• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUÚstav pro dokumentaci a nápravu zločinů školních jídelen

    František Brückner
    Jídelna

    Macaté válce ruk, vlasová síťka
    Obrovský šufan a hradba prs

    Lepkavé tácy, vrzavé lino
    Zoubkaté durytky, učitelský stůl
    Sladké úterky a hliník vidličky

    Dvě vlny obědů, stravenka na rtu
    Nahnědlá omáčka a dozor u dveří
    Muškáty na okně, várnice čaje

    A zbytky v kýblu
    Rytmicky chlístají
    Na rámu řídítek

    Školní jídelny, podivné tetičky a nebo špatné hospody spáchaly a páchají zločiny na spoustě skvělých jídel.
    Pojďme zdokumentovat oběti a zkusit najít takovou úpravu, aby to bylo nejen poživatelné, ale i dobré.





    Kandidáti na průzkum:

    šišky s mákem
    rýžový nákyp
    nudle s mákem
    vařené hovězí
    zapečené těstoviny/šunkofleky
    haše
    sýrová omáčka s těstovinami
    krupicová kaše
    mléková polévka.
    francouzské brambory
    rajská s tvrdým masem
    rozbalit záhlaví
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    KROMANON: papriky z plněnejch paprik jsem nejedla jako malá doma :) naši mi je svlíkali :)

    btw, nejradši jsem měla z jídelny segedín a specialitu naší jídelny "maso na kečupu". Pokoušela jsem se to doma napodobit, ale ani zdaleka...

    ZEGA: jo, jéžiš, jsme je vočuchávali, kterej smrdí míň :D

    ZUZKAOU: šišky! děláš si srandu! moje nejoblíbenější jídlo dětství může taky někdo nenávidět? :)
    SIMSA
    SIMSA --- ---
    ZUZKAOU: Jj, jenze to bude tim, ze at ty skubanky, nebo sisky udela kdokoliv(mama, babicka), tak mi to proste nechutna.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Proto jsem si to tu založila. I když se mi pořád nezdá představa, že vařím škubánky a bramborové šišky.
    DAVE_PAGE
    DAVE_PAGE --- ---
    ZUZKAOU: jj, verim tomu ze i kvasnicova polevka muze byt dobra. Mozna bych se mel prekonat a zkusit si ji udelat.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DAVE_PAGE: kvasnicová polévka je skvělá jen si s ní člověk musí pohrát víc, než že rozmíchá kvasnice ve vegetě . (díky za inspiraci na dnešní večeři)
    DAVE_PAGE
    DAVE_PAGE --- ---
    Ja mel dlouho nocni muru ze spenatu a rizota. Nesnasel jsem je!
    Nastesti se mi podarilo pred lety objevit listovy spenat a nedavno postup na italske risotto (treba zde).

    Ovsem nejhorsi co jsem zazil byla kvasnicova polevka. Po te jsem se prakticky pokazde pozvracel. Presto jsem ji musel pod dohledem "souzky" ucitelky dojist...brrrrr!!!!

    Naopak mi hodne chutnaly ve vetsine zarizeni omacky (svickova, rajska, koprova).
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    stylovka - skolni jidelna zs uhelny trh nekdy v polovine 90. let:

    LEENVECKA
    LEENVECKA --- ---
    ZUZKAOU: ryzovy nakym mnam, jen se musi dobre udelat, tj aby nebyl ani suchej, ale aby nebyl blemcavej:o)

    jinak jediny co nesnasim je neidentifikovatelna hneda omacka a knedliky a zemlovku kdyz se dela s tvarohem, jinak celkove ze zakladky si toho moc nepamatuju co bych vylozene nejedla (mozna rajska) a stredni a vysoka jsou uz celkem v pohode:o)
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    treba jatra na cibulce s rejzi i bramborama sou strasne dobry
    to v jidelne jedli jen nejvetsi fajnsmejkri ;)
    KROMANON
    KROMANON --- ---
    jinak mnou nenavidene jidlo (tzn jidlo co pozru, ale s velikym odporem):
    *plnene papriky jsou nekde na vrcholu, ovsem plnene papriky bez papriky jsou fajn. Chápejme ze se mi konzistencne bridi ta konzistence upecene papriky
    *hrachova kase (uplne se otrepavam pri jakekoli verzi)
    *zapekane testoviny (vzpominka na polosyrove vejce ve skolni jidelne)

    dasli prubezne dopisu:-) a jinak super klub:-)
    KROMANON
    KROMANON --- ---
    FLU: ja jsem taky povazoval ryzovy nakyp za nejhnusnejsi jidlo na svete a pak jsem mel tu cest strávit v kuchyni mesic s jednim rekem. Kdyz do toho pridas cerstve hrusky a nespalis to jak se to bezne dela, je to naprosta vychytavka
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    škubánky jsou nej, když se opečou. Mňamka.
    VOY
    VOY --- ---
    ZUZKAOU: Ulet, povsimneme si zejmena promyslene nepravidelneho tvaru cinske smesi na mandlove ryzi ;))

    SIMCITKO
    SIMCITKO --- ---
    ZUZKAOU: Tak ten odkaz mě vážně pobavil, protože když jsem chodila na gympl (Praha) tak ta jídla vypadala zcela identicky :D:D
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    ZUZKAOU: Zrovna na týhle fotce je množsvtí špenátu možná opravdu velké, ale dal bych si :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GANBOY: Áno.
    A přitom dobrej špenát jde uděla i ve velkém (ozkoušeno).

    GANBOY
    GANBOY --- ---
    zvlastni pozornost si zaslouzi primo valecne zlociny proti lidskosti kterou skolni jidelny dnes a denne pachaji na spenatu. tato pomerne chutna priloha je ve skolnich jidelnach casto zadrzovna v nelidskych podminkach a mucena natoli az rezignuje na barvu a chut a stava se z ni cosi mezi gumoasfaltem a plastizolem...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A připomněli mi tak plněné papriky...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jaj - při hledání haše jsem našla stránku nějaké školní jídelny s foodstylingem
    http://www.zss-as.cz/varimeprovas.php?s=320&np=90

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KELTON: co to je? to nevařili ani u nás v jídelně a doma naštěstí taky ne. Zní to divně...
    KELTON
    KELTON --- ---
    ZUZKAOU: A haše! nezapomínejte na haši!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam