• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    EKIM: este otazka:

    mas tie rastliny v lete vonku alebo su dnu cely rok?
    je podobny obraz napadnutia (okrajovy zir) pozorovatelny aj na inych rastlinach v danom habitate?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    EKIM: skus Karate Zeon, 2 mL/L vody, postriekat rovnomerne cele rastliny vsade do skanuti ako aj okolie a povrch pody v kochlikoch.
    EKIM
    EKIM --- ---
    Ahoj, mám tu pár pacientů vada je stejná na všech listech, nějak už si nevím rady, zkusil jsem mospilan 20sp zdá se to lepší ale listy jsou stále okousávány.
    /files/000/009/909946_986627d2be684d4a2889/original.jpg"/files/000/009/909945_439411ab89973c841af3/original.jpg">http://i.nyx.cz/files/00/00/09/09/909945_39411ab89973c841af39.jpg?name=12012013958.jpg
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    SASOS: Cu by som navrhoval teraz v zime,
    na jar ten Amistar Xtra (cyproconazol a azoxystrobin maju v tejto konkretnej kombinacii ako jedine z bezne dostupnych systemovych fungicidov aku-taku ucinnost proti Armillaria spp.)
    a Polyversum potom v hlavnej rastovej faze vaclavky, tj. neskore leto, skora jesen.

    ked Amistar Xtra aplikujes napriklad v aprili, maji a o 3-5 mesiacov na to Polyversum, tak bude pravdepodobnost zaberu Polyversa idealna (lebo vaclavka bude oslabena skorymi aplikaciami Cu ca. rok dozadu a Amistra Xtra pol roku pred tym) a z tych synt. fungicidov budu uz rezidua prilis nizke na to, aby nepriaznivo ovplyvnovali Pythium. neodporucam to aplikovat v zmysle striedanie medi/syntetiky a Pythium v niekolkotyzdennych sledoch, ale ani aplikaciu Pythium teraz -- na ucinnost Polyversum potrebujes vysoku vlhkost vzduchu a pody a optimalne stabilne teploty nad 10-12°C.

    cize teraz v zime mednaty fungicid podla navodu na predjarne osetrenie, na jar ked sa zacne vegetativny rast Amistar Xtra a od druhej polovice leta aplikacie 0.05% Polyversum v 2-tyzdnovych intervaloch.

    a samozrejme tie kulturne/sanacne zasahy (radiklane prerezanie teraz, zabalzamovanie s fungicidom, spalenie zrezaneho a tlejuceho materialu, zhrabanie vsetkeho co lezi pod tymi stromkami.)

    najucinnejisie byvaju inak hlboke podne aplikacie tetrathiokarbonatu sodneho (Enzone) vo velkoobjemovych irigaciach, hlboko do korenovej zony, ale ta latka zial v EU nema platnu registraciu....
    SASOS
    SASOS --- ---
    LIBRIUM: diky za vycerpavajici navod. Podivam se, co bude dostupne z tech fungcidu v mem okoli. Pokud do toho vlitnu s chemii, tak uz nebudu kupovat Polyversum, protoze bych ho predpokladam zlikvidoval tou chemii.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    SASOS: Polyversum mozes kazdopadne skusit, problem bude ze aby Polyversum zabralo, musi byt dlhsiu dobu teplo a vlhko.
    ja by som tu hubu resp. rastliny napadnute a ohrozene teraz v zime osetril mednatym fungicidom (Kuprikol 50, Champion 50 WP) v davke odporucanej na predjarny postrek, do postrekovej kvapaliny prip. pridat trochu emulgujuceho oleju, ako Istroekol alebo Breakthru.
    na jar ked sa to rozrastie by som im zadelil Amistar Xtra 15 mL/10 L postrekom vsetkych napadnutych drevin a min. 10 m okolo, postriekat dobre aj povrch ody pod/okolo drevin (aby boli ucinne latky splavene ku korenom, asi by sa dala urobit aj zalievka, ale to by bola mega spotreba, radovo 200-800 L/100 m²), v lete potom opakovane aplikacie Polyversum.

    napadnute casti rastlin radikalne prerezat teraz v zime, rany zabalzamovat balzamom s prisadou fungicidu (v Nemecku dostat napr. Celaflor Wund-Balsam Plus s 1% thiabendazolu). ked nedostat ziaden fungicidny balzam na rany, tak sa da napr. Amistar Xtra rozmiesat v lanovom oleji 1 mL na 100 mL a tou suspenziou ten stumpf zlahka potriet bezprostredne pred zabalzamovanim.
    zrezane drevo a mrtve drevo spalit, zhrabat aj listie a spalit. prihnojit v zime este rozpustnym hnojivom s zelezom, borom a medou.
    nastroje (pilka, klieste, noznice atd) po prerezavani rastlin vydezinfikovat 70% izopropanolom, pracovne rukavice vyprat pri 95°C alebo vymocit 2 hodiny v roztoku Savo a vyprat pri normalnej teplote.
    SASOS
    SASOS --- ---
    Zdar do fora, mam velky problem s vaclavkou obecnou u me na zahrade. Tahle prima houba mi zacina dost systematicky likvidovat veskere dreviny na zahrade. Behem poslednich cca 4 let to odskakaly 3 kere josty, 4m korejska jedle, 2m borovice cerna a ted to vypada, ze to brzy odnese i 4m Abies picea "Inversa". Vzheledem k tomu, ze internet mlci co se tyka boje fungicidy, tak se ptam, jestli je sance Vaclavku likvidovat Polyversem (Pythium oligandrum). Predem diky.
    LANTHAL
    LANTHAL --- ---
    LIBRIUM: jo, koukala jsem, že tady se asi častěji prodává 1.6g sáčky ... ale jasně, koncentraci zachovám stejnou a vyzkouším
    Moc díky za vyčerpávající odpověď.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LANTHAL: keby si Actara 25 WG zohnal(a) v inych baleniach nez 0.8 g, zachovaj stale rovnaku koncentraciu, tj. 0.4 g pripravku na liter vody (~ 100 mg thiamethoxam/L vody).
    v CR ma Actara 25 WG registraciu len na hubenie mandeliniek a msic v zemiakoch a paradajkach, ale je vysoko ucinna i na pouzitie postrek + zalievka proti cervcom na okrasnych rastlinach.
    hlavne je vyhodne, ze jej ucinok pretrvava po kombinovanej aplikacii postrek + zalievka velmi dlho, tj. mesiace az rok, cize na rozdiel od Mospilan a pod. netreba osetrenie opakovat.

    tie prisate vlnatky mozes niekolko dni po aplikacii Actary odstranit pomocou mycej hubky a vody so saponatom a trochou technickeho liehu.
    LANTHAL
    LANTHAL --- ---
    LIBRIUM: díky moc! Jdu na to.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LANTHAL: vlnatka, plstnaty cervec. nem. Wolllaus.
    likviduje sa aplikaciou vhodneho systemoveho pripravku. dobre ucinna je Actara 25 WG, dostat ju v 0.8-g-sackoch.
    jeden ten 0.8 g sacok nechaj rozpustit v destilovanej vode (ca 0.3 L), po uplnom rozpusteni rozmiesaj a dolej destilovanou vodou na presne 2 litre objemu.
    cast roztoku (ca 0.5 L, alebo podla spotreby) nalej do rozprasovacu a pridaj kvapku saponatu na riad, pouzi na postriekanie celej rastliny, vsetky listy stonky, zo vsetkych stran, do skanutia.
    po postriekani rastliny zvyskom roztoku fikus zalej.
    a osetri vsetky fikusy alebo napadnute rastliny.
    SASOS
    SASOS --- ---
    LANTHAL: to je nejaky cervec - kaktusari jim rikaji vlnatky, pozor nezamenovat s msici krvavou
    SMOKIE
    SMOKIE --- ---
    nema ta plisen nahodou nozicky;) ?
    LANTHAL
    LANTHAL --- ---
    Plesniví mi fikus, hlavně na nově narostlích listech/stoncích, bílá chlupatá plíseň, zatím v menších flíčcích ... poradíte co s tím, prosím?




    CHESUS
    CHESUS --- ---
    LIBRIUM: jasny, me prave zajimalo jestli nejaka cast toho spektra hraje vetsi roli, diky
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHESUS: to zavisi logicky od intenzity a spektralneho profilu toho
    umeleho osvetlenia. tj. cim blizsie to je spektrom a intenzitou (hlavne UV) slnecnemu
    svetlu, tym podobnejsi fotolyticky ucinok.

    vseobecne by som povedal, ze aj v Europe okrem osvetleni maximalnej intenzity s
    prislusnym prikonom Vis/UV bude slnko o cosi ucinnejsie.
    CHESUS
    CHESUS --- ---
    LIBRIUM: jakej vliv ma typ umeleho osvetleni na to odbouravani, resp. jak moc se to lisi od slunce?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CRUSHEER: to zalezi na konkretnej latke (molekularnej strukture) a prostredi kde sa vyskytuje.

    v biotopoch (vplyv vzduchu, vody, slnka, zivych organizmov) existuju bioticke (napriklad metabolizmom mikroorganizmov) a abioticke (napriklad fotolyza slnecnym svetlom, hydrolyza vodou atd.) degradacne faktory.

    niektore organicke latky su vysoko perzistentne (priklad polychlorovane bifenyly), niektore sa rozkladaju bioticky a abioticky viac alebo menej rychlo (napriklad pyrethrin I).
    CRUSHEER
    CRUSHEER --- ---
    LIBRIUM: Diky za (opet) vycerpavajici odpoved.
    Jen jedna otazka - mozna trochu OT, snad se promine - cim je zpusobena degradace organickych molekul? Nejakou jejich nestalosti a cinnosti bakterii?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CRUSHEER: polcas degradacie je v podach podla podmienok od menej 1 d do 2 mesiacov.
    v polnych podmienkach su rezidua abamektinu po foliarnej aplikacii Vertimecu v pode 7-10 dni po aplikacii zanedbatelne.

    na rastlinach (= na povrchu rastlin) sa tiez rozklada rychlo, s polcasom ca. 8 hodin pri posobeni denneho svetla. povrchovy film abamektinu na rastline bude behom 2 dni fotochemicky odburany.

    v rastlinnych pletivach (foliarne aplikovany abamektin ma hlbkovy resp. ciastocne systemicky/translaminarny ucinok) ma o cosi vyssiu perzistenciu; pri dodrzani ochrannej lehoty pre danu kulturu a aplikaciu (28 dni u ovocnych stromov a chmelu, 7 dni u uhoriek, 3 dni u zvysnej zeleniny a jahod) su rezidua prijatelne nizke (= pod prahovou hodnotou).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam