• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUÚstav pro dokumentaci a nápravu zločinů školních jídelen
    IORETH
    IORETH --- ---
    EDERA: Ha, to by mohlo rehabilitovat čočku i u mého muže :-)
    LEENVECKA
    LEENVECKA --- ---
    seznam:
    bořč
    bramboracka
    dobra hrachovka
    zelnacka (ale nasmi byt moc kysela)
    cesnecka
    a hlavne polivky od babicky:o)
    EDERA
    EDERA --- ---
    IORETH: Mám plnou pusu slin. vyzkouším příležitostně obě.

    A když už se tady mluví o polévkách, tak za nás přidávám recept na "afghánskou čočkovou" (afghánskou proto, že jsme něco takového prvně jedli v restauraci Kábul a chutnala nám tak, že jsme se ji pokusili uvařit i doma)
    Hrnek červené čočky se zalije zhruba třemi hrnky vody (dá se i víc, podle toho, jak chcete mít polévku hustou), přidá se sůl a vaří se zhruba 20 minut. Pak se přidá prolisovaný česnek (množství podle chuti), mletý zázvor a konzerva krájených rajčat (v Kábulu teda dávali čerstvá oloupaná rajčata, ale několika experimenty jsem zjistila, že z plechovkových nám to chutná víc, protože jsou výraznější). Znovu se chvíli vaří. Na talíři se dá dozdobit kysanou smetanou.

    Tahle polívka u nás aspoň trochu rehabilitovala luštěniny, které se školní jídelně povedlo znechutit prakticky všem členům domácnosti.
    IORETH
    IORETH --- ---
    ZUZKAOU: jj, jediný rozdíl je v tom, že protlaky občas bývají jakoby trpké (pokud se vyrábí při vyšší teplotě a nadrtí tam i semínka, tak trošku ztrpknou), což mně osobně vadí. Ta rajčatová šťáva je navíc taková hladká, vůbec "nedrhne jazyk" nebo jak to říct... v omáčce mi to nevadí, ale u té polévky jo, nějak :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    IORETH: tak rajskou dělám podobně, až na to, že beru rajčatový protlak a vodu, což je vlastně totéž.

    Ta pórková zní skvěle.
    IORETH
    IORETH --- ---
    ZUZKAOU:

    Bílá pórková s mandlemi a koriandrem
    Spousta pórku se nechá mírně změknout na másle, přidá se římský kmín, zaleje se vodou, přidají se mandle (dobré to bude i s vlašskými ořechy, pokud budou úplně čerstvé), sůl a pepř. Nechá se to pár minut vařit, pak se přidá troška mouky rozmíchaná ve smetaně a koriandr. Chvilku se míchá, pak odstaví. Na úplný závěr se dá malá trošička rýžového octa, ale fakt jenom troška - ta chutě sjednotí, nesmí to být ve výsledku kyselé. Asi tak půl kávové lžičky na hrnec. Pokud není rýžový ocet, tak raději kyselinu citrónovou (neovoněnou citrónem).

    Tahle polévka vznikla náhodou, když jsem jednou rozpačitě stála před špajzem a přemýšlela, co k tomu pórku ještě nahážu. Už nikdy se mi ji nepodařilo zopakovat tak, jako tu první, takže se podezřívám, že jsem tam toho naházela kapku víc, než co jsem si pak povzpomínala :)

    Rajská z džusu
    Bleskově osmažíme (místy necháme zkaramelizovat, resp. mírně připálit) větší množství cibule, zalijeme rajčatovou šťávou (tolik, kolik budeme chtít polévky), osolíme, trošku osladíme, přidáme skořici, hřebíček, bobkový list a pepř a chvilku vaříme. Na závěr můžeme kápnout trochu smetany nebo i zahustit. Je to jednoduché, rychlé a tak trochu úchylné, pokud někdo používá takové množství cibule jako já :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    IORETH: Bílá pórková s mandlemi a koriandrem? Rajská ze šťávy? Jakpak to děláš?
    IORETH
    IORETH --- ---
    1.) Maminčina držťková
    2.) Maminčina držťková
    3.) Držťková z hospody u Medvídků
    4.) Kapří s jikrama
    5.) Bílá pórková s mandlemi a čerstvým koriandrem
    6.) Moje kulajda
    7.) Falešná hovězí (mrkvová) s drožďovými knedlíčky
    8.) Falešná držťková (z václavek)
    9.) Moje špenátová
    10.) Moje rajská z rajčatové šťávy (100% džusu)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ADALIM: co je v zimní minestrone?
    ADALIM
    ADALIM --- ---
    ZUZKAOU:
    1.pórková s houskovými knedlíčky
    2. králičí vývar s játrovou rýží
    3. vývar s domácími nudlemi
    4. můj boršč
    5. zimní minestrone
    6. kulajda
    7. zelňačka
    8. cibulačka
    9.bramboračka
    10. česnečka
    WERKA
    WERKA --- ---
    ZUZKAOU: Můj top by byl
    1. kuřecí vývar
    2. hovězí vývar
    3. česnečka
    (vývar myslím nejlée bez nudlí a zeleniny, jen s masem, popř. ještě játrovými knedlíčky; v česnečce se obejdu bez brambor, ale snesu na kostky osmažený chleba, příp. strouhaný sýr)
    Tím končím - bez zbytku polévek se obejdu už úplně (a upřímně řečeno ani tu uvedenou trojku nijak ndměrně nevyheldávám :-)))
    MACSKA
    MACSKA --- ---
    ZUZKAOU:
    1. boršč
    2. česnečka s osmaženým chlebem
    3. gulášová (případně dulášová s fazolema)
    4. zelňačka
    5. bramboračka
    6. ze zelených fazolek se zakysankou
    7 . kulajda
    8. slepičí s nudličkama
    9. mrkvová krémová
    10. brokolicová / květáková

    ZUZKAOU: 18. Goulash
    znáte někdo nějaký zaručený recept? Gulášovku z duše nesnáším-
    základ je žádná mouka a slušná (pěkně červená) paprika
    +/- od oka dle potencionální tchýně:
    maso na guláš (prorostlé) na kostky, tak půl kila,
    1-2 cibule
    olej/sádlo
    lžíce sladké papriky
    česnek, tak dva stroužky, ale nemusí být
    pepř, kmín, sůl, bobkový list
    1-2 mrkve, 1 zelená paprika, 2 rajčata (někdo loupe, někdo ne), petržel, celerová/petrželová nať,
    2 (střední) brambory
    osmažit cibuli, na ní maso, přidat sladkou papriku, rychle zamíchat a zalít trochou vody (aby nezhořkla),
    přidat sůl a koření a rajčata, pomalu vařit asi půl hodiny
    přidat zeleninu, uvést k varu a pomalu vařit tak čtvrt hodiny
    přidat brambory, přilít vodu a vařit dokud nejsou brambory i maso měkké
    sůl, chilli podle chuti
    TROTAK
    TROTAK --- ---
    1. muj borsc :)
    2. vývar s játrovými knedlíčky
    3. gulasova
    4. drstkova
    5. zampionovy krem
    6. kulajda
    7. cockova
    8. zelnacka s klobaskou
    9. uzeny vyvar s kroupama
    0. vsechny dobre a chutne ...
    PRSKAFKA
    PRSKAFKA --- ---
    ZUZKAOU:
    1. boršč
    2. zelňačka
    3. vývar s játrovými knedlíčky
    4. bramboračka
    5. kulajda
    6. česnečka s osmaženým chlebem a strouhaným sýrem
    7. brokolicový krém
    8. krkonošský kyselo
    pak jsou různé druhy zeleninových polévek, u kterých se mi už těžko určuje pořadí :)
    EDERA
    EDERA --- ---
    ZUZKAOU: Můj top 10 by byl:

    1. vánoční rybí
    2. boršč
    3. chřestový krém
    4. hovězí vývar s játrovými knedlíčky
    5. francouzská cibulačka
    6. bramboračka
    7. česnečka s osmaženým chlebem
    8. žampionová
    9. minsetrone
    10. gulášová
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Mě to přijde jako hodně zajímavý výběr, jen mi v tom k dokonalosti chybí francouzská cibulačka.

    A valašská kyselice s českou bramboračkou, protože to jsou typy polévek a chutí, které v tom výběru nemá.

    Jaký je váš top list polévek?

    pro mě by to byla
    - vývar s krupicovými nočky
    - boršč
    - drožďovka
    - kulajda
    - zelňačka
    - vánoční rybí polévka
    - bujabéza
    - harira
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---


    32. Tom Yam


    One of the most famous dishes in Thai cuisine known for its distinct hot and sour flavours made of stock and fresh ingredients such as lemon grass, kaffir lime leaves, galangal, shallots, lime juice, fish sauce, tamarind, and crushed chillis.
    recept

    33. Torpedo

    Found commonly in parts of Malaysia especially Penang, Sup Torpedo is a type of exotic soup that includes the penis of a bull as the main ingredient. It is reputed to be an aphrodisiac.
    Recept bez penisu, jen s hovězím.

    34. Trahana



    Dried foods based on a fermented mixture of grain and yoghurt or fermented milk, usually consumed as soup found in Turkey, Greece, Egypt and Iraq. The Turkish tarhana consists of cracked wheat, yoghurt, and vegetables fermented then dried. The Greek trahana contains only cracked wheat and yoghurt.
    Recept na polévku Recept na výrobu Trahana

    35. Vichyssoise


    A French style soup made of puréed leeks, onions, potatoes, cream, and chicken stock traditionally served cold.


    36. Waterzooi

    Means “watery mess’ in Dutch. Made of fish or chicken, carrots, leeks and potatoes, herbs, eggs, cream and butter.

    Rybí waterzooi Zeleninové waterzooi

    37. Zurek

    A soup made from soured rye flour and meat, which is specific to Poland and other northern Slavonic nations such as Slovakia.
    Recept. Polská verze kysela. Namísto brambor a hub tam dávají klobásu a zeleninu.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    27. Shark Fin

    A Chinese delicacy commonly served as part of a Chinese feast, usually at special occasions such as weddings and banquets as a symbol of wealth and prestige.
    Recept

    28. Shchav


    A sorrel soup in Polish, Russian and Yiddish cuisines made from water, sorrel leaves, salt and egg yolks which is often served cold with sour cream.


    29. Solyanka



    Cabbage soup from Russia made of mainly three different kinds of main ingredient being either meat, fish or mushrooms. All of them contain pickled cucumbers with brine, and often cabbage, salty mushrooms, cream and dill.
    recept

    30. Sour Soup


    A Vietnamese dish made with rice, fish, various vegetables, and in some cases pineapple.
    vietnamská veze čínská verze thajská verze

    31. Tarator


    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---

    21. Miso soup


    Japan’s most famous soup made from fish broth, fermented soy and ‘dashi’.
    [ SUNRISE @ Japonská kuchyně, stolování, recepty, alkohol... // 板場 日 ] , [ KLA @ Japonská kuchyně, stolování, recepty, alkohol... // 板場 日 ]

    22. Mulligatawny Soup

    An Anglo-Indian curried soup which means ‘pepper water’ in Tamil.
    Kuřecí, Jehněčí

    23. Iskembe Corbasi


    A type of tripe soup often seasoned with vinegar or lemon juice, prepared in Greece, Turkey and the Balkans.
    Recept psaný fotorecept Dršťkovka se smetanou

    24. Pho



    The Vietnamese beef/chicken soup cooked with scallion, welsh onion, cherred ginger, wild coriander, basil, cinnamon, star anise, cloves and black cardamom.
    Recept

    25. Pozole

    A pre-Columbian soup made from hominy, with pork, chile, and other seasonings and garnish, such as cabbage, lettuce, oregano, cilantro, avocado, radish, lime juice.

    recept


    26. Scotch Broth


    A filling soup from Scotland which principal ingredients are usually barley, a cut of beef or lamb, carrots, turnips or swedes, cabbage and leeks.
    Recept skotská verze eintopfu. I s kroupama
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    16. Ginataan

    A dessert soup from the Philippines whose name is derived from the Filipino word for coconut milk, ‘gata’, the main ingredient in the soup.
    TA taky v čechách nepůjde uvařit pořádně

    17. Ginseng

    A very popular type of health soup found in Chinese & Korean communities made out of Ginseng roots. Chicken and other herbs and spices are often added to it.
    Nejzákladnější receptženšen, kuře a voda americká verze vraž do toho ještě trochu kukuřice. A korejská s dalšími ingrediencemi

    18. Goulash

    The Hungarian spicy dish, made of beef, onions, red peppers, and paprika powder. Goulash draws its name from the Hungarian word for a cattle stockman / herdsman.

    Recept znáte někdo nějaký zaručený recept? Gulášovku z duše nesnáším-

    19. Menudo



    A traditional Mexican soup largely made out of tripe and hominy. It is considered by some as a cure for hangovers.
    Recept Vepřové nožičky, dršťky a jakési hominy, což je loupaná kukuřice- repsektive takové to pod žlutou slupkou....

    20. Minestrone

    From Italy comes this vegetarian soup, made thick with the addition of pasta or rice. Beans, onions, celery, carrots, stock, and tomatoes are commonly added to it.
    Recept
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam