• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    VOY
    VOY --- ---
    Knih se da zbavit na Knihobotu pomerne bezpracne. Urcite neziskate tolik penez zpatky jako kdyz to budete prodavat sami, to je jasny. Ale rekl bych, ze takova matematika funguje taky jen dokud clovek pocita cas straveny balenim, odesilanim a komunikaci jako naprosto bezcenny. Proti tomu dat dve bedny Knihobotu a na pul roku na to zapomenout je zlaty.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    LADY_MYSKA: Furt je to opruz.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    QUANTI: s prodejem knih, byt jsou jako nove neni problem. Udat nejake nosene obleceni po detech, klidne i zdarma je problem
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    LADY_MYSKA: Já právě taky, což je další problém, který řeší e-knihy :D

    Chápu to, ale mám to prostě úplně jinak.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    QUANTI: tak ja bych si nejradeji vsechny knizky nechala, ale bojiju s mistem
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    LADY_MYSKA: Tady je přesně vidět, jak mají různí lidé různé hodnotové žebříčky - já úplně nenávidím řešit, jak předám nepotřebné věci dál, ať už to je oblečení, z kterého děti vyrostly, dětské potřeby a hračky, nebo třeba knihy. Čím míň fyzických bazmeků, které je potřeba nějak řešit, tím pro mě líp. Velkou část e-knih si stahuju volně z knihovny, případně mám jednu měsíčně zadarmo k předplatnému idnes, jinak čekám na slevy (dřív jsem hodně vyhlížela konkrétní akce, teď si spíš hážu do košíku na Kosmasu, když mě něco zaujme, a čekám na 20% akci jednou dvakrát do roka). Jednou za uherák, když na něco fakt čekám, to většinou vezmu třeba v předprodeji, kde je to výhodnější.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    byt mam nekolik e-knih, radeji si kupuji papirove, uz z toho duvodu, ze ty po precteni muzu pujcit a nebo poslat o dum dal a nejake penize dostat zpet. Cena papiru a e-knihy je kolikrat srovnatelna a nebo se nepatrne lisi
    Knihovny vyuzivam, ale jsou docela pomale na nove tituly
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    QUANTI: Sama rozhodně nejsi a asi se to bude postupně přece jen měnit směrem k větší vstřícnosti vůči e-knihám (roli hraje třeba i cena a trh s e-knihama zdarma docela roste), ale nedá mi to a musím k tomu, co píšeš, přihodit jednu vzpomínku: ještě před pár lety, kdy nebyly tolik rozšířené podsvícené kindly, jsem byla na fokusce, kde se prakticky všichni zúčastnění shodli, že čtečku (i rádi) občas vytáhnou třeba v MHD, ale byli velmi kategoričtí v tom, že jim nesmí do postele, že na nočním stolku prostě MUSÍ ležet jedině tištěné knihy :) Sama jsem tomu tehdy v duchu přikyvovala. No a dneska mám vedle postele jen ten podsvícenej kindle a hodně čtenářů a zejména teda čtenářek kolem mě to má podobně, protože jsme dospěly do fáze, kdy spěj s náma v ložnicích mimina, a člověk už si tu lampičku před usnutím prostě rozsvítit nemůže :)
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    JANISKA: já jsem asi jediná, kdo čte ve čtečce nejen z nouze, ale preferuje to - třeba před spaním je to mnohem příjemnější a netřeba rozsvěcet. Jako uznávám, že papír je o něco výraznější zážitek, ale přečtu jich o hodně míň, tak jako řádově míň. E-knihy jdou každý rok do vyšších desítek (50-70), papírových do 10.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    FIFI: Moje exsefova je odbornice na materiální aspekty čtení a ctenarstvi a důvodů , proč nás čtení tištěnejch knih táhne, je spousta, takže mě moc nepřekvapuje, že v naší generaci je preferováno čtení z papíru. Případně že ze čtečky se čtou jen určité žánry (já si třeba pop papírově prakticky nekupuju, je mi pak líto místa v knihovně)/se čte jen v určitých situacích.
    Ale u těch dnešních maturantů mě to už celkem překvapilo. Tam je čtenářská průprava prostě úplně jiná.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    JANISKA: v ostrave to bylo vsude, v cele siti mestskych knihoven. MKP teda nevim, tam dite neposilam, jen sebe, tady v Beroune me na to vyslovne upozornovali, ze detska prukazka ma omezeni a nektere knihy jsou proste v db zavedene jako 18+
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    ANABEL_LEE: Můžu se zeptat, kde třeba?
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    ANDREJKA: Česky Deník mimoňky. Dělám v knihovně a potvrzuji, že taky dost frčí, i když ne tak mocně jako Poseroutka mezi kluky.
    FIFI
    FIFI --- ---
    JANISKA: ja ten point chapu velmi dobre, rozepsala jsem schvalne kvuli te maturite, protoze se to tykalo myho maturanta. Moje dcera (kdyz jsem se ji byla pred chvili ptat, jak to tehdy - pred 3 lety bylo - proste nechape, ze si to studenti nestahli z ulozto, ja zase nechapu to online cteni. Japreferuji papir - ok, boomer - online veci pouze v pripade nouze - priklad - ted hned o vikendu vecer doctu xty dil a chci cist dal, donutim nekoho z rodiny, at propatra net a eknihu ci audio ihned zakoupi).

    ANABEL_LEE: mno hele, na celym sirosirym nyxu i kdekoliv jinde, kde o tom pisu, jsem prvni, kdo s tim zacne. Nikomu se to tehdy (jak pisu - pravek) nestalo. Proste terry P. je v dospelem. Reseni - posilat dite s dospelou - to asi je, ale pak neni prehled, co tedy dite cetlo. Ona to pak nejak knihovnice udelala a Pratchetta mu pujcila i na jeho prukazku, ja jsem tam byla s klukem a rikala ji, ze toho doma precetl uz celou polici, ale ze nemame vsechny doma. Asi to zrejme bylo prvne, co se ji to za celou jeji letitou praxi u nas v mistni knihovne stalo:)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    FIFI: to s tou prukazkou je bezna vec, vetsina knihoven to tak ma, ze na detskou prukazku to neco nepujci... resenim je posilat deti do knihovny s dospelou prukazkou a je klid
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    FIFI: Jojo, je to tahle. A je tam teda hodně zajímavejch věcí. Měla by mi na ni snad už brzy vyjít v Český literatuře recenze :)
    Jinak point nebyl, nakolik šly a nešly sehnat knížky k maturitě, byť i tím se ta knížka zabývá, mě čistě jen překvapilo, že v době, kdy se snažíme děti do knihovny dostat horem dolem, jim ještě někde zakazují vybrat si, co chtějí (/potřebují). Já bych do knihovny třeba v jedenácti asi moc nepachla, kdybych nesměla k detektivkám.
    Mimochodem ad ulož.to: O tom se tam taky dost píše:) zároveň se ukazuje, že většina dětí pořád daleko radši čte papírový knihy a čtení z počítače/mobilu/čtečky je pořád spíš pro případ krize/cestování. Ale o něco podíl pravidelných čtenářů e-knih narostl, to zas jo.
    FIFI
    FIFI --- ---
    JANISKA: v tehle knize? : https://www.kosmas.cz/knihy/511448/ceske-deti-a-mladez-jako-ctenari-v-dobe-pandemie-2021/

    Moje dcera maturovala v prvnim roce (v prvnich mesicich) pandemie, knihy tedy mela davno ve skole zapsane, nektere fyzicky sehnane. Myslela jsem si, ze knihy k maturite se zapisuji hned v zari (cili v jejim pripade v zari 19, ale dcera mi tu tvrdi, ze ne, ze samotne zapisovani a odevzdavani seznamu bylo treba az v prosinci 19 -kdyz byl maturita v kvetnu 2020.

    Navic mi tady dcera tvrdi, ze uz v jejim rocniku nebyl problem sehnat knihy online, ze na ulozto uz je vsechno (nevim), tvrdi, ze sama neco on line cetla, ze jsme doma vsechno fyzicky nemeli. Prikladam fota tehdejsi cetby k maturite, na druhem fotu je havran v dezolatnim stavu, ktery se neda sehnat, presto ho vyucujici preferuji (jde jim o tento konkretni preklad).

    Samozrejme zkusenost s knihovnou a vekem blba, zadnou cerstvou zkusenost nemam (deti jsou dospele). Nam se to stalo v praveku, rekla bych tak rok 2005, psala jsem to tady:
    [FIFI @ Terry Pratchett - Uzasna Zemeplocha] jednalo se o druhaka s OSD, cili dite tusim tak 10 let(?asi), kteremu nechteli pujcovat knihy TP. Knihovnice tvrdila, ze tehdejsi vypujcni system nepujcil na detskou prukazku knihy z oddeleni pro dospele.

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    JANISKA: to je teda fakt praštěný...

    jinak za krále klacka jsem měla do knihovny dvě průkazky - svoji do dětského oddělení a druhou, na mámino jméno, do dospěláckého oddělení. U blbečků na dvorečku, ale knihovnice se tvářily, že jinak to fakt nejde :-(
    SIR_PROMOE
    SIR_PROMOE --- ---
    GORMIE: kdybych to sam nejlip vedel tak se tady neptam..

    Jeste nejake moudro mi predas?
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    Což mi připomíná: v publikaci České děti a mládež jako čtenáři v době pandemie víc dospívajících (!) zmiňuje, že se jim stává, že je v knihovně vyhazují z "dospelackeho"oddělení. Například že holce před maturitou odmítli půjčit Annu Kareninu (!).
    Máte s tím někdo čerstvou zkušenost? Odkud? S jak starým dítětem?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam