.
2. Zubni bakterie ziji symbioticky s clovekem v dutine ustni. Nektere patri k "hodnym" jine ke "zlym". Bakterie rozkladaji cukry na energii (kterou potrebuji k zivotu) a odpadni latky, ktere vylucuji. Temy jsou casto kyseliny, ktere snizuji pH a to predevsim LOKALNE. Kysele prostredi poskozuje sklovinu a v te se tvori defekt = ZUBNI KAZ. Defekt ma nejprve formu demineralizovane skloviny, ktera pozdeji dale eroduje a do defektu se bakterie "schovaji" Cilem bakterii je krevni system. Kazdy zub je duty a prostor v nem se oznacuje jako drenova dutina (pulpa). Do teto dutiny vedou skrze korenovy kanalek cevy, nervy,... a zajistuji vyzivu a inervaci zubu. Pokud bakterie tuto pulpu infikuji vznika zanet a nasleduje endodonticke osetreni.
3. Bakterie potrebuji ke svemu zivotu urcite specificke prostredi. Tim je PLAK. Co to je konkterne si muze kazdy dohledat. Nicmene je dulezite, ze plak vznika nepretrzite 24h denne. Postupnym narustanim vrstvy plaku dochazi ke zlomovemu bodu, kdy je dosazeno optima pro bakterie a ty se od chvile dosazeni tohoto bodu velmi rychle a velmi mnoho pomnozi. Zaroven rapidne rychle klesa pH (do kysela). Co nasleduje vi kazdy
4. Zubni plak prakticky neni mozne eliminovat. Cely system hygieny vychazi z PlaqueControl - kontrola plaku. Je tedy dulezite nenechat dojit narust plaku do zmineneho bodu zlomu. V praxi je to do te miry, kdy je rozpoznatelny hmatem (jazyk) pripadne zrakem (plak obarvujici tablety, ci dokonce markantni vrstva plaku viditelna v zrcadle)
5. Nejefektivnejsim zpusobem plaque control je MECHANICKE rozruseni struktury plaku a to kartackem. To co cisti je ruka, ktera drzi kartacek. Nic jineho. Zaroven ne kazdy ovlada bezchybne jemnou motoriku cisteni zubu. Pri volbe kartacku tedy hraje velikou roli fakt, ze kartacek musi byt pokud mozno co nejucinnejsi a zaroven by nemel uskodit (elektricky), pokud ho budu pouzivat spatne. Tomuto vyhovuji SOLO kartacky (dela se jen jedna tvrdost, na rozdil ad jinych zivotnich situaci, zde na tvrdosti tolik nezalezi) a kartacky typu Curaprox. Zaroven je dulezite provest mechanicke rozruseni plaku VSUDE. Tj je nutne vycistit i mezizubni prostory. Dle dispozic kazdeho z nas je toto mozne nekdy pouze diky mezizubnim kartackum, jindy pouze diky zubni niti. Setkavam se v ordinaci se spoustou predsudku. Napr.: Cim drazsi kartacek, cim vice elektricky, cim barevnejsi, cim vetsi tuba pasty,... cim lepsi.... Vazeni, temer dokonale lze vycistit zuby i sirkou kdyz vite jak. Kdyz nevite, je vam sebeidealnejsi kartacek k nicemu
6. Zcela zamerne vynechavam jakakoli pojednani o pastach, vodach atd... Jak jsem psal tyto veci samy o sobe NECISTI. Mohou pouze napomahat (at uz subjektivne nebo objektivne) k "lepsi" hygiene. Jejich vlastnosti jsou dany jejich slozenim. Pasty obsahujici vysoky podil abraziv (pemza, plavena krida,... najdete si co to je :-))) ) - napomaha odstraneni pigmentaci (kuraci, píči čaje...) Nektere obsahuji slozky na bazi peroxidu ("beleni zubu") atd atd. Zaroven tyto pripravky, ale mohou obsahovat i prospesne latky (latky zajistujici desinfekci, regeneraci, remineralizaci,...) Vetsinou ale s plakem a zubnim kazem tolik docineni nemaji.
7. Poslednim bodem bych jen zminil jak caso cistit.... Vite kdyz dva delaji totez neni to totez. Nekdo cisti hodinu 3x denne, nekdo minutu 1x za dva dny a ve vysledku maji vycisteno oba stejne. Idealni stav, cistit zuby po kazdem pouziti (jako kdyz jdeme na toaletu a umyjeme si ruce... bez ohledu na to ze jdeme zrovna 10x denne), je silne idealisticka predstava. Nutnost vycisteni (tj.: redukce plaku) je do znacne miry individualni (v zavislosti na "infekci", imunite, strave,... kazdeho konkretniho clovicka. Idealni stav je naucit telo vnimat pocit "ciste pusy" To je ten stav, ktery rada z vas zna a popisuje, jako "hladounke zuby" na dotyk, volne mezizubni prostory a nekrvacejici dasne. Telo neni blbec a na jakoukoliv odchylku od tohoto stavu vas vcas upozorni. Je dulezite mu ale naslouchat a poslouchat ho. (pro lepsi predstavu uvedu opak: kdyz si nacpete paratko mezi zuby a zlomite, jazyk bude cca 4 hodiny mit snahu ten predmet odstranit. pak si na nej zvykne a stane se jeho prirozenosti. Vasi prirozenosti by meli byt hladke zoubky. Plak ve fazi nutnosti zredukovani - vycisteni - se pak sam bude jevit jako onen neprijemny pocit na zubech, ktery vas bude nutit cistit - pokud mu vsak nevyhovite stane se plak znovu prirozenou soucasti dutiny ustni)
Preju vam vsem krasny vecer a zarivy usmev do pristiho tydne.