• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    TANAIS
    TANAIS --- ---
    Dětská literatura dnes - přednáška Jaroslava Provazníka
    www.bohemistika.cz, 27. října 2009

    Matice česká, sekce Společnosti Národního muzea, pořádá přednášku doc. Jaroslava Provazníka (DAMU, Praha) Dětská literatura dnes (v rámci přednáškového cyklu Pro děti to nejlepší? Dítě a kniha v minulosti a dnes).

    Kde: Zasedací síň hlavní budovy Národního muzea, Václavské nám. 68, Praha 1
    Kdy: Středa 18. listopadu 2009 od 17. hod.

    Kontakt: Pavel Muchka, T 224 497 333, E pavel_muchka@nm.cz
    DINE
    DINE --- ---
    FUNTL: no my to mame doma uz aspon rok a dcera bude 3 v lednu... a to ji bavi od zacatku (i kdyz jsem ji to necetla ale spis ukazala fotky a povidala co se tam deje...)
    pokud jsi v Praze, u mne v inter:zone muzes klidne se zastavit se synem a prohlednout knihy (Baobab a dalsi tituly pro deti), mame na to detske stolek a zidlicky ;) http://eshop.inter-zone.cz/
    FUNTL
    FUNTL --- ---
    DINE: Ta Kozi knizka je pro jak velke/male deti? Nejakou dobu po ni pokukuju v nabidce Kosmasu, ale nikdy jsem ji nemela v ruce. Syn je celkem ctenar, ale teprv necele dva roky..
    DINE
    DINE --- ---
    a ješte Černý Petr, to neni přesně kniha ale předzvěst velké obrazové knihy, která z nich bude vycházet...

    Černý Petr / Black Peter
    autor: Petr Šmalec
    Baobab

    Jednoduchá karetní hra v podání jednoho z nejoriginálnějších mladých ilustrátorů. Karty mohou take sloužit jako kapesní encyklopedie pro nejmenší...











    DINE
    DINE --- ---
    O andělovi, noční můře, statečném medvídkovi, hodném slonovi, opici a divoké huse
    Autor, Ilustrace: Petra Kubáčková
    Baobab

    Háčkovaný sen pro nejmenší čtenáře. Petra Kubáčková (*1973) rozehrává v mikrokosmu dětského pokoje, mezi peřinou, matrací, šuplíkem a podlahou příběh svých háčkovaných postaviček. Knížka je vhodná již pro děti od jednoho roku, které dobře rozumějí základním situacím (spánek, radost, strach, pochutnání, hra...) a dokáží je většinou i vtipně jednoslovně komentovat. Knížka nezapře autorčino sociální zaměření (pracuje s dětmi na brněnské onkologii). Její postavičky jsou něžné a neobyčejné, plné tajemství a přesto živé a dětem blízké.








    DINE
    DINE --- ---
    nejake nase oblibene knizky...

    Tereza Říčanová: Kozí knížka
    Baobab

    "Jo, ráda bych jednou byla kozou. Ony jsou elegantní dámy se štíhlými kotníčky, co milují společnost, společenské hry, módní výstřelky — vůbec veškeré novoty a zajímavosti. Neváhají experimentovat, hlavně ochutnávat cizokrajné pokrmy. V kultuře by se uplatnily jako zpěvačky či herečky. A kdyby měly cestovní doklady, byly by světoběžnice. Mají rády převleky a každá mluví několika jazyky. Jsou také velice inteligentní a vynalézavé, ovládají diplomacii a umí prosazovat své názory. Je fakt, že jsou občas směšné (když čurají nebo mají hlavu prostrčenou plotem), ale to jsme všichni."
    Tereza Říčanová




    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    Tak jsem náhodou narazila v antikvariátu na litevské pohádky "Pohádka o statečné dívce a loupežníku Zelenovousovi" a vřele doporučuji, kdybyste na to třeba taky náhodou narazili. Je tam asi osm pohádek, většina je opravdu hodně drsná, dětem bych to moc nečetla, sama jsem z toho byla lehce hotová :-) Je to taková kombinace syrovosti Henriho Pourrata a velmi jednoduchého a jasného vyprávění, které hodně přímě odkrývá vnitřní svět postav - jako že to tam všechno je, ale není to nějak psychologizujícně rozblemclé. Ale pro malé děti opravdu spíš ne...
    Z těch, co jsem znala, tam je Sněhurka (ale ta, co vznikla ze sněhu) a Čarodějňátko, což je takový ten klasický motiv o dítěti, které čarodějnice vymění. V ostatních pohádkách jsou také některé známé evropské motivy, co se objevují u Grimmů i jinde, ale opravdu hodně pěkné...

    HRABALKA
    HRABALKA --- ---
    Nemohli byste mi dát tip na nějakou zajímavou knížku pro dítě (4)?
    Zajímá ji téměř všechno, aktuálně dinosauři a ufoni, ale hlavně "normální" zvířata, takže možná nějaký atlas... představovala bych si něco, k čemu se bude třeba vracet. Nebo nějaké pohádky, ale ne klasické , těch máme plné knihovny a postupně je čteme. Možná by to mohl být i nějaký zeměpisný atlas pro menší děti, protože i to ji celkem baví a hledá si v norm. atlasech..

    Byla jsem se teď podívat v jednom knihkupectví, ale přišlo mi to jako bída (možná jsem jen ale neviděla ty správné), nejsem ochotná za knížku, která má cca 20 listů, je v ní jedna pohádka, text vesměs žádný a pokud, tak obří písmena.. dávat peníze, které za to chtějí.
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    Pavel Čech: Tajemství ostrova za prkennou ohradou
    nakladatelství Petrkov, 2009


    Autorská kniha známého brněnského ilustrátora a výtvarníka Pavla Čecha na které pracoval více než jeden rok. Tajemství ostrova je možné nazvat dosavadním vrcholem autorovi ilustrační tvorby. Do příběhu o třech kamarádech promítl vzpomínky na své dětství, svoji lásku k zarostlým zahradám, pohled na hvězdné nebe, motýly, brouky, lidi s dobrým srdcem, toulání, oprýskané zdi, indiány, Rychlé šípy, pouštění draka... tajemství...



    KERB
    KERB --- ---
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    ot/ Taky jste meli pred ditetem predsevzeti, ze diteti u jidla nebudete delat sasky a ukazovat knizky? :D /ot
    SYNAESTHESIA
    SYNAESTHESIA --- ---
    Pořídili jsme Hugovi super ukazovací knížku. Při jídle si prostě musí prohlížet knížku, jinak se nenají a tady se děje tolik věcí, že než všechno ukáže, tak je nabaštěnej :-)

    Libor Páv .:. Jedeme, jedeme
    Illustrace: Libor Páv
    Nakladatelství: Albatros (2006)













    ARMAND
    ARMAND --- ---
    Ahoj,neměl by někdo knihu - O malachitovém kvítku ?( autor pravděpodobně ruský)Info,prosím,do pošty.Děkuji moc.
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    Pokud bys potřebovala něco o nějaké konkrétní knize/spisovateli, doporučuju čerpat z recenzí v Tvořivé dramatice - co se týče recenzí na dětskou literaturu, jsou imho naprosto nejlepší, najdeš v nich spoustu informací. http://www.drama.cz/periodika/td_recenze_beletrie.html
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    Kazdopadne kdyz na neco chytreho narazim, urcite se podelim :)
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    SHADOWALKER: Diky, ale to uz je asi trochu mimo obor :(
    THOMASMORTA: Dik za radu, poohlednu se. Ja vim, ze tahle literatura je prakticky k nesehnani (resp. neexistuje), proto jsem se ptala tady, jestli nekdo o necem NAHODOU nevi... V nejhorsim to zmaknu i bez literatury, cucat z prstu si umim dobre :)))
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    MORRIGHAN: Existuje jeste jedna kniha o archetypech v pohadkach, ale nevim jestli je to co potrebujes. Nemuzu ted vygooglit titul, ale pokud by te to zajimalo napis mi do posty a najdu ti to.
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    MORRIGHAN: Tenhle druh literatury se špatně shání - pokud narazíš na nějaký zajímavý titul, dej prosím pak vědět. Zkus hledat spíše ve skriptoriu - Google mi našel sylabus nějakého kurzu Historie literatury pro děti a mládež 3 a tam jsem se dočetl o titulu, který se ukázal být k sehnání v prodejnách skript, jež se zove Sedm klíčů k otevření literatury pro děti a mládež 90.let XX.století. Třeba Ti to nějak pomůže
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    Ahoj, shanim nejakou odbornou literaturu o literature pro deti. Pisu diplomku o prekladu detske literatury, tak potrebuju neco bud o prekladech pro deti nebo o detske literature obecne (ale spis z literarniho nez psychologickeho hlediska) Byla jsem v knihovne, ale tam maji same knihy z dob vrcholneho socialismu, coz uz je ponekud zastarale :) Pokud se nekdo detske literature venujete, budu rada za veskere tipy. Dik moc! :)
    SYNAESTHESIA
    SYNAESTHESIA --- ---
    Ivona Březinová: ŽOFINKA OFINKA



    převzato z: www.svetdetskefantazie.cz
    Jestli hledáte knížku pro své nejmenší čtenáře a zároveň něco, čím si sami připomenete bezbřehou dětskou fantazii, pak je Žofinka Ofinka tím pravým.
    Pokud už si nepamatujete, jak pracovala vaše dětská fantazie v předškolním věku, Žofinka Ofinka se svými spolužáčky ze školky vám to připomene.
    To je asi to nejvýraznější, co z celého příběhu vystupuje.

    Dýchne na vás dětská atmosféra, dětské myšlení, dětská neuvěřitelná rychlost, s jakou se skamarádí, s jakou se pohádají a zase udobří. A také Žofinčin strach, když přišla první den do školky.
    Koho bude žádat o pomoc, když bude chtít pryč??? A vydrží ji strach až do samého odpoledne?

    Už i děti ve školce jezdí na školku v přírodě.
    Vydejme se tam s nimi, poznáme zahradu, kde se děti vyřádí až běda, a také správce zahrady, zahradníka pana Sýkoru.
    Ten se aktivně zapojí i do dětských aktivit, ukáže dětem mimo jiné třeba tajemného hlinomaze (nebo to je vážně jenom obyčejná žížlala?)
    A to je velké dobrodružství, kdepak matrace, ale velká loď.
    A na cestě je tolik různých nebezpečenství…třeba ten puchýřkovitý obličej ve vodě!!! Anebo to stavění vodotrysku.
    Páni, které dítě by nebylo z takové činnosti nadšené!

    slovo autorky:
    Jeden ze splněných snů aneb Jak vznikla Žofinka Ofinka
    Jako úplně malá holčička jsem milovala leporelo Kdo chce koťátko? V té době jsem ještě nevnímala, že autorkou textu je Milena Lukešová a autorkou ilustrací Helena Zmatlíková. Ale okaté koťátko mi tehdy naprosto učarovalo. A po něm spousta dalších obrázků okatých zvířátek a hlavně dětí v mnoha nejrůznějších leporelech a knížkách.

    Čas se posunul, z malé holčičky jsem vyrostla, ale nevyrostla jsem z obdivu k paní Zmatlíkové. Obě moje dcery se učily číst ze Slabikáře Jiřího Žáčka, který ilustrovala Helena Zmatlíková, a já viděla, že její obrázky učarovaly i jim. V té době už jsem měla za sebou několik svých knih pro děti a před sebou plány na psaních dalších příběhů. Pomalu a jistě se mi v koutku duše začal ozývat nesmělý sen - napsat knížku, ke které by obrázky nakreslila právě moje oblíbená ilustrátorka. Nepodařilo se. Přišla jsem pozdě. Paní Helena Zmatlíková už mezi námi není. To je fakt, vedle kterého je rozplynutí mého snu jen malou nicotností.

    Jenže se ukázalo, že některé sny se dají plnit i z ilustrátorského nebe. Pan Ivan Zmatlík, ředitel nakladatelství Artur a syn Heleny Zmatlíkové, mi jednoho dne ukázal knížku. Jmenovala se Puntíkatá Andulka, kdysi ji napsala maďarská spisovatelka Mária Szepesová a měla krásné obrázky… No, nebudu vás déle napínat. Podle ilustrací, které Helena Zmatlíková nakreslila ke knize Puntíkatá Andulka, jsem napsala novou knížku - Žofinku Ofinku. S Puntíkatou Andulkou nemá vůbec nic společného. A přece je pojí to, co je pro knížku určenou dětem snad nejdůležitější - obrázky. Vypadají tu jinak, v jiném pořadí, v jiných výřezech i seskupeních, ale nebýt jich, tak… tak by moje Žofinka Ofinka nikdy nevznikla.
    Tak vidíte. Sny se člověku mohou splnit, i když už to ani neočekává. A ještě něco vám prozradím. Některé sny totiž mají dokonce i pokračování. Právě totiž vychází další knížka, kterou jsem napsala podle ilustrací paní Zmatlíkové. Jmenuje se Rozpustilá ozvěna a líčí příběh skoro detektivní.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam