• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    Svět dětské fantazie tvoří zejména knihy pro děti.


    Přivítejme v knihovně nové potvůrky, skřety, příšerky, robůtky a jinou pohádkovou havěť.

    Jaké knihy kupujete svým dětem? Jaké dětské knížky jste měli rádi jako malí?

    ... Objevy ... Doporučení ... Recenze ... Obrázky ... Ilustrátoři ...

    "Preferujeme nové zajimavé dětské knihy, nic proti Krtečkovi, ale toho všichni známe :-)"


    Návod na vkládání obrázků najdete v . n . á . p . o . v . ě . d . ě .

    rozbalit záhlaví
    DUNICAN
    DUNICAN --- ---
    FIFI: to mi připomíná, že kamarád založil nakladatelství a jejich první kniha je naprostý klenot, vřele doporučuju, obě naše děti to zhltly a velmi se jim to líbilo.

    Příběhy ze staré zahrady | Nakladatelství Klíč
    https://www.klic-knihy.cz/produkt-strana-pribehy-ze-stare-zah
    FIFI
    FIFI --- ---
    TRISSIE:
    LADY_MYSKA: Kdysi jsme se tu bavily o knihách psaných genetickou metodou. Je to dobré pro prvňáky, cca v listopadu první třídy. Bohužel, vzhledem k nedostatku papíru a prodlení v tiskárnách až teď, na začátku roku vyšlo toto: https://www.kosmas.cz/knihy/500002/kocourek-uhlik-a-tajemna-vrata/ ale nedržela jsem to ještě v ruce.
    MASOUMEH
    MASOUMEH --- ---
    DUNICAN: Astrid Lindgrenová - Kalle Blomkvist
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    DUNICAN: co serie Tri patraci od Roberta Arthura?
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    Četli jste mimochodem někdo Liščí oči od Hůlové? Některé její věci mám vyloženě ráda (třeba Umělohmotný třípokoj) a některé se mi nelíbily (třeba Stručné dějiny hnutí), ale zatím ve všech jejích textech jsem oceňovala, že má vybroušený a snadno rozeznatelný styl, který ji jasně odlišuje od ostatních současných autorů a autorek. Těšila jsem se, jak se ten styl promění při psaní pro děti. V Liščích očích jsem ale naprosto nechápala, kam se ten styl poděl, jsou z hlediska formy hrozně sterilní. Například příběh vyprávějí sourozenci, dvojčata (kluk a holka), ale oba ho vyprávějí vlastně úplně stejně. Proč? U několika vět mě napadlo, že je snad Hůlová nemohla nikdy napsat; mezi mé oblíbené patří třeba "díval se na něj jako nacista". To má být nějaká parafráze na meme "toto jsou oči fanatika"? :D

    A k samotnému příběhu a jeho kulisám: kniha nepochybně nasere každého, kdo nemá rád spojení "primitivní antikomunista", to je asi všechno, co je třeba říct :)
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    DUNICAN: Emil a detektivové je imho pro devítiletou fajn.
    Doporučím taky Hledá se hvězda od Brodecké, řadu slušných detektivek napsala Krolupperová (třeba Zločin na Starém městě), pěkné dětské detektivky pro tenhle věk píše i Jorn Lier Horst. Pro děti od devíti let je určená i knížka Kdo zabil Snížka? od Soukupové, ale někteří moji studenti se dušovali, že by ji nikdy nikomu pod jedenáct nedali, je fakt, že tam jsou syrovější pasáže.
    Ze starších knížek se mi ještě zdály solidní třeba Hrnčířovy detektivky.
    Vondrušku nedoporučuju, protože je to podle mě kokot, kterého je třeba ignorovat, nikoliv číst, ale je fakt, že má své příznivce a ty jeho dětské věci jsou ve srovnání s tvorbou pro dospělé ještě relativně neškodné.
    Jo a rovnou varuju před dětskými detektivkami, které po roce 2000 vydává Vojtěch Steklač, to je neuvěřitelné bahno jak literárně, tak hodnotově.
    DUNICAN
    DUNICAN --- ---
    Paráda, dík všem za tipy!
    PUKPUK
    PUKPUK --- ---
    Znám to jen jako mluvené slovo, ale snad to jako tip bude stačit
    Zuzana Pospíšilová - Serie Detektivové
    Ebba Haslund - Vikingové z Bronských vršků
    Enid Blyton - serie Správná Pětka
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    DUNICAN: historické detektivky pro děti od Vondrušky - Fiorella a... Minimálně ty první dvě bych klidně dala i v těch devíti, ty další už nemám přečtené, tak neříkám najisto.

    a pak jsou knížky o těch dětech, co v některých povídkách pomáhaly Sherlocku Holmesovi. Nějak jako Malí detektivové z Baker Street
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    BALAENA: je to mozne, zase na druhou stranu super, kdyz postavy rostou a ten prvni pro ten vek 8-11 mi prijde vhodny
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    LADY_MYSKA: ti třetí Hrobaříci už jsou dost pro starší.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    DUNICAN: vim o tehle serii, ale zatim jsem necetla
    Případy pro W + W série | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/serie/pripady-pro-w-w-8346

    pak jsem posluchala tohle a cetla Hrobariky v podzamci ( to mi prislo uz pro starsi) a treti dil ceka, az bude vice casu, tech knizek k precteni mam doma hromadu
    Tajemství Hrobaříků - Pavla Horáková | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/hrobarici-tajemstvi-hrobariku-297613

    Vim jeste o tehle knize, ale tu jsem jeste v rukach nemela
    Paříž s vůní zločinu - Šárka Ledenová | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/pariz-s-vuni-zlocinu-482301
    DUNICAN
    DUNICAN --- ---
    Ahoj všem, dcera (9 let) přečetla sérii knih Holky na stopě od Barbary Wendelkenové a teď tvrdí, že detektivka je její nejoblíbenější žánr. Doporučíte nějaké další detektivky pro podobně staré děti?

    V historii auditka jsem našel "Záhada plachetnice Liberty", "Detektiv Sventon" a "Emil a detektivové", ale nevím jestli je to vhodné pro devítiletou.

    Taky bych chtěl, aby to mělo nějakou úroveň. Našel jsem např. jinou sérii o holkách detektivech, ale přijde mi na první pohled velmi nevkusná:
    Série Tři holky na stopě | Knihy Dobrovský
    https://www.knihydobrovsky.cz/knihy/serie/tri-holky-na-stope-196
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    FIFI: to první ano, samizdat ne :)
    FIFI
    FIFI --- ---
    JANISKA: ma tam vazne slova renoVovane a samizdat ?
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    Tak jsem si dala během posledních dvou dní ještě Já, Finis, o kterém se tu psalo asi před měsícem, a jako sci-fi oddychovka to naplnilo mé očekávání, připojuju se ovšem k Annnině tezi, že s pečlivou rukou redaktora šlo z příběhu vytřískat víc. Jen ke smutnému pousmání je závěrečný medailonek, kde se autor holedbá, že knihu mu chtělo vydat "renoVované nakladatelství", ale on se rozhodl pro samizdat. No, škoda. Nalákal mě začátek, který naznačoval, že text zachytí poměrně ambivalentní charaktery, zhruba od třetí kapitoly jsem ale pochopila, že o vícerozměrných postavách si můžu nechat jen snít, ale tak jo, no, je to dobrodružná věc, která má strhnout a člověk ji nemá moc prošťourávat. I tak mě při četbě párkrát stereotypizace postav vyloženě nadzvedla (vítejte ve fikčním světě, kde pro charakteristiku postav často stačí říct, že je někdo "asi z Afriky", "asi z Asie", "autista" apod.). A od konce jsem si slibovala uspokojivější rozuzlení, byl na mě příliš rychlý, málo vyargumentovaný, a proto i ne úplně katarzní.
    Inspirace Matrixem mi připadala relativně subtilní, viděla jsem tam spíš architextové (žánrové) vazby než plagiátorství. Víc jsem si u četby vzpomínala třeba na Vopěnku, ale ani tam mi inspirace nepřipadala nijak za hranou.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    GOLDBERRY: a taky Barbie a Labutí jezero. Já na to koukat nemůžu, ale ta správná hudba tam je a u Labutího jezera asi docela i relevantní příběh. Ale fakt jsem zvládla jen útržky, takže nemůžu soudit :)
    GOLDBERRY
    GOLDBERRY --- ---
    SEBIEN: Barbie v Louskacku? To existuje? Brany pekla se zase trochu pootevrely :-D
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    GOLDBERRY: potvrzuji stejný dojem i efekt - měli jsme Louskáčka (z knihovny) a též jsme na to konto viděly i kousky baletu :)
    (Ovšem musím přiznat, že holky mají nakoukanou Barbie v Louskáčku, takže hudbu znají (poznávají bezpečněji než já) a knížka nám pak sloužila i ke srovnání příběhů (a srovnání filmového a baletního vyprávění) a zasazení těch melodií k baletním výkonům a choreografiím).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam