JUANITA: myslel jsem kurzovou marži. Dříve měly MasterCard i VISA steně, někde mezi 0,3 až 0,5 % od středu. Pokud tedy platbu konvertovala přímo karetní společnost (a do banky tak přišla platba v korunách), klient platil kurz skoro středový (tedy jen těch 0,3 až 0,5 % nad střed). Tento způsob u VISA karet používala dříve Axa, u MasterCard karet ho používá Cetelem. Nyní ale VISA výrazně svoji kurzovou marži zvýšila.
U mBank to znamená, že je-li platba provedena v EUR, přepočte VISA platbu na české koruny svým kurzem (obsahujícím onu 2 % marži), načež k tomu připočte 3 % "crossborder fee".
Je-li platba provedena v jiné měně, je postup stejný, až na to, že "crossborder fee" je 5 %.
JUANITA: ne, nikoliv. Je několik způsobů:
1) platbu převeden karetní společnost svým kurzem, který obsahuje nějakou marži (VISA 2 %, Mastercard cca 0,5 %)
2) karetní společnost přepočte platbu na nějakou zúčtovací měnu (u nás nejčastěji EUR, ale třeba Diners používá USD) a tu následně přepočte banka svým kurzem, zpravidla deviza-prodej (dříve používala mBank, používá např. Equa)
3) karetní společnost pošle platbu v originální výši do banky, která ji přepočte dle svého kurzovního lístku (používá např. Raifka, pro měny, které má v kurzovního lístku, u exotických měn, které tam nemá používá příklad č. 1) ).
4) banka používá nějaký "obskurdní" model - to je případ Citi. Ta zkrátka účtuje platbu jako střed (dle svého kurzovního lístku) + 3 %, bez ohledu na to, jaká částka ji přijde od karetní společnosti (nevím, jeslti jí to posílá v originální měně, nebo přepočteno na EUR, USD, CZK či co).