• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    Svět dětské fantazie tvoří zejména knihy pro děti.


    Přivítejme v knihovně nové potvůrky, skřety, příšerky, robůtky a jinou pohádkovou havěť.

    Jaké knihy kupujete svým dětem? Jaké dětské knížky jste měli rádi jako malí?

    ... Objevy ... Doporučení ... Recenze ... Obrázky ... Ilustrátoři ...

    "Preferujeme nové zajimavé dětské knihy, nic proti Krtečkovi, ale toho všichni známe :-)"


    Návod na vkládání obrázků najdete v . n . á . p . o . v . ě . d . ě .

    rozbalit záhlaví
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    FIFI: "Knihy jsou jako oblečení, když jsou dětem o trošku větší, tak do nich dorostou, když jsou jim menší, začnou je škrtit." (J. R. R. Tolkien, v eseji O Pohádkách)

    Souhlasím, že záleží na čtenářských zkušenostech - já se naučil číst dva měsíce před svými pátými narozeninami, o dva roky později (ještě před nástupem do školy) zvládal číst Verneovky po desítkách stránek za den, a v první třídě dostal poznámku za to, že jsem si při hodině čtení, kdy si ostatní slabikovali v mateřídoušce, četl pod lavicí. Takže pokud ratolest nemá načteno, tak chápu jistou opatrnost.

    Na druhou stranu - třináct let není dítě, třináct let je puberťák.
    Dotaz na nějakou "dospělou" knížku může taky znamenat, že by si rád přečetl něco, kde se tu a tam mluví sprostě nebo i souloží, protože ho to začlo fascinovat (i když třeba sám ještě přesně neví proč). A v tomhle slova smyslu jsou Francisovky přímo ideál (až na tu Hru na fanty, která má dost explicitní jazyk a morálně nejednoznačnou premisu). Vulgarismy téměř nejsou, erotické scény jen někdy (a když, tak decentní), ale přesto už to působí dospěle.
    FIFI
    FIFI --- ---
    CERNYRYBIZ: ja jsem tedy asi stara konzerva a boomer, od 9 bych detem Francise cist nedala. Ve 13 bych take vahala. pockala bych jeste rok. Hra na fanty ve 13 urcite ne, to uz pises.
    Za trest by se ted asi hodilo k volbam, hrdinovi je tam 16. Neznam daneho ctenare od BEBERY, ale prece jen zalezi, jak je vyspely. V Za trest se pise o “vztahu” na jednu noc starsi matky, ktera si hl.hrdinu upletla s mladickym typkem, sotva dosahujim plnoletosti a zejmena o pomoci hl. hrdiny “otci” s politickou kampani po 16 letech od jeho narozeni. To myslim pro vek 13 asi jo. Jenze asi chceme, aby ten trinactilety zacal cist i dalsi Francisovky, aby si je zamiloval a [BEBERA @ Dětská kniha ] pise, ze on zatim cetl knihy o detskych partach a to fakt nevim, zda by ho ty dalsi bavily a zda to neni brzy?

    Ja treba nevim, jak je to dneska v Mest.knihovnach, ale za mych deti byl problem si neco pujcit z dospeleho oddeleni. Francise by urcite pred 19 lety trinactiletemu knihovnice ani nevydala. Ve veku 9 let mela problem mymu synovi pujcit Pratchetta.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    ATUARFIK: Tohle je hodně specifické, ale skvělé: https://mravencichuva.cz/kdyz-dinosaurum-nekdo-umre-mala-knizka-o-velkych-starostech-pro-male-i-velke/

    Tohle https://www.albatrosmedia.cz/tituly/44454986/dinosaurium/ je taková seriózní klasika - pro starší děti, ale mám ověřeno, že dětští geeci obou pohlaví to žerou i v necelejch pěti :)) (jinak to má i verzi pro mlaší děti, která má zelenou obálku, ale tou jsem zatím nelistovala)

    Tahle https://www.dlouhapuncocha.cz/eshop-ilustrovany-atlas-nejpodivnejsich-pravekych-tvoru.html je zas spíš taková vtipná.

    Tohle má dinosaury jen na pár stránkách a je to slovensky, ale minimálně naše děti to hrozně žerou, tak tomu idělam reklamu :) https://www.martinus.cz/?uItem=435345
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    BEBERA: a teda jestli mam vybrat jen jednu, tak by to byl Dick Francis - Za trest.
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    BEBERA:
    Detektivky: Dick Francis (cetl jsem od deviti, od dvanacti dal je to uplne ok krome knizek Pole pro trinact a Hra na fanty), Agatha Christie, Sherlock Holmes (nejen Arthur Conan Doyle), pripadne Jaroslav Velinsky (knizky s Otou Finkem - soustruznikem).

    Sci-fi: Isaac Asimov - Ja, robot; cokoliv od Raye Bradburyho (krome Pampeliskoveho vina)... Jinak nevim, nejsem velky sci-fi fanda. Za post-apo knizky rozhodne Vladimir Slechta a Goweryho svet; nejlepe puvodni trilogie (Projekt Berserkr, Ostri ozveny, Kyborgovo jmeno)

    Dobrodruzna klasika a westerny: E. T. Seton, Emilio Salgari (Cerny Korzar), Zane Grey, Max Brand (Hvizdavy Dan, Bily Cejen, Modra sojka), Jackson Gregory (trilogie Smecka Haverilu), cokoliv s Docem Hollidayem a Wyattem Earpem.

    Fantasy: Zelazny (hlavne Podvrzenec/Divomag/Shadowjack), Adam Andres (cokoliv z Wetemay krome Koruny Elladu), Karolina Francova - Algar Tarch, Zamboch - Koniasovky, samozrejme Tolkien a Pratchett.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Pripadne posli sem, zena dostane tiket a nieco poradi :)))

    Knihomolský pomocník - úvod | Martinus.cz
    https://www.martinus.cz/pomocnik
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    FIFI
    FIFI --- ---
    BEBERA: některý Hailey by snad stále ještě šel, třeba Letiště ano, ale některé mi pro třináctiletého připadají, že by ještě mohl počkat, např. Konečná diagnoza.
    Ve 14-15 jsem Hailyho četla, také Francise, Sayersovou, ale ve 13 letech tedy ještě ne.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    Potřebovala bych tip na knížku pro třináctiletého kluka. Knížky o dětských partách už ho nebaví, chtěl by nějakou (nedětskou) detektivku. Nemáte prosím tip na napínavý dospělý příběh,ale zas nic temného, strašidelného, krvavého apod. Pak jsem si vzpomněla,že v tomto věku mě strašně bavil Artur Hailey, ale když jsem ho před pár lety znovu otevřela,byl už příliš zastaralý. Pokud byste měli tip na podobný styl, ale v současnosti, budu moc ráda...
    FIFI
    FIFI --- ---
    SAAYURI: nevím, jestli ještě sháníš knížky pro prvňáčky. Včera vyšlo nové vydání jedné vyprodané genetické metody: https://www.kosmas.cz/knihy/520157/usmevne-starosti-vrabce-kaspara-geneticka-metoda/ Obálka není nic moc, ale uvnitř je to podle mne celkem hezky udělané.
    Ale třeba už Tvá dcerka čte dávno běžnou metodou a genetiku už nepotřebujete, nevím.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    JANISKA: Je mi to jedno, obojí je vítáno.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    ANDREJKA: O jak staré děti jde? A co má být cílem "deníčku"? Aby si rekapitulovaly obsah knížky, vztáhly se k přečtenýmu, kreativně na to navázaly, nebo jen aby si nějak zaznamenaly, co četly? Ony se ty formy budou hodně lišit jak podle toho věku, tak podle toho, oč ti jde.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    ATUARFIK: Hledáš fikci, nebo nonfikci?
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Přeruším diskuzi s prosbou o doporučení - kniha o dinosaurech pro holčičku 5 let.
    Naše děti dinosauří období zcela minulo, takže netuším. Trochu jsem samozřejmě pogooglovala, ale pokud někdo máte super osobní doporučení, budu ráda.
    GOLDBERRY
    GOLDBERRY --- ---
    MOUNTBATTEN: Je, ale z druhe strany, taky mivaji potize s pisemnym projevem a je treba ho nejak tribit. S cimz muze nekterym rozumne vedeny ctenarsky denik (na ktery dostanou rozumnou zpetnou vazbu) pomoci..
    ANDREJKA
    ANDREJKA --- ---
    MOUNTBATTEN: tahle skupina určitě nemá snadný přístup k internetu, resp. počítači, touhle cestou teď jít nemůžu.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    TILIO: Proč tolik mínusů máš netuším a...
    proč lidi? V čem je tahle idea tak mimo? Mně taky přijde, že propojit povinnost deníčku s tím, co ta děcka baví, co jim přijde přirozené, je dobrá cesta.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    Výtisky jejich recenzí na goodreads/databazeknih by nestačily?
    Nebavilo by je než deníček na papír mít profil na literární sociální síti a tam si zaškrtávat, co četl, psát k tomu názory dojmy?
    Já když kouknu na komentáře Young adult knih, tak to tam žije (pravda, nevím kolik čtenářkám je,tipuji že takovou Grishu žerou trináctiletí.)
    Mně přijde, že pobývat na sociální síti je zábavné:-)
    TILIO
    TILIO --- ---
    ANDREJKA: Hele a je nutny, aby neco psali / kreslili na papir? Bud muzou udelat nejakej scrap book, klidne jenom elektronickej (kde si muzou delat fotky, nebo najit v casopise / na internetu obrazky co jim to prippomina, nebo nejaky pripominky z mist kde zrovna byli kdyz to cetli, typu "tady je jizdenka z autobusu, kterym jsem jel kdyz Mirek Dusin zrovna delal v knizce X", nebo dokopat nejakou tu AI aby jim to ilustrovala nejak, ...) nebo nejakej treba video-denik, kde sdeli svy zazitky a co si o tom mysli?

    (Vychazim teda primarne z toho, ze mlada generace roste s telefonem prirostlym k ruce, umej to, oslovujou je videa atd. mnohem vic nez nejaky psany blaboly, zaroven takto prijmaj i vydavaj vetsinu informaci... Mozna jsem mimo, nevim. Ale o cteni netreba nutne referovat pisemne, pokud to neni do skoly?)
    MAGGIE
    MAGGIE --- ---
    ANDREJKA: Naše Karolína si měla první roky vést deník ve stylu: název - autor - ilustrátor - hlavní postavy (jen vyjmenovat jména) - obrázek ilustrující něco, co tě při čtení zaujalo. Po pár letech přidala paní učitelka ještě "co mne na knize bavilo/nudilo/překvapilo" a teď tam má napsat ještě i nějaký velice stručný děj (což je u některých spletitých dějových linií občas trochu všerodinný oříšek). Ale tohle je vlastně to, co nechceš slyšet, tak pardon. Ale za tipy budu taky ráda. Pro mne čtenářský deník byl jednou z nejhorších alternativ "domácích úkolů" ve škole.
    MAGGIE
    MAGGIE --- ---
    JANISKA: Však já to nerozporovala, byť to tak možná vyznělo. Souhlasím s Tebou ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam