• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KATUSARomipen * cesta k romské duši *
    SHAGA
    SHAGA --- ---
    OMI: V tom případě se nauč psát.
    OMI
    OMI --- ---
    KATUSA: Z jedný strany indiáni, z druhýá strany indiáni... běloši furt stavěj a většina z nich má celkem slušný miliony, za který skupujou indiánský chyšky, srovnaj to buldozerem a postavěj si tam svoje sídla přes čtyři pozemky.
    Mezi tím choděj indiáni s klasikou že prodaj kradený okna, ale chtěj předem "aspoň tysic" nebo že maj ze stavby ipu, prostě cokoliv.
    Nabídli by i aids, kdyby jim na to člověk dal zálohu.
    To není ale nic neobvyklýho, tohle je klasika naprosto stejná, jako zlatý prsteny od iránských diplomatů, co mají mezi Berounem a Kladnem už pátý rok píchlou pneumatiku na svém mercedesu (letos už měli toyotu).

    Lepší mi přišla verze, že se (sousedi) nemůžou dostat na konto, rpotože mají na poště zavřeno, jestli bych jim nezapaltil složenky, že mi to v pondělí daj, až bude otevřeno a oni vyberou... No a kde byhc je asi tak mohl zaplatit? Ále pán, nahoře je oteříná poštááá... :_)))
    OMI
    OMI --- ---
    Mám v oumyslu udělat takovou akci "aby se něco dělo". Při ní rozdám foťáky (kompakty jsou zadara, to už se ni nekupuje) s ČB filmy (mám jich ještě bednu a už to nezdělám) a kdo ho odevzdá nafocenej, může si nechat ten foťák a dostane pojízdný vrak kola. Fotky pak dostane.

    Zatím spoléhám na to, že už mě neberou jako bílou opici ale aspoň jako poločlověka, takže by to mohlo vyjít.
    Otázka pro vaši zkušenost: co jsem přehlédl?

    SHAGA: zvláštní... začal jsem u práce s cikáňaty a u oprav jejich kol, pokračoval jsem přes protokoly, kde spořádanýho bělocha téměř nenajdeš a skončil jsem u toho, že jsem líný ignorant. Nejsem já třeba i rasista, když už jsme u toho? SHAGA, ty seš nějakej telepat, žejo?
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    OMI: No jo, máš to v práci asi těžké, pozor na vyhoření! To pak právě člověk ztrácí schopnost nadhledu, nestrannosti, sílu myslet, zužuje se mu úhel pohledu atd., fakt, bacha na to, vypadá to, že máš nakročeno!
    Navíc, asi jsi něčím zrovna pro cikány atraktivní, že po tobě tak často ptají prachy - to já jsem potkala plno žebráků, ale zrovna byli všichni čistokrevné bílé tváře, ani jeden indián, hmmm...
    SHAGA
    SHAGA --- ---
    OMI: Na názor máš nárok, stejně jako má zamotek právo na soud, že je ten tvůj názor hloupý.

    Dostat se triviální úvahou ke kolektivní vině je intelektuální lenost. Nikdo ti ji nebere, nakonec lenost je především tvůj problém.
    OMI
    OMI --- ---
    ZAMOTEK: taky názor. Ale nechce se mi slovíčkařit, když v tom denně žiju. Tak to připusť prozměnu jako můj názor.
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    OMI: kolektivní vina nemá s realitou nic společnýho. A pozorování plus zkušenost taky ne vždy vede ke správný představě o skutečnosti.
    OMI
    OMI --- ---
    ZAMOTEK: pozorování + zlušenost =(?)= realita.
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    OMI: hloupost
    OMI
    OMI --- ---
    ZAMOTEK: no, když čteš protokol o vykradený firmě a jsou to ibdiáni, protokol o vykraceným autě a když je chytěj, jsou to indiáni, protokol o loupežným přepadení... a oni zase indiáni, někdy teda jenom feťáci... ono tohle stačí šlověku pár let furt dokola potkávat a věř mi, že když se to zalije klasickým "páne, déte mi sto korúúún... ták dva sta...!" každou chvíli někde v pochcaný čekárně... ona z toho ta kolektivní vina tak nějak sama od sebe vyplyne.
    OMI
    OMI --- ---
    ...no indiáni, co bydlej kolem mne, používaj svoje zahrádky jako skládky a na ovoce choděj ke gadžom. Ke mně teda ne, já mám poněkud spocifické postavení... ,-)
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    přidala jsem svůj oblíbený citát, protože mi přijde, že o tom to hodně je...
    "Jestliže se chováme k lidem podle toho, jací jsou, škodíme jim. Jestliže se k nim chováme podle toho, jací by mohli být, pomáháme jim dosáhnout na jejich limity." J.W.Goethe
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    JEZINKA: ty vis o nejakem pripadu, kdy u nas romove ziji sobestacnym zpusobem zivota ve smyslu, ze si treba pestuji na zahradce plodiny, ktere je pak spoluzivi? to se da aplikovat mozna lokalne, pokud vubec..
    ale ja jsem vseobecne skepticka k vymysleni ruznych koncepci at ze strany EU nebo statu pokud v tom nejsou zaisnteresovani primo zastupci romu, coz je dost obtizne, ptze by se dalo polemizovat o tom, zda existuje nekdo jako romsti zastupci.. resp.lide, ktere by akceptovala vetsina romu jako sve "mluvci".
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    Festival KHAMORO již za pár dní!

    Již za pár dní začíná v Praze týden oslav romské kultury - 11.ročník Světového romského festivalu KHAMORO, který se koná od 25.5. do 30.5. pod záštitou Mirka Topolánka a Pavla Béma. Organizátorem festivalu je občanské sdružení Slovo 21...

    http://www.khamoro.cz/
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---

    KKKWIXXX: co je na tom špatnýho? proč myslíš že by to nefungovalo?

    jinak znovu na téma romové a politika:

    Na východním Slovensku mají romského starostu už desítky obcí a vzhledem k porodnosti v osadách budou přibývat a Romové zřejmě postupně ovládnou samosprávu. Mnoho z nich si vede dobře a vesnice fungují jako každá jiná. Žehra je však proslavenou výjimkou. Patrně proto, že šestkrát soudně trestaný starosta je asi už příliš.

    http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zzz/_zprava/584957
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    nevim proc na me vyroky europoslancu pusobi jak z jineho sveta.. zakladat pro romy zemedelska druzstva??
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    DOCKINEZ: Nácek ani islamofob nemá reálnej důvod cítit se ohroženě.argumentuješ demagogicky.
    na co že se mám Oxymorona zeptat? jestli jsou romové diskriminovaní? no, dobře zkusím to :)

    co se týče vietnamců, před dvaceti lety mi bylo sedm, takže možnost srovnat nemám (kolik bylo tobě když jsi se zajímal o postoje čechů k vietnamcům před dvaceti lety?)
    ale třeba nedávno jeden takovej incident:
    http://www.antifa.cz/219-mzdomova-cesky-stat-a-jeho-vietnamske-obeti.html
    http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/cerna-kronika/policiste-kteri-ubili-vietnamce-meli-problemy-jiz-drive_110120.html

    vietnamci také mají své problémy a také si stěžují, viz:
    http://www.cvs-praha.cz/zpravy.php?rok=2009&clanek=064

    celkem nedávno předseda česko-vietnamské společnosti psal otevřený dopis Langerovi ve kterém upozorňoval na rostoucí diskriminaci vietnamské menšiny.

    ale to už je OT. podle mě to není dobrý srovnávat, obě ty společnosti jsou strukturně dost jiný, proto mají i odlišný problémy
    každopádně se mi líbí tahle zpráva:
    http://chomutovsky.denik.cz/zpravy_region/cv_vietnamci_exekuce_pomoc_20090320.html

    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    Zlín 6. května (ČTK) - Zlínská Společnost dobré vůle ARGO chce do tří let najít zaměstnání až 150 Romům v regionu. Speciálně vyškolení terénní pracovníci budou denně docházet k vytipovaným sociálně nejslabším romským rodinám ve Zlíně, Holešově, Uherském Ostrohu, Kroměříži a Holešově. Nebude to lehké, protože Romy firmy a instituce moc zaměstnávat nechtějí, řekla dnes novinářům ředitelka společnosti ARGO Božena Kalinová.
    Miriam Majdyšová ze zlínského úřadu práce ČTK řekla, že takovým lidem je dobré pomáhat. S ohledem na současnou hospodářskou krizi se však obává výsledku. "Je otázkou, jak na to budou firmy reagovat v době, kdy nezaměstnaní přicházejí na úřady práce ve velkém, z jakého důvodu by nyní začali upřednostňovat tyto občany (Romy) před jinými," doplnila Majdyšová.
    Náklady na projekt, který bude trvat tři roky, činí přibližně šest milionů korun. Organizace na něj získala dotace z Evropské unie a ministerstva práce a sociálních věcí.
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    KKKWIXXX: ale s tím já v podstatě souhlasím, nebo spíš, já tomu říkám ten vhled do souvislostí, spíš než rozum to je pro mě moudrost... taky s tebou souhlasím, že aktivita musí jít od samotných romů, ale ještě bych dodala, že oni zas musí mít pocit, že je ta jejich aktivita vítaná, oceněná, že to má smysl... nikdo rád nevydává energii zbytečně. A právě třeba tady by mohl někdo argumentovat, že "už měli šancí hodně"... jenže co když to byly jenom fiktivní šance...

    nevím, no, přijde mi, že musíme nést zděděnou tíhu zodpovědnosti za rozhodnutí našich předků, všeobecně, čili i v případě romů, kteří u nás už asi nikdy nebudou kočovníky, budou tady (pokud teda neemigrujou:)) s námi... oživovat a prohřívat naše zemdlená srdce... :)

    já vím, že to jsou řečičky od počítače, ale přijde mi, že to je to nejmenší, co můžu (může každý) udělat, aspoň "myslet pozitivně", né?... jéje, a to zní taky strašně, co? ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam