• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHARELATED - spříznění na cestě
    SNOP
    SNOP --- ---
    YMLADRIS: :-)))) kniha se mi velmi libila. Autor v ni ukazuje, ze vubec nevime, co to znamena byt, jaky je smysl toho slova. Zaroven poukazuje na to, ze je to dulezita otazka a obraci nas k nam samotnym, na kterych by se mel obsah (smysl) byti ukazat minimalne jako smysl byti nas samych. Posleze ukazuje, ze smyslem byti cloveka je starost.
    Jinak: Jako obvykle se resi to, jak to teda je s tim svetem, vecmi a dusi. Aby se to vyresilo, v zasade se rekne, ze proste clovek je ve svete tak, ze rozumi svetu, bez dalsich nejakych analyz, ze mu rozumi ze sve nalady, a ze mu rozumi primarne jako svetu veci, ktere jsou k necemu, nikoli jen tak. Ze rozumeni je rozumeni moznosti, sve moznosti byt. A ze se z tohoto rozumeni rozvrhuje do budoucna a ze to cele dela, protoze mu jde o to, ze je a je ve svete. Takze jeho byti spociva v tom, ze se stara, aby byl. Takze je vzdycky tak nejak pred sebou samym, cimz umoznuje, ze i za chvili bude. Moznost, ze nebude, v nem vyvolava uzkost. Zaplaseni uzkosti pak znamena utek do neautentickeho byti spolecnosti, ktera nas svymi malichernymi problemy ukolebava a chrani pred uzkosti z nas samych a nasi danosti.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SNOP: jinak pekny, haiku dojem
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SNOP: ja mam nejakou predbeznou predstavu ze heidegger v cloveku zpusobuje zamereni na prozivani 'ted a tady', tak jsem si to spojila. ale netusim. kdyzs' uzs' na to privedl rec, muzes mi napsat dojem/summary/podstatu ty knizky? ;)
    SNOP
    SNOP --- ---
    YMLADRIS: Ne, potrebu vyvolala ta samotna basen, ktera chtela byt napsana (radsi nez abych cetl dal? asi). Jenom v ni popisuji, co se opravdu stalo.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SNOP: no ja jsem to pochopila tak, ze potrebu vyvolala ta cetba.. nevyvolala?
    SNOP
    SNOP --- ---
    YMLADRIS: Jo. Clovek ma okamzite miliony veci, co delat jineho, klidne by dokonce zacal i uklizet :-)

    Spis me zaujalo, ze jsem citil potrebu neco podobneho napsat, coz kdykoli predtim, kdy jsem psal ruzne "basne" a "rikanky", jsem zadnou takovou potrebu necitil.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    YMLADRIS: Sein und Zeit?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SNOP: to musi byt celkem transformativni knizka ;)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Nikdy není pozdě na básně.
    SNOP
    SNOP --- ---
    Dovolim si sem hodit jednu basnicku, ktera me dneska napadla. Je vyznacna tim, ze je to moje prvni basen, alespon co mohu soudit dle pameti. Omluvte prosim zhorsenou kvalitu poesie.

    Pobyt

    Dnes rano
    otevrenym oknem
    vtrhl ke mne svet.
    Vůní.
    Prislib dalekych kraju a dobrodruzstvi,
    rana mokra rosou, dest, zvuky pralesa, piratska fregata kotvici u koralovych utesu.
    Zivot.
    Lezim v posteli a ctu
    Byti a cas.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    YMLADRIS: Nu, to mne vlastně podobná úvaha vede k tomu, že si zvlášť vážím "dlouhodobých výkonů". Pokud někdo dělá něco na dobré úrovni trvaleji, věnuje něčemu energii opakovaně, i když už není "první euforie".
    Protože pochybnosti přicházejí a lenost útočí :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KUATO: no prave, je 'jednodussi' lepsi?


    NATASHA: no prave, to si prece uvedomit v plnem rozsahu nemuzes, pac zivot neni matematika

    napr. ohrany problem rozvadet se nebo se nerozvadet [ kterej bych neresila, uvadim jako priklad ]

    asi bych to hrotila, ze ideal je byt maximalne zodpovednej v kazde sekunde. nee ze ted se rozhodnu a je to navzdy, ani ted se rozhodnu a nehodlam to dodrzet... nedelat plany tak ani tak, ale byt v kazde vterine co nejpritomnejsi "celku", podle dane kapacity zrovna... ale chapu ze to zni trapne idealisticky a nemozne
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    YMLADRIS: To bylo ono.

    Jinak je výrazný rozdíl začít a nedokončit něco jen pro sebe (jako je ta vejška) a začát a nedokončit něco, kde na člověku závisí další lidé.
    Mně právě se líbí to zvýznamnění okamžiku volby. Uvědomit si, než něco přijmu, co to bude znamenat.
    KUATO
    KUATO --- ---
    YMLADRIS: Pozor, to neni mineno jako ze kdyz neco zacnes, musis to dokoncit, ale ze kdyz uz neco zacnes, ma tendenci to samo pokracovat a ty uz k tomu tak nejak privazan, ze to az vypada, ze nechat to dojit je jednodussi, nez z toho vystoupit - to by byl novy impulz, nove vlakno, ktere -te zije- a navic to ani nemusi znamenat ukonceni toho predesleho.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    jinak siklova je super - ted jsem ji asi minutu videla na navsteve kdesi v tv, jak rikala, ze pobyt ve vezeni ji nevadil; sla do pasovani knizek s tim rizikem, tak co. To bylo to ego a v navaznosti na to je ten citat?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    jako jo, ale na druhy strane pak ty mlady decka v depresich, pac se pred rokem rozhodli jit na VS, pak zjistili ze je to vubec nezajima, ale ted to musi dodelat, "protoze nemuzou doma rict ze by mnohem radeji jeli do anglie delat operku"

    mame omezeny cas

    myslim ze 'dokoncovani' je vec jako kazda jina - prima nastroj, zly pan
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Inu, je to vykousnuto z přímé řeči a neupravováno.
    SNOP
    SNOP --- ---
    Ohradil bych se proti slovu "ztratil". "zbavil se" ci "vzdal se" je imho vystiznejsi.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    "Člověk má povinnost, když něco přijme, tak pak to taky dodělat. Má ovšem svobodu tu situaci na sebe nevzít. Svobodu ztratil až tou volbou, kterou udělal."
    Jiřina Šiklová v cyklu EGO.

    Je to citát vytržený z delšího projevu, který jsem si spontánně zapsala.
    Řekla něco, co sama cítím přesně tak. A protože mám svobodu sytit tento klub, tak tumáte.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam