vývoj této debaty mi připoměl klub utopie, který sídlí na bělehradské. je to koncept, který více méně funguje již mnoho let.
Tedy můj návrh je, stát se jednou z skupin/iniciativ/nezávislých aktivit/whatever využívajících tento prostor. (návrh B1?)
Status soukormého klubu vede k poměrně elegantnímu vypořádání se s prudou s autorskými právy u promítaných filmů, živnosťáky a jinejm byrokratickejm překážkám.
Pro ty, kteří jsou kategoricky proti uzavřeným klubům s členstvím, bych chtěl zdůraznit, že členem utopie se člověk stává zápisem do mailinglistu - tedy žádné kartičky (kdo neví, není členem - kdo přijde tak je buď členem, nebo byl přiveden členem - žádná buzerace, žádné výhody - krom informací o programu).
výhodou/nevýhodou je nutnost řešit jen část programu pro dané místo.
a jednoznačnou výhodou je sdílení nákladů na provoz místa.
http://www.utopiaklub.cz/
repost ze stránek utopistů
"KDO A CO JSME?
Otevřený prostor Utopia založila v roce 1997 skupina lidí z prostředí autonomního centra Ladronka. Založili jsme občanské sdružení původně za účelem rozvoje a podpory alternativní kultury.
K tomuto účelu jsme získali od Prahy 2 prostor na rohu ulic Wenzigova a Bělehradská na pražských Vinohradech zahrnoval informační centrum, kavárnu, čítárnu, knihovnu, prodejnu knih a archiv. Zrušená sklepní truhlárna byla svépomocí proměněna v místo otevřené alternativní kultuře.
Plán se nám podařilo do jisté míry uskutečnit a po deset let probíhalo v prostorách Utopie množství kulturních akcí za podpory stovek lidí a za tu dobu si místo vytvořilo originálního a nezaměnitelného ducha.
Je víceméně zázrakem, že prostor stále funguje, protože se během let potýkal s množstvím potíží které hrozily zánikem Utopie. Již 13 let fungujeme bez jediného grantu či příspěvku od veřejných či soukromých institucí jen za podpory členů a přátel prostoru, za což všem děkujeme.
Po dobu fungování se vize prostoru stále měnila a vyvíjela. Od aktivistického náboje pozdních devadesátých let se Utopia vyprofilovala jako prostor otevřený všem druhům aktivit s důrazem na nekomerční autorskou tvorbu. Z původně úzce vyhraněného okruhu radikální alternativní mládeže je dnes Utopia šířeji otevřena všemožným aktivitám jak konzervativnějšího tak neortodoxního rázu. Smyslem a náplní je umožnit prostor pro šíření myšlenek ekologicky a společensky udržitelných.