• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZATAMOKOJedlé a léčivé houby: pěstování, druhy, účinky, preparáty

    O jaké informace máš zájem?

    155 hlasy od 83 respondentů

    rozbalit záhlaví
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    ZATAMOKO: eh.. + postovny, neco se pos*re napoprve, i kdyz budes otisku venovat nalezitou peci a spravne jej uchovavat, tak jeste jednou.. To pri trose pesimismu muze byt drahy konicek, pestovat takove koralovce :)

    Ale kdyby se vic lidi chtelo slozit na otisk koralovce, I´m in :) (netusim, kolik lze z takoveho otisku naockovat misek s agarem.. Jak vubec vypada otisk koralovce? :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    WILDENBURY_SQ: jsem na tom podobne :)
    mam tip na jednu kanadskou firmu, ale petriska s otiskem stoji 125 USD a tech druhu maj tak 20 :)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Hergot.. On se ... "běžně" ... Pestuje i korálovec? To byl pred par lety muj sen, hlavne proto, jak je to nadherna houba tedy.. Nekdo nejake tipy, triky, zkusenosti, kde se da sehnat sadba / mycelium?
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Takze s ohledem na to, ze 58 % z nas by melo zajem o informace, kde lecive houby nakoupit, jsem kontaktoval vyhradni zastoupeni MRL v CR a dojednal spolupraci.
    Jejich sortiment zahrnuje temer kompletni skalu lecivych hub resp. pripravku z nich (vegan ready tabletky a prasek z hub).

    Behem par dni tu budou ceny.
    MATT
    MATT --- ---
    omg, tak tomu se rika draze zaplacena zkusenost..
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    MATT: bud rad, ze jsi zatim jen u napadu. Ja se do toho vrhnul po hlave a utopil v tom ctvrt mega :-/
    MATT
    MATT --- ---
    achjo, proc je to tak se vsim, co me napadne.. ;-)))
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    MATT: mel jsem to rozjeto docela dobre, ale pak jsem skoncil na rychlosti uradu (stavebni povoleni) a nakonec na netrpelivosti investora (coz chapu, trvalo to fakt dlouho).
    Cili me velkolepe plany byly ponekud uskromneny :)

    O ziveni se houbama stale uvazuju, ale co jsem se bavil s typkem, co ma na to firmu, tak to zas takova sranda neni. Na seriozni praci je potreba kvalitni vybaveni = pomerne velke investice. Samozrejme pak odbyt a zdroj surovin pro vyrobu substratu.
    MATT
    MATT --- ---
    hh... jsem cekal kdy to prijde, jen jsem myslel, ze uz jsi davno nakou vyrobu a prodej rozjel. tusim, ze me to napadlo nekdy v dobe, kdyz zmizely tvoje stranky...

    taky porad premejslim o nakym odchodu z prahy na samotu a houby mi prijdou jako jedna z veci cim by se dalo zivit, delal jsi uz naky propocty? (asi uz posta nebo jak chces.. )
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    MATT: se samyco zrnitou sadbou nemam dobre zkusenosti, zkousel jsem vse co nabizi od ruznych prodejcu, ale vse bylo napadeno plisnemi a bakteriemi. Mozna vzit primo od nich, tak ma clovek aspon nejakou, ikdzy mozna mylnou, zaruku cerstvosti.

    Kazdopadne to kilo neni zas takova investice :)

    Kupoval jsem v zahradkari na Karlaku, pak v holesovicky trznici (hala c. 24 myslim, hned u venkovnich zelinaru) a jeste asi na dvou misech, coz uz nevim kde.

    Osobne bych sel do ShiiTake - substrát -12 kg (Francie).

    V neprilis vzdalene budoucnosti (mesice) planuju vytvorit mensi strain-bank jedlych a lecivych hub a malovyrobu pestebnich bloku (desitky az stovky bloku mesicne), takze se teste, bude to zajimavy a druhove rozmanity! :)
    MATT
    MATT --- ---
    doufam, ze to nejni moc 'lame', ale pro zacatek, resp. zlakani to muze stacit.. ;)

    http://hobby.idnes.cz/vypestujte-si-vlastni-houby-sklizet-muzete-za-par-tydnu-pey-/houby.asp?c=A090121_132237_hobby-zahrada_mot

    http://jedlehouby.cz/
    http://samyco.cz/

    nevite o nakym kamenym shopu v praze, kde by meli ty predpestovany bloky? za tu stovku bych to zkusil vzit na chatu do sklepa, predpokladam, ze peci to moc velkou nepotrebuje... ?
    (ze ma samyco shop v satalicich za cernakem jsem si vsim, jde mi jeste o nakej vic k centrumu) diky
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Jako perspektivni substrat pro drevokazne houby se mi pro domaci pestovani jevi pelety ze slamy. Jedna se o palivo do kotlu, cena je 2.80-3.40 za kg.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    XCIDER: zkusil bych to :]
    Obecne se doporucuje tvrde drevo, ale zaroven malo odolne vuci houbam, jako je olse, topol ci vrba.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    mohla by na shiitake stacit lipa ? mam doma par lipovych spalku, uz aspon 4,5 let, tak bych si poridil ty ockovaci "kolicky" a zkusil to..
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CIANKAL: jj, koralovec.
    Nekde jsem o kmenech cet, ze jsou skutecne lepsi starsi zdrave kusy, protoze v cerstvem jsou latky inhibujici rust patogenu.

    Ja na kmenech nepestoval, tak netusim zda to bude plodit jeste letos, ale mozna kdybys to dal do tepla na prorustani, tak pak urychlis kolonizaci kmene a nastup fruktifikace.
    CIANKAL
    CIANKAL --- ---
    ZATAMOKO: hericium - koralovec ? ten je zajimavy pripomina mi to kotrc alespon v pouziti v kuchyni.

    s tim kmenem mas pravdu. fakt jsem zvedav. je na to lepsi asi starsi kmen tak rok dva ne ? myslis ze to bude plodit jeste letos ?
    ted se budu stehovat a planuju pestovat houby ve sklepe.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CIANKAL: shiitake jsem kdysi pestoval, jen kratce a z koupenych bloku. Zadnej problem jsem nezaznamenal.
    Co se sacku a kmenu tyce, tak pocitej s tim, ze to bude prorustat dlouho a plodit treba i par let, zalezi na podminkach.
    Ja si ted zarizuju pestebni komoru, kde budu mit shiitake, reishi a hericium. Produkci ocekavam nekolik jednotek az desitek kg cerstvych hub mesicne.

    Vareni
    Suche staci namocit na par hodin do studene vody a pak pridat do jidla a varit tak 15-30 minut. Me se osvedcilo je vzdycky nakrajet na nudlicky cca 3mm silne, stejne tak maso [pokud bylo pouzito] a i ostatni ingredience jako zeli, cibuli a mrkev. Hodil jsem to na wok a behem 15 minut mel supr jidlo :]

    Smazeni
    Zatim jsem nezkousel. Vzhledem k cesnekove chuti by to mohlo byt zajimave v pivnim testicku!

    Konzervace
    Od tetky mam recepty na ruzny nakladani, tak hned jak se urodi, vyzkousim.
    CIANKAL
    CIANKAL --- ---
    letos planuju pestovat Lentinus edodes a k tomu jeste neco pridam.
    budu to pestovat ze "sacku" aplikovane do kmenu. jsem zvedavy jestli se mi to podari vypestovat. jak se zadari tak to rozsirim na vice druhu.
    shitake jsem vybral zamerne k jejim ucinkum na oranizmus.
    mate zkusenosti s pestovanim ? konzumace - nakladani nebo smazeni vareni ....
    zajimal by me druh ktery by se podobal co nejvice klasickemu hribu .. pokud takovy se da pestovat v mezich zacatecnika. ikdyz chemickym sklickum a zbirani spor bych se nebranil :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    HROSE: hm, to jsem nikdy neslysel. Mas nejaky zdroj?

    Obecne jsou houby tezke na traveni, ale clovek je vsezravec, tak si myslim, ze od vseho trochu je idealni :)
    HROSE
    HROSE --- ---
    Slysela jsem teorii, ze zeny by nemely jist moc "maso z hub", neslysel jsi nekdy o tom? Nevim, dle jake teorie to je, ale bylo to receno po poziti :))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam