• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    Viry, bakterie, houby, háďátka, roztoči, hmyz...cokoli co otravuje život (nejen) našim rostlinným spolubydlitelům a my si s tím nevíme rady. Máte osobní zkušenosti a tipy pro prevenci či kurativní zásah??sem s tím;-)
    rozbalit záhlaví
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    VORONDE: technicke mazlave mydlo na upratovanie na rastliny nepouzivat, je fytotoxicke.
    dalo by sa pouzit liekopisne draselne mydlo (Sapo viridis purum, draselne mydlo mazlave), ale ten Neudosan je najlepsi.
    ad insekticidy a "kratkodoby" ucinok, no problem je prave ze molice maju vysoku fekunditu (plodnost) a rychlu generacnu fazu (v strednej Europe aj viac nez 10 generacii za sezonu).
    riesenim nie je pouzivat nejake domnele "silnejsie" insekticidy, ale osetrenia aplikovat v 5-7 dnovych odstupoch s pouzitim viacerych ucinnych latok z roznych skupin.
    do uvahy prichadzaju okrem spominanych olejovych ripravkov a draselneho mydla Nurelle D (davka 0.15 % tj. 1.5 mL Nurelle D do 1 litru vody, postrek vecer zo vsetkych stran do skanuti, OL 28 dni, max. 1x),
    o 7 dni Mospilan SP (davka 0.05 % tj. 0.5 g na liter, postrek vecer do skanuti, OL 14 dni, max. 1x),
    o 7 dni Karate Zeon (davka 0.03 % tj. 0.3 mL na liter, postrek vecer do skanuti, zo vsetkych stran, OL 7 dni, max. 1x),
    o 7 dni pymetrozin (Plenum, Chess, Ninja, davka 0.06 % tj. 0.6 g na liter, postrek vecer do skanuti, OL 3 dni, max. 2 x)
    posledny tyzden pred zberom len repkovy olej, draselne mydlo alebo olej s prirodnym pyretrom (Spruzit Fluessig)
    + zapojit to do komplexnej strategie s tymi opatreniami ktore som spominal.
    trochu problem je ze vypadol z registracie Applaud, ktoryto mal vyborne ucinky proti ich mnozeniu; cisatocne by sa mozno dal suplovat fenoxykarbom ale ten na to nema registraciu.
    ELLEANNOR: pokial by si zohnala sietku dostatocne hustu, aby sa nou nedostali molice a zakryla s nou tie rastliny komplet, malo by to byt dost ucinne. problem je ze tie molice su fakt male a najdu kazdu skaru....
    VORONDE
    VORONDE --- ---
    LIBRIUM: Ahoj, právě řeším podobný problém jako ELLEANNOR, ale obávám se, že zdroj těch potvor je každoročně u sousedů... Zkusím to hlavně nějak pořešit s nimi, jinak bude prevence k ničemu.
    Chtěla bych se zeptat na to draselné mýdlo - speciálně na hubení hmyzu jsem ho u nás nikde neviděla prodávat, pouze jako úklidové "mazlavé". Lze použít i to? Přípravky s řepkovým olejem jsem zkoušela, ale bez viditelných výsledků a navíc na našem pidi balkonu bylo i při sebevětší snaze mastné široké okolí ;)
    Nebráním se ani insekticidům, používala jsem Mospilan, ale výsledky byly dost krátkodobé, navíc se ty mrchy pomnožily vždycky těsně před úrodou. Lze na "zeleninu" (napadená jsou většinou rajčata, bylinky a občas jahodník - ten si oblíbily hlavně mšice) použít ještě něco silnějšího, popř. nějakou kombinaci typu: http://www.agromanualshop.cz/puklistop-1-5g-10ml-1-5ml/ ? Díky
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ELLEANNOR: molice su velmi tvrdohlavy a plodni skodci...
    ked nechces pouzivat insekticidy, pomoze (viac alebo menej, ale moc by som si od toho nesluboval)
    kombinovany pristup s pouzitim technologickych opatreni a mechanicky resp. fyzikalne ucinnych insekticidov (bez toxickeho ucinku)
    z opatreni je to v prvom rade zabezpecenie optimalnych podmienok, tj. takych ktore moliciam nevyhovuju. to su v prvom rade nizsie teploty, tah vzduchu, nizsia vlhkost vzduchu (obmedzit zalievku na potrebne minimum, dobre vetrat, nerosit pokial mozno vodou).
    dalej lapaky/pasce (zlte lepove dosticky, dostat v kvetianrstvach, Baumaxoch apod., je na obale napisane ze su vhodne na monitoring a lapanie molic), tieto sa umiestnuju zvislo zavesene do porastu na vysku listov/kvetov, ca. kazdch 20-30 cm riadku/kochliku 1 ks, menia sa co 7-14 dni resp. podla polepenia skodcami ci prachom.
    osetrovat mozes bioidentickymi insekticidmi s fyzikalnym ucinkom, tj. napriklad prirpavky s repkovym olejom (napr. Biool v davke 20-30 mL/L vody postrekom do skanuti -- pozor je mastny, okolie pri osetreni zakryt starymi novinami apod) a jemnym draselnym mydlom na hubenie hmyzu (napr. pripravok Neudosan, dava sa 20 mL/L vody, opät postrek do skanuti). tieto postreky je nutne vzhladom k rychlemu reprodukcnemu cyklu molic opakovat co 5-7 dni (monitorovat lepove dosticky, ked vyrazne pribudne uchytenych molic, osetrit olejovym alebo mydlovym postrekom).
    ja by som sa nebal pouzit ani vhodne insekticidy, ale tak ked nechces, mozes to skusit s olejom a mydlom + tie technologicke opatrenia...
    ELLEANNOR
    ELLEANNOR --- ---
    prevazne ty bylinky nechci strikat najakyma chemkama
    ELLEANNOR
    ELLEANNOR --- ---
    Ahoj..poradte co s molicema na balkone? Loni jsem je mela skoro na vsem, hlavne na bylinkach, letos se tem mrcham chci vyvarovat..
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    LIBRIUM: Ok, díky moc ;)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    HOUBA: ak sa nemylim, tak virozy rastlin potrebuju vzdy vektory (prenasace), tj. najcastejsie ten savy hmyz. preto je aj potrebne tie msice hubit, ony msice samy o sebe malokedy rastliny "usaju k smrti", avsak casto prenasaju rozne virozy.
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    LIBRIUM: Díky. A když si zavirovanou rostlinu dám doma na záhon, riskuju tím, že se mi to rozšíří i na ostatní? Nebo pokud to nepřenese potřebný hmyz, tak se to na ostatní nedostane?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    HOUBA: virusy obvykle prenasa cicavy hmyz (vosky, msice) ked su rastliny mlade.
    nejak moc liecit sa to po infekcii uz neda, da sa skusit tie rastliny podporovat a dufat, ze sa spamätaju,
    inak alöe osetrovanie od sadenice proti msicim.
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    HOUBA: Tak prý by to mohl být nějakej virus - pokud jo, tušíte někdo, co se s tím dá teď dělat?
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    Netušíte někdo, co by mohlo způsobovat kroucení vršků rajčat? Viz foto http://houbahoub.rajce.idnes.cz/rajcata (foceno mobilem a špatně zaostřeno, ale třeba z toho někdo něco pozná).

    V sadbovači byla ještě v pohodě, ale po přendání do květináčů, kdy trochu povyrosla, se to začalo všem dělat. Netuším, jestli to je nějaká brebera nebo jestli mohlo bejt něco špatnýho v té zemi, do které jsem to přesazoval. Případně co s tím dělat, jestli se to třeba zlepší po vandání ven nebo jestli jsou všechna na vyhození.

    Dík.
    LANTHAL
    LANTHAL --- ---
    Prosím poraďte co na roztočíka maliníkového (?), který nám loni kazil ostružiny? Potřebovala bych něco, co snadno seženu a nezabije mi to kočky ani psa, při případném olízání.. Děkuju!
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    LIBRIUM: orchidej - nevím, není to moje kytka, byla jsem jen dotázána jednou známou, jsem si říkala, zda to není nějaká typický neduh...
    molice - to bude problém - mají je vsichni na ibiškách v kanceláři v jednom patře - i kdybych stříkala, nemůžu zaručit, že ostatní budou =)rezistence
    (je zajímavé, že nic jiného, než ty ibišky jim nechutná;-)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ROWAN: skus popisat druh/kultivar, podmienky (substrat, velkost kochliku, zavlahovy rezim/rosenie, hnojenie, teplota, stanovisko, skodce?)

    ROWAN: molice su vseobecne velmi tvrdohlavy skodci. su pribuzne pukliciam/cervcom, maju vysoku fekunditu (jedna oplodnena samicka nakladie vela vitalnych vajicok), rychly sled generacii (v stredoeuropskej klime aj 10 a viac generacii za rok) a rychlo si buduju rezistenciu voci insekticidom. plus v sucasnosti mnoho starsich, dobre osvedcenych pripravkov (Applaud, Match, Furadan, Nurelle D) uz nema registraciu/nie su dostupne.

    otazne je, nakolko si ochotny tam robit opakovane osetrenia viacerymi pripravkami. plus, ci je/nie je molicami napadnuty nejaky porast/kultura aj v blizkosti, okrem toho ibisku.
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    A pak ještě masivní napadení ibišku molicemi. Co by jste doporučili?
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    Orchidej - žene do květu a pak jí ten výhon zaschne. Nevíte čím by to mohlo být?
    PIDLOOCKO
    PIDLOOCKO --- ---
    PIDLOOCKO: našel jsem zdroj. Bylo to starý pečivo, který jsem měl připravený na krmení kachen :)
    PIDLOOCKO
    PIDLOOCKO --- ---
    LIBRIUM: uf uf. Díky.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    PIDLOOCKO: vyskladnit vsetky zdroje potravy (obilne, sladke a olejove potraviny, zivocisne vlakna ako vlna a hodvab), prazdne priestory osetrit pripadne Biolitom Uni (nechat 60 minut posobit, potom odvetrat), povrchy v skriniach umyt 3% roztokom Savo Prim, vyvetrat, nechat uschnut. potraviny ulozit do dobre tesniacich sklenenych alebo plastovych doz, vlnene a hodvabne veci do tesniacich plastovych saklov, prip. v skriniach zavesit odparniky proti moliam s empenthrinom/vaporthrinom alebo transfluthrinom. kontroly opakovat co 3 mesiace, moze to trvat ca. rok, kym je bezpecne zlikvidovany (dlha generacna faza).
    PIDLOOCKO
    PIDLOOCKO --- ---
    Doma se mi teď objevil Rušník Skladištní. Má někdo tip jak na něj?
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    LIBRIUM: moc děkuju, vyzkouším. Už jsem z nich nešťastná, všechno přežijou :) Akorát ten Biool - už jsem ho zkoušela a trochu mi vadí, jak jsou pak rostliny zalepené tím olejem. Přišlo mi, že je to spíš dusí, ale když zkusím méně koncentrovaný roztok, třeba to bude lepší.
    děkuju
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam