• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  HIGHLIFEsigmund freud
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  SRNECEK: Psychopatologie všedního dne. A případové studie se čtou krásně.

  Jo mimochodem - má Freud někde danou do souvislostí kastrační úzkost a obřízku u židovských chlapců?
  SRNECEK
  SRNECEK --- ---
  Ahoj, mohl by mi někdo doporučit zásadní díla Freuda, jež bych měl přečíst? Pochybuji, že za celý život přečtu jeho veškerou tvorbu, tak bych rád byl seznámen s tím nejvýznamnějším, co napsal...
  COLISA
  COLISA --- ---
  Ahoj,prosím sháním esej od Freuda: Něco tísnivého /The Uncanny (1919) v češtině, nevíte kde bych ji mohla na internetu najít? Moc děkuju
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  TRPY: jj děkuju, hledala jsem blbě ...
  TRPY
  TRPY --- ---
  zuzkaou: myslím, že Monika Zajícová ...
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  Zdravím, měla bych dotaz (google mi při zběžném hledání nepomohl). Je známo jméno té české Freudovy chůvy?
  FIDEL
  FIDEL --- ---
  HIGHLIFE: se zpozdenim, ale ja ten tvuj klub nasel az ted a zrovna uplne na plech... Stern nahodou velice pekne domysli, co Freud zanedbal a nebo odflakl, tedy PA kultury a spolecnosti(vsechno stihnout vazne nemohl), docela hezky aplikuje ruzny PA teorie na spolecnost, kterou stavi do role klienta(to je na nem skvely a nebezpecny zaroven, obcas cloveku prijde(nebo tedy mne), ze vidi jen to co mu zapada a prehlizi to co by mohlo kolidovat, vsima si tech symptomu, ktery mu sedej, utvrzuje se)..kazdopane jde na dren(i tu svou) je drzej a ma vytecny napady, diky za nej!

  jinak , i kdyz se sam Stern Lacanovi obcas docela vysmiva, tak ja treba v jeho aplikaci PS na popkulturu, stejne jako v jeho nekoncici provokaci vidim Zizekuv pristup, myslim, ze oba vlastne delaji to same, kazdy pouziva jinych metod, soumeni sou ale oba, jen ten Stern je nasim lokalnim a Zizek tim svetovym....
  HEJRUP
  HEJRUP --- ---
  nevíte někdo náhodou v kterym spisu bych našel: "Což pak nevíte, že jsem musel hrát ďábla, aby ostatní z toho mohli stavět nádherné katedrály?“
  ve spisech 1-5 to určitě neni
  dik moc
  LITROP
  LITROP --- ---
  Jen tak pro zajímavost viděli jste už tohle http://www.csfd.cz/film/245606-prezit-svuj-zivot/ a co na to říkáte
  PALO_FABUS
  PALO_FABUS --- ---
  můžete mi poradit, ve kterém svazku překladu sebr. spisů najdu text "Notiz über den "Wunderblok."" z r. 1925
  proklikal jsem tady ten seznam http://www.iapsa.cz/PAN/index.html#SS a jelikož jsem to tam nenašel, mám dojem, že to bude ve svazku 14, který je bohužel bez obsahu...
  VIR_KENNY
  VIR_KENNY --- ---
  tak koupeno a nyni to zacne byt cteno
  VIR_KENNY
  VIR_KENNY --- ---
  ten Jan je neuveritelnej!
  DICK147
  DICK147 --- ---
  ●●●●●●●●Co že je ono ženství? Odpovědí může být jistě celá řada. Já se pokusím odpovědět s Jacquesem Lacanem. Nechci předstírat, že jeho teoriím rozumím, ostatně to by ho jistě také velmi zklamalo, kdyby mu byl schopen porozumět nýmand z periferie jakéhosi východoevropského města. Nejsem také zrovna fanouškem této, řekněme strukturalistické, větve freudismu. Avšak povšiml jsem si, že právě lacanismus stal se jakýmsi trojským koněm psychoanalýzy za hradbami feminismu. A tak se tedy pokusím vstoupit na jeho území, abych mohl diskutovat s těmi, kdo tragédii vydávají za vítězství, kdo smrt ženství vydávají za svobodu.

  V čem se liší Freud a Lacan? Ve svém myšlenkovém světě, který nemá pařížského ducha, ale aspoň se v něm nemusí vymýšlet soukromý jazyk, jsem dospěl k tomu, že máme-li pochopit tento rozdíl mezi moudrým a vlivným, musíme začít od touhy.
  ...

  Proč jsou dnešní dívky nesnesitelné?
  Jan Stern

  Ukázka z knihy "Psychoanalýza všednosti", která právě vyšla v nakladatelství Malvern.

  http://blisty.cz/2010/4/23/art52196.html

  VIR_KENNY
  VIR_KENNY --- ---
  jo a jak tu davinko probehla ta podivna zprava o tom jak Freuda zachranuje za penize nacista, tak at se koukam kde se koukam, tak jej vykoupila z nacistickych bastardskych hnatu Marie Bonapartova a ne aktivni nacista.
  tady tohle:

  "Nad geniálním vědcem však držel ochrannou ruku a nakonec mu pomohl uprchnout do Británie nacista Anton Sauerwald, pověřený správou Freudova rodinného majetku. "Zápletka si ničím nezadá s nejdivočejšími freudovskými sny a fantaziemi - když byl Sauerwald po válce postaven před soud za rozkradení Freudova bohatství, zachránila jej před vězením intervence Freudových dcer," poznamenává britský deník..."

  je vlastne fabulace vzesla z toho, ze obnomu spravci (arizatorovi) proste nekdo nabidnul uplatek a on jej prijal. Tvrdit, ze to byl nacisticky obdivovatel je dost pritazene za vlasy, nic takoveho to nebylo. To, ze jej nemlatili hned ve vlastnim dome bylo jen diky tomu ze to byla znama osobnost a nemelo by to dobry ohlas ani v britanii.

  Nevic je celkove zajimave, ze spousta techto nesmyslu a pohadek (ovsem prodavany jako velklepe "odhaleni pravdy") vznika v soucasne Britanii, ktera je kulturne nemocna od doby co definitivne se potvrdila zmena z velmoci na stredne velky evropsky statecek. Nejdriv to bylo ruznym antiamerikanismem, dukazy jak americane jsou zrudy, pak treba odhalovani nacistickych spiknuti v nemecku a vystupy proti CR a Izraely. Casdto pritom vyuziva sve povesti britske objektivity (vcetne "dokumentu" BBC, ovsem ty politicke z poslednich let jsou plny nesmyslnosti a zakryteho rasismu, nenavisti a podivne paranoi, dale je to historie, vetsina neuveritelnych blbosti jsou podepsany "slavny britsky historik uvadi" - v posledni dobe asi praci a knihu nejake pani tvrdici jaci jsou cesi svine a prijeti nacistickych vymyslu - prijima stare propagandisticke nesmysly tisickrat vyvracene a vytvari na tom prisernou a debilni teorii, dela to ale vedeckym jazykem a snazi se o kartezianske metody, kdyz jsem do toho nakoukl, pripadalo mi to jako "dilo" nejakyho mistra schizofrenika).
  EXTREME
  EXTREME --- ---
  Fulkova prednaska
  NATURALLIAR
  NATURALLIAR --- ---
  EXTREME: dik!-)
  VIR_KENNY
  VIR_KENNY --- ---
  DICK147: jako je asi i ten problem i v tom, ze ja ti castecne nerozumim a pristupuju k Freudovi jinak.
  EXTREME
  EXTREME --- ---
  DICK147
  DICK147 --- ---
  VIR_KENNY:
  cyve, co se sejít, někdyse stav v Revolveru nebo já se stavim v pp!
  mám tvoje číslo na tel?
  DICK147
  DICK147 --- ---
  3) tomu o tom monismu a metafyzice moc nerozumim......nejsem nejak zvlast filozoficky kovana, ale asi pred rokem jsem cetla nejaky texty od jacquese derridy - v jednom (Structure, Sign and Play) freuda radi mezi heideggera a nietzscheho jako hlavni anti-metafyziky a v druhym (Freud and the Scene of Writing) tvrdi, ze je freud sice jeste nejak zaseklej v metafyzickym uvazovani ale jsou v nem momenty, ktere se metafyzice (pritomnosti) vzpiraji a ty je treba vysvobodit... o coz se v tom textu pokousi


  cyve...

  derrida je přesně ten, kterej se dobře poslouchá (já taky zhulenej vymyslim víc mentálních reprezentací), ale nedá se s ním nic dělat, v pravdě to je idealistickej blábol, něco jako internetová samoobsluha.
  dyž jsem mluvil o metasfyzice, potrom jsem reagoval na kenyho v pohledech na svět.
  Alr to se jednaslo o kartesianský pohled na svět, který všechno změří, zváží a je mu všechno jasný.(nepruďme se tu tematy jako osvícenství jako vláda rozumu a předobraz neoliberalismu)
  Mwtafyzika je jiná, tito předpoikládají, žře je nám "pravý život skryt". A budeš-li tvrdit, že to freudianství netrvdí, potom se budeš hanebně mýlit.
  To měl Derrida na mysli.
  Vzhledem k tomu, že (na rozdíl od Junga) Freud byl téměř striktní materialista (proto to plodné propojení Marxe a Freudem), mohl Deridda zvrdit, že se z metafyziky vymanuje.

  Monismus v metafyzice značí, že předpikládáme-li jimnou realitu, potom předpoikládáme i zdroje. Zdroje známe dva: duch a hmota. Platon tvrdil, že za skutečnosti je svět idejí, toť opravdový svět, Marx tvrdil, že jest to materie, která je předobrazem včeho dění. Na první poihlred se svět jeví jako taková skládanka chlastu, dětí, drog, práce, nafukovacích zviřátek, pro Platona však ne, pro něj to budou věčné ideje, které tvoří předoraz našich skutků. Marx bude tvrdit, žew jest to práce, matka pokroku, která všechno mění a ukazuje nám, co dělat. A Freud řekne, že je to na tobě, ať se pokoukáš a potom ať si lehneš a vykecáš se mu. Při tom vykecávání se te nebude ptát na to, cos viděla, ale co se ti o tom zdálo, co si pamatuješ z dětství a tak. Jestli jsme poitom "prokázali", že má pravdu (no, má pravdu, zase se z troho neposereme, žejo, drnda to byl, muhehe), potom trvalo minimálně drahně let, než se věděcká veřejnost s Freudem sýila a stále názor není jednotny (Proto se domnívám, že jediný zpusob je ne uvěřit, že plácal něco smysluplného - v tom bych nedal ani na Derridu /eště aby!!/ - anobrž vše prakticky použít a věcně prozkoumat.
  Pro Freuda je realita zkryta ne ve tvém vědomí, ale nevědomí, o kterém nemůžeš vědomně nic říci, protože jseš hysterka, která blábolí hluboké pravdy, ale neví o tom a ještě se za svoje slova stydí.
  A to to je základní popis každýho z nás, víc a víc všichni jednáme jen na základě svého či kolekticvního nevědomí, protože nikoho nebaví zvyšovat osobní uvědomění , snazší je drhnout peníze a osvobozovat se tím, kolik máš peněz a kam pojedeš na dovolenou. Žádná metafyzika, všechno je zjevně, když máš benzin, potom jedeš autem, pokud más peníze na benzin, jseš svoboná ve svých rozhodnutí, kam pojedeš. Žádnej ideální svět, žádná filozofická muka, žádná skuga ili chándra. Vše je fajn, když i je blbě, jdi k doktoru, zaplat a neřeš.

  O tom jsem mluvil, nikdy jsem nepohlížel na metafyziku špatně (nebyl to Žížek, který tvrdil, že Marx je pro studium politické a jaké filosofie) je stejně důležitej jako Platon?), dokonce mi příjde kartesiánskej pohled okleštěnej o důležitý funkce lidského života (soucasná exporimantální psychologie a biosociologie dává za pravdu jak Marxovi tak Freudovi, tedy, metafyzici ve smyslu blábolové, se nekonají...

  no, ale zase jsem se rozkecal...seru na to...metafyzika je podobná jako ontologie: musíš se zahledět, je to, buď jak buď, jedna z archaických forem uvažovaní o jsoucnu...Bondy taky není špatnej ontolog, ale to je surrealismus, marxismus a alkohol...muhehe...