• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HIGHLIFEsigmund freud
    FUCZA
    FUCZA --- ---
    SRNECEK: Nespokojenost v kultuře...myslim, že je to i na ulož.to
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    ZUZKAOU: Právě... mě se akorát zdá, že bohužel lidé, s nimiž mám sem tam kontakt jaksi toto ignorují, že už zkrátka výklady nejdou v dnešní době tak silně aplikovat... bohužel arogance akademické půdy...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SRNECEK: vtip jsem četla ale pamatuju si z toho jen to spojení vtip-agrese. Freud je prima na inspiraci, brát ho doslovně je bohužel po stoletech poněkud anachronické, protože jaksi spustil něco, co se mezi tím posunulo výrazně dál.
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    ZUZKAOU: Já se právě u Freuda obávám, že to celé bude do jisté míry myšlenková sebeonanie... mí spolužáci jsou fandové psychoanalýzy, ale jeví si mi, že to je zkrátka jistá póza, je to hezký myšlenkový konstrukt, který byl sice průlomový a v lesčem přínosný, ale dnes se už musí brát velmi opatrně na výklady... ale jsem freudovský laik, takže mé pouhé nesilně podložené hypotézy... ani nevím, proč toto píšu... spíše zdali si mám dávat pozor na Freuda a mít stále jakýsi distanc od jeho myšlenek...

    P.S. Četla jsi Vtip a jeho vztah k nevědomí? Mám zrovna knihu půjčenu, tak zdali přesto nezačít Psychopatologií... Trochu mne ke knize inspiroval Bergson a jeho Smích, akorát u Freuda mohu čekat něco zcela jiného...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SRNECEK: Nespokojenost jsem nečetla, Totem a tabu má základní problém v tom, že se jaksi pouštěl na pole antropologické neorané a byl příliš ješitný na to, aby vycházel z čehokliv jiného, než ze svých představ, takže je to sice zajímavé čtení, ale spíš v rovině historie filosofie, nikoliv jako něco univerzálně platného. Zatímco psychopatologie všedního dne, právě tím, že se nesnaží být obecnou teroií všeho je vtipná a povětšinou přiléhavá.
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    ZUZKAOU: Ano, tu jsem měl vypůjčenu, ale ani jsem ji neotevřel... z části jsem četl Totem a tabu a pak přečetl pouze Nespokojenost v kultuře, která se mi velmi líbila a z mnohými názory jsem souhlasil...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SRNECEK: Jsou tak různě v sebraných spisech - tuším že v prvním dílu.

    Začni patologií všedního dne.
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    ZUZKAOU: Případovými studiemi myslíš konkrétně jakou knihu?
    HEJRUP
    HEJRUP --- ---
    ZUZKAOU: Někde píše, ale nevim kde, že by to mohl byt jeden z důvodů proč lidi nemaj rádi Židy. jako že jim obřízka připomýná kastraci
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SRNECEK: Psychopatologie všedního dne. A případové studie se čtou krásně.

    Jo mimochodem - má Freud někde danou do souvislostí kastrační úzkost a obřízku u židovských chlapců?
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    Ahoj, mohl by mi někdo doporučit zásadní díla Freuda, jež bych měl přečíst? Pochybuji, že za celý život přečtu jeho veškerou tvorbu, tak bych rád byl seznámen s tím nejvýznamnějším, co napsal...
    COLISA
    COLISA --- ---
    Ahoj,prosím sháním esej od Freuda: Něco tísnivého /The Uncanny (1919) v češtině, nevíte kde bych ji mohla na internetu najít? Moc děkuju
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    TRPY: jj děkuju, hledala jsem blbě ...
    TRPY
    TRPY --- ---
    zuzkaou: myslím, že Monika Zajícová ...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Zdravím, měla bych dotaz (google mi při zběžném hledání nepomohl). Je známo jméno té české Freudovy chůvy?
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    HIGHLIFE: se zpozdenim, ale ja ten tvuj klub nasel az ted a zrovna uplne na plech... Stern nahodou velice pekne domysli, co Freud zanedbal a nebo odflakl, tedy PA kultury a spolecnosti(vsechno stihnout vazne nemohl), docela hezky aplikuje ruzny PA teorie na spolecnost, kterou stavi do role klienta(to je na nem skvely a nebezpecny zaroven, obcas cloveku prijde(nebo tedy mne), ze vidi jen to co mu zapada a prehlizi to co by mohlo kolidovat, vsima si tech symptomu, ktery mu sedej, utvrzuje se)..kazdopane jde na dren(i tu svou) je drzej a ma vytecny napady, diky za nej!

    jinak , i kdyz se sam Stern Lacanovi obcas docela vysmiva, tak ja treba v jeho aplikaci PS na popkulturu, stejne jako v jeho nekoncici provokaci vidim Zizekuv pristup, myslim, ze oba vlastne delaji to same, kazdy pouziva jinych metod, soumeni sou ale oba, jen ten Stern je nasim lokalnim a Zizek tim svetovym....
    HEJRUP
    HEJRUP --- ---
    nevíte někdo náhodou v kterym spisu bych našel: "Což pak nevíte, že jsem musel hrát ďábla, aby ostatní z toho mohli stavět nádherné katedrály?“
    ve spisech 1-5 to určitě neni
    dik moc
    LITROP
    LITROP --- ---
    Jen tak pro zajímavost viděli jste už tohle http://www.csfd.cz/film/245606-prezit-svuj-zivot/ a co na to říkáte
    PALO_FABUS
    PALO_FABUS --- ---
    můžete mi poradit, ve kterém svazku překladu sebr. spisů najdu text "Notiz über den "Wunderblok."" z r. 1925
    proklikal jsem tady ten seznam http://www.iapsa.cz/PAN/index.html#SS a jelikož jsem to tam nenašel, mám dojem, že to bude ve svazku 14, který je bohužel bez obsahu...
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    tak koupeno a nyni to zacne byt cteno
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam