• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    EUCHENIE: Nemá právě žádné zřejmé zájmy, jediné nejblíž zájmu je občasné venčení sousedovic psa. Chtěla jsem na to jít tedy přes zvířátka, objevila jsem v knihovně jakousi růžovou holčičí knížku s příběhem o zvířatech, ale bylo to tak zoufale psané, že jsem ji vrátila. Půjčila jsem v knihovně hromadu knížek podle zdejších tipů a ty starší (Lindgrenová, Vlaštovka, Aranella pirátka a možná i ten Viking Vik (ten má dost malá písmena, toho jsem si nechala) apod. a ani vzdáleně nezmiňují Verneovky) se obávám vůbec nebudou fungovat. Když porovnám jejich sloh se slohem Filína Fildy, je to úplně jiný svět, asi jako srovnávat Financial Times a Blesk... Navíc pro dítě, které je zvyklé neomezeně konzumovat televizi, bude čtení asi opravdu "zbytečná" námaha, padla na mě z toho taková marnost. Uvidíme, co mi řekne za nějaký čas, jestli se pustí aspoň do jedné knížky, nebo mi je vrátí netknuté...
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    EUCHENIE: Už ji máme doma půjčenou, teď čteme Tappiho ze Šeptajícího lesa, to mě moc nebaví, pak jdeme na Vikinga Vika... :)
    EUCHENIE
    EUCHENIE --- ---
    EUCHENIE: + ještě otázka, co má ráda kromě knížek.. resp. co má ráda :) Nějaké zvíře, záhady, pyramidy.. jo ještě knížky od Enid Blytonové jsem měla ráda, to bylo o děckách, co řeší záhady
    Enid Blytonová | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/autor/11335/enid-blytonova/
    EUCHENIE
    EUCHENIE --- ---
    BEBERA: mě třeba za mlada bavily knihy Vikinga Vika, v kolik letech teda už nevím :))
    První kniha vikinga Vika - Runer Jonsson | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/125734/prvni-kniha-vikinga-vika/
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    BEBERA: vím to, protože starší dcera je příšerný knihomol a s dětma ve třídě si vyměňují tipy na to, co číst....mmch, ke čtení už "zblbla" několik spolužáků....vím to, bo mi jejich matky chodí děkovat :-) podle mě zcela neoprávněně, dítě si ke čtení cestu najde samo, jen to chce někdy ten správný impulz.....a u mladší se ve třídě hodně praktikuje půjčování knížek, takže tady pořád šachujeme s knížkama cizích dětí a vyzvedávám naše od nějakých dětí

    já osobně docela bojovala se čtením u mladší a ještě to tam není zcela vyhrané....ale snažím se , aby to bylo zcela nenásilné....večer si čteme společně, v knihovně jsme pečení vaření (a ona tam chodí samozřejmě taky, bo kde by byla), knížek i doma máme hafo....výsledek je ten, že když jí něco baví, tak to přečte na jeden zátah a nedělá skoro nic jiného, ale pak se třeba měsíc na žádnou knížku ani nepodívá, což mně (taky knihomolovi) přijde divné....ale budiž, respektuju to, každý to má jinak
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    BEBERA: já to, co četli spolužáci, zjišťovala podle toho, co se zabavovalo pod lavicí ;)
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    MEDVED007: Ta holka očividně vůbec neví, co ji baví. Kdo jiný by si v osmi letech vybral ke čten Medvídka Pu a divil se, že ho to nebaví... Asi na rozdíl od tvých dcer s kamarády ve škole nediskutují o knížkách... Mimochodem se mi moc líbilo, že víš, co děti ve škole čtou. Pamatuju si, že jsme se o knížkách bavily jen s jednou spolužačkou, vůbec netuším, co četly ostatní děti.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    BEBERA: ono to fakt chce trefit to, co to které dítě baví....starší dcera je ujetá na takové ty dobrodružné/detektivkové/fantasy knihy a četla je odmalička a svou "velkou" čtenářskou kariéru skutečně začla na zmiňovaném Harry Potterovi, kterého začla číst o prázdninách po druhé třídě a postupně přelouskala během první poloviny třetí všechny díly. mladší je naopak víc romantik a má ráda knížky ala baletka, o zvířatech a tak....teď aktuálně spolu čteme encyklopedii larousse o zvířatech světa, obecně má encyklopedie hrozně ráda.....naopak u ní detektivky vůbec nebodují.....a ani se jí nelíbí obecně oblíbené knižky ala poseroutka nebo ty různé deníky mimoňky a takové ty holčičácké sranda knížky, které jsou napůl knížka a napůl komiks....
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    GIOMIKY: Audio knížky u nás i u kamarádky frčí. Ale tipy na dobré papírové knihy sháním proto, že jsem zjistila, že děvče musí denně přečíst pár stránek a bere to jako nutnou povinnost a obrovskou otravu... Něco na úrovni uklízení... Což mi přijde strašně smutné...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    BEBERA: Doufam, ze nebudu uplne off-topic, ale my ted maly poustime hodne audio knizky. Neni kazdy den cteci posviceni, ale audio kniha se neunavi. Takze prectu jednu kapitolu vily Amalky a zbytek docte Eduard Cupak. Mala je tuha do 15-ti minut.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    GIOMIKY: Verneovky jsou podle mě totálně neprůchozí. Jako PISKVOR: si pamatuju, že přes 20.000 mil pod mořem jsem dost kodrcala a dost možná jsem to ani nedočetla, bylo to nekonečné. I když teď jsem si to googlila a je nové vydání upravené Ondřejem Neffem, pochopila jsem, že výrazně osekané. Původní knížka měla čtyřista stránek, nová má jen dvěstě, asi musel Neff hodně řezat...

    PIPIN: Dík za upozornění, četla jsem jen Trosečníky z Vlaštovky a nevěděla jsem, že Ransome napsal víc knížek. A dík za tipy na aktuálně oblíbené knížky. MEDVED007: Taky dík, tuhle knížku bych v knihovně/knihkupectví sama nikdy neodhalila, nedostala bych se přes tu obálku...
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    BEBERA: k níže zmiňovaným přidám ještě ty holčičí....u mladší dcery ve třídě všechny holky čtou baletku.....https://www.kosmas.cz/knihy/168181/mala-baletka/...je toho x dílů, vzadu jsou i různé baletní pozy, které si holky můžou nacvičovat, je to tenké , velká písmena, takže i ne moc čtenářsky zdatné dítě má pocit, že knížku přečte jak nic a může sáhnout po dalším dílu....není to žádná super literatura, ale ani nic vyloženě děsného....takové pohádky ze skutečného života
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    PISKVOR: Tak to mě Foglarovky bavily velmi, Verne ne, Mayovky jen Vinetou, Dva divochy jsem milovala. A Hobit.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    PISKVOR: on se imho hlavně hodně mění vhodný věk pro čtené. Dítě přečetlo rychlé šípy v první třídě a bylo to tak akorát. Pána prstenů četl ve druhé.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    BALAENA: Upřímně řečeno, verneovky mě v dětství minuly taky - napřed jsem ve 20000 m.p.m. začal skákat technické specifikace, pak infodumpy, pak fyzikální experimenty - a pak už tam toho moc nezbylo. Verne může být stokrát praotcem sci-fi, ale jeho čtivost se medle přeceňuje. (Otec si obdobně stěžuje, že dnešní skauti neznají Rychlých Šípů - kdybych se k Foglarovi nebyl dostal přes Kometu+Saudka, asi by mě sám o sově nebyl zaujal)
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    GIOMIKY: moje dítě čte i telefonní seznam, hlavně že to má dost písmenek, ale tři jistoty mého dětství ho naprosto minuly, a jak jsem si dělala sondu u rodičů ve třídě, nestál o to ani nikdo ze spolužáků: mayovky, verneovky a Dva divoši
    PIPIN
    PIPIN --- ---
    BEBERA:
    TRISSIE:
    Já s Ransomem začal trochu později, myslím cca v 10-11 letech (a hrozně mě to bavilo). Když už, tak bych asi začal od začátku, tedy ne Trosečníky z Vlaštovky, ale Bojem o ostrov.
    Mayovky jsem taky četl dřív, myslím taky tak v druhé třídě. Trochu se bojím, jestli je to dnes čitelné, tuhle jsem namátkou otevřel Vinnetoua a přišlo mi to takové řídké - to co by se dalo říct dvěma větama řeší Sam Hawkens na dvou stranách. Ale slečna nechce idniány, takže stejně nic:)
    Nedovedu si představit, jak by ji v současném nastavení mohly bavit Verneovky.

    Ad moje tipy - no, já souhlasím s Gormiem. Můj starší syn je akorát osmiletý. Také četl Poseroutku, Beast Quest (je to taková úplně elementární fantasy, nic objevného, ale rozhodně to neurazí, má to i ještě větší písmenka, takse jim to dobře čte), teď přešel na toho Hraničáře, což ho dost baví. Ještě ho bavil Frankův kouzelný fotbal a knížky od Guy Basse - Záplaťák, ale hlavně Filín Fidla, to je zábavný. A samozřejmě komiksy - Kůstka, ale i ty Rychlé šípy...jistě toho bylo víc, tohle jen v rychlosti..
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    BEBERA: Neni uz dost velka na Verneovky?
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    TRISSIE: Taky jsem ve druhé hltala Mayovky. Včera jsem té holčičce (je také ve druhé třídě) líčila, jak ty knížky byly napínavé, zmínila jsem indiány a už obracela oči v sloup... :(
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    BEBERA: Ransomovky jsem stoprocentně četla ve třetí třídě (pamatuju si to, protože nám je začala číst paní učitelka v družině na pokračování a já samozřejmě nemohla čekat, jak to dopadne, tak jsem si je honem pořídila z knihovny).
    Ve druhé jsem ujížděla na Mayovkách.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam